• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
lektora - специалист
чет юли 26, 2018 3:54 pmnautilus33 написа:
На първо търсене намерих това: Rockwool CONLIT 150 AL фолио - 25 мм
Дават го, че е за камини, но не пише на колко градуса държи
В твоя случай няма нужда да да се слага вата с ал фолио, защото и без фолио не е толкова евтина. Дебелината е достатъчна. Ако е много тежка, като тази която показваш ... 150 ще е много трудна за огъване, ако искаш да я увиеш около тръбата де. Ако е на конструкция от ГК си е ок. За градусите всеки производител си има сертификат ... вярвам че в магазина ще те упътят.
LazarGanev - "Велик майстор"
чет юли 26, 2018 9:45 amtheagent написа:
чет юли 26, 2018 2:07 amLazarGanev написа:
... По-добре средствата да отидат за по-качествена изолация, а вуншно може куфар от картон или итонг.
Тази изолация нали трябва да се държи на нещо. Куфар от гипскартон и той ще струва пари да се направи, пък и гипскартон за външна употреба ...
Итонг значи зидане, без възможност за армиране. А това ще си е една "колона" висока (9-10 м) и тясна ...
Извинявам се, бях останал с впечатлнието че е вътрешен
Christo - майстор
Да предупредя, че не съм профи, параджия съм по принуда..... Конденз е допустим при газови котли, защото кондензът е почти чиста вода. При котли на въглища и дърва, кондензът е гнилост и зараза! Или не трябва въобще да се допуска канденз, или трябва коминът да е от ИСТИНСКА ДЕБЕЛА неръждавейка и да се предвиди къде ще се оттича кондензът. Има понятие "температура на оросяване" на димните газове. Под тази температура пушекът се втечнява и разяжда тухлите в комина, ще съсипе и котела, ако не е предвиден да работи в кондензен режим.
sian - специалист
Сложил съм 50мм вата мисля че издържа 700С. Ето как съм направил ревизията за почистване. Тъбата от фундамента до ревизията напълних с цимент. А изолацията започва от хоризонталното отклонение за котела. След смянатя на котела коминът е сух няма конденз. Котелът също няма конденз въпреки че е работил и на 38С на водата.

Прикачен файл

20180726_202105.jpg

Прикачен файл

20180726_202113.jpg
theagent - специалист
чет юли 26, 2018 3:54 pmnautilus33 написа:
На първо търсене намерих това: Rockwool CONLIT 150 AL фолио - 25 мм
...
Защо не погледнеш как ще е като цена ватата от полските или австрийските коминни системи, която е за монтаж между тръбата и коминното тяло? Тя си е на парчета по около 50 санта и от едната страна има нарези, така че лесно се увива около кръглата тръба със съответното Ф.

Можеш да погледнеш и кондензоуловителите от гореспоменатите системи. Слагаш един такъв най-отдолу и върху него започваш да редиш тръбите.
lektora - специалист
Защо не погледнеш как ще е като цена ватата от полските или австрийските коминни системи, която е за монтаж между тръбата и коминното тяло? Тя си е на парчета по около 50 санта и от едната страна има нарези, така че лесно се увива около кръглата тръба със съответното Ф.

Можеш да погледнеш и кондензоуловителите от гореспоменатите системи. Слагаш един такъв най-отдолу и върху него започваш да редиш тръбите.
[/quote]

Честно казано има и вариант на каменна вата с ал фолио и рабицова мрежа (което е доста здраво) https://bg.all.biz/izolatsionni-rula-ot ... ta-g101935, но не мисля че е по добър вариант от този който споменах по рано ...
Моят съвет е да се сравни цената на готовите изолирани елементи, които могат да се намерят на цена до 100лв за 1 метър за размер 180/230 и комина, който обсъждаме като "събери чарк" ... и да се прецени
nautilus33 - майстор
А как ви се струва варианта с чупка в горната част на комина, така че, да не трябва да минава пре покривната конструкция, и съответно няма да се налага обшивка. Ето снимка, че не знам дали се изразих правилно. какви са предимствата и недостатъците при този вид монтаж? И съответно как става укрепването в горната част, точно под улука както и над него.

Изображение
шоп - майстор
Аз не ги харесвам тези чупки, защото намаляват тягата, чистенето е абсурд, оскъпява комина с излишни елементи и естетически не ми харесва.
nautilus33 - майстор
пет юли 27, 2018 1:14 pmlektora написа:
Защо не погледнеш как ще е като цена ватата от полските или австрийските коминни системи, която е за монтаж между тръбата и коминното тяло? Тя си е на парчета по около 50 санта и от едната страна има нарези, така че лесно се увива около кръглата тръба със съответното Ф.

Можеш да погледнеш и кондензоуловителите от гореспоменатите системи. Слагаш един такъв най-отдолу и върху него започваш да редиш тръбите.
Честно казано има и вариант на каменна вата с ал фолио и рабицова мрежа (което е доста здраво) https://bg.all.biz/izolatsionni-rula-ot ... ta-g101935, но не мисля че е по добър вариант от този който споменах по рано ...
Моят съвет е да се сравни цената на готовите изолирани елементи, които могат да се намерят на цена до 100лв за 1 метър за размер 180/230 и комина, който обсъждаме като "събери чарк" ... и да се прецени
[/quote]
За сега, не намирам нищо под 100лв, даже най-евтините са от порядъка на 135лв за метър. Иначе едностенните иноксови димоотводи са по 45лв за метър(Ф180), печатарската плака е около 2,50лв(за толкова я намерих), и вата все още не знам, но ми се струва, че ще е някъде наполовината на цената на готовите двустенни елементи или системи.
пон юли 30, 2018 5:43 pmшоп написа:
Аз не ги харесвам тези чупки, защото намаляват тягата, чистенето е абсурд, оскъпява комина с излишни елементи и естетически не ми харесва.
Единствено се замислих, понеже не трябва да се прави обшивка, както и че със сигурност ще е на поне 10см от гредите. Понеже ще е на точно определено място, и не съм сигурен долко ще успеем да спазим минималните отстояния(макар че, винаги можем да намалим или увеличим малко разстоянието между ребрата от двете страни на комина)
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Колкото повече мнения чета, толкова по се убеждавам, че класически тухлен зидан комин, с ревизия отвън, ще да е най-добре :-) :-)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Изграждане на външен комин за къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: