Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
svg - специалист
нед апр 07, 2019 9:06 pmnikolov333 написа:
Помисли за друг начин на ограничаване на нивото от левия край вместо с тази дъска или забий две три арматури вместо нея и захвани по-тясно парче дъска с тел към тях.. така няма да е нужно да е толкова широка.. Арматурата винаги се "оставя" в бетона и за целта при отливане на плочите се подлагат специални дистанционери, но за малки площи като твоята, става и с "повдигане" докато наливаш бетона, за да остане около средата на общата дебелина на слоя.. :partyman:
Добро утро!
Щом арматурата се слага по средата, мога на няколко токи да поставя допълнително камъни и арматурата да легне на тях.
За дъската...така или иначе вече я сложих.
Иван Пешев - напреднал
Колега, има още нещо, което не прочетох в нито един от съветите.Вие си познавате най-добре двора. Ако има водоупорен пласт/глинест/близо до повърхността и дъждовните води трудно се филтрират в дълбочина, съществува опасност от проникване на вода под плочата, която отливате. В късна есен, при замръзване на тази вода през нощта, ледът ще "повдига" плочата. Достатъчни са няколко цикъла, за да се напука. Армировката е ниско и няма да я спаси. Сигурин признак, че влагата е "високо" са влажните основи на къщата през есента и пролетта. Ако този риск при Вас съществува, препоръчвам Ви по външната периферия на плочата да прокопаете канавка с дълбочина на каквато се полагат водопроводните тръби - около 70 см. Широчина от 20-30 см е достатъчна. По вътрешната страна на канавката /откъм плочата/ заложете водоотблъскваща мембрана /в краен случай армиран найлон/и затрупвайте. Ако дворът Ви е мочурлив, по този начин ще спасите завинаги и основите на къщата от влага. Успех!
svg - специалист
вт апр 09, 2019 4:08 pmИван Пешев написа:
Колега, има още нещо, което не прочетох в нито един от съветите.Вие си познавате най-добре двора. Ако има водоупорен пласт/глинест/близо до повърхността и дъждовните води трудно се филтрират в дълбочина, съществува опасност от проникване на вода под плочата, която отливате. В късна есен, при замръзване на тази вода през нощта, ледът ще "повдига" плочата. Достатъчни са няколко цикъла, за да се напука. Армировката е ниско и няма да я спаси. Сигурин признак, че влагата е "високо" са влажните основи на къщата през есента и пролетта. Ако този риск при Вас съществува, препоръчвам Ви по външната периферия на плочата да прокопаете канавка с дълбочина на каквато се полагат водопроводните тръби - около 70 см. Широчина от 20-30 см е достатъчна. По вътрешната страна на канавката /откъм плочата/ заложете водоотблъскваща мембрана /в краен случай армиран найлон/и затрупвайте. Ако дворът Ви е мочурлив, по този начин ще спасите завинаги и основите на къщата от влага. Успех!


Хм... Замислих се. Съседа, който и а излят бетон преди около 4-5 години, няма напукано. Къщата се намира в Добрич /предполагам има значение за почвата-чернозем/.
Къщата е на около 45 години, с основи, темел. Никъде, дори и в мазата, не съм съм забелязал да има влага, от вътре. Вън, също не съм забелязал.
Manu - специалист
Здравей, скоро правихме подобно изпълнение около цялата къща. Какво да те посъветвам. На снимките виждам много едър камък. Начупи го добре и с малко пясък го трамбовай прилично. При мен влиза и валяк, ама това е друга тема. Скарата е хубаво да я вдигнеш. Отдолу задължително найлон. Ако се притесняваш за нивата - забий си колчета от арматура, които да те водят при наливането, които пак тогава и се махат. Подобно на замазка. Хубаво е да сложиш фибри. Ако поръчваш готов бетон може да ти сложат. Слагай от Б25 нагоре. А накрая ако го испердашиш и с посипка....нещата стават много истински. При мен е така. наливай наведнъж и след това поливане според времето. Успех.

Тема "Полагане бетон около къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: