• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
argonavt - специалист
Мартине, ако продължиш по същия начин и към новия двор /засипания/ , ще стане доста монотонно и едва ли от практична гледна точка би спечелил , ако зад портата има парко място . Според мен прекъсване на линията на стрехата на мястото на портата , като покрива на бъдещата порта надвиши стрехата , би стояло по-добре.
Така си решил , така си го направил. В един момент , ако имаш ясна концепция за цялото място и това не ти пасва , може да го преустроиш. :)

Радвам се , че си обръщал внимание на моите "писаници". С удоволствие ще споделям мнение , дори и да се различаве , ще те моля да не ми се сърдиш.
точно в материята - стари възрожденски къщи има какво да кажеш
Аз заставам зад идеята , че на такива места , като твоето и в начинания като твоето, човек трябва да се доближи максимално до "духа" на онова време , като се използват съвременни материали и се постигне съвременния "лукс", т.е. не се лишаваме от съвременните удобства. В този смисъл може би са и коментарите на PIP.

Не си пуснал снимки от къщата в двора , но и от тези , които си публикувал , наистина мястото ти ако не е уникално , то е поне впечатляващо. :)
Martin.P - специалист
PIP, не съжалявай :) Няма да се разсърдя, ако на някой не му хареса или започне да изброява кусурите на свършеното. Точно обратното, нали затова са форумите - всеки да си каже мнението, и ако има грешки да се отбележат, или ако е можело да стане по-добре, да сподели как го вижда. Аз съм дилетант в голяма част от материята, но с четене тук и на други места постоянно научавам туй-онуй, което си мисля, че ще ми е полезно за в бъдеще. Държах само да уточня още веднъж изходните позиции, бях го сторил вече някъде по първите страници, но явно не си го забелязал.

Аргонавт, ще пусна снимки и на къщата и имота(доколкото намеря) ако ти е интересно?
argonavt - специалист
Martin.P написа:
Аргонавт, ще пусна снимки и на къщата и имота(доколкото намеря) ако ти е интересно?

Нали това ,което си построил е част от един "генерален" план. Ако имаш желание може да го споделиш. Избора е твой , ние сме лесни . :)
Martin.P - специалист
Добре, дано не излизаме много от темата, но ето в общи линии за какво иде реч.

Първо схемата. Надявам се лесна за ориентиране. С червено са сградите, със зелено границите на имота. С диагоналните бледо зелени линии съм се опитал някак да покажа денивелацията на терена.

......

Къщата е на много години. Не знам колко точно, но баща ми пази документ за покупката и, написан с арабски йероглифи, което ще рече, че вероятно е строена някога по османско. Не е обаче някаква архитектурна ценност от онази епоха. Направи ми впечатление, че за изграждането и са използвани материали от друга къща(имат дупки и желбове на много различни места гредите примерно). Преди 15 години я препокрихме с чамови мартаци и това може би я спаси временно от рухване. Горния етаж е много нисък. И ако решиш да ме питаш , защо не искам да я реставрираме таква каквато е, виж това и това. Решил съм да бутнем всичко и да оставим само дуварите от нивото на вкопания етаж. От там нататък да вдигнем двуетажна къща, във възрожденски стил, с много дърво като къщите из Еленско(дори някоя стена ми се ще да бъде с хоризонтални дъбови талпи, баш по тоя тертип) и с голям чардак гледащ към портата(и камбанарията на църквата дето се вижда на една от снимките горе). То и сега от тази източна страна къщата има голям стряха. Просто искам да я вдигна един етаж нагоре.
Като цяло ми се ще да запазя максимално разположението на помещенията, както са го измислили старите едно време. Стряхата на изток се напича леко лятото само сутрин и след това цял ден е дебела сянка и пази хладина. Къщито пък горе, гледа на запад и вероятно също има защо.

Та така. Работа има за целия китайски народ :D Имота е хубав и вярвам, с малко мерак, време, желание и ресурси би станал страхотен.

P.S. Тъй и тъй излязох леко от темата, да го направя докрай. :D Ето две снимчици(1 , 2) от обекта, от който вземахме пръст за запълването на трапа. Прилича на църква, но не е ... всъщност е една от двете бивши воденици в селото.
Последна промяна от Martin.P на нед апр 25, 2010 12:51 am, променено общо 1 път.
argonavt - специалист
Аз мисля , че не излизаме от темата , защото новопостроеното е част от общата ти идея за имота.
От снимките ,които си пуснал се добива сравнително ясна представа за дворното място и постройките. Обаче , не ми става ясно как искаш да използваш имота - това да ти е вилен имот или нещо като "къща за гости " /може да се бъркам от заглавието/?

Не знам защо си останал с такова впечатление , но аз не съм фен на реставрацията , както и не съм фен на "булдозера" - тоталното събаряне. Трябва да се търси оптималното прагматично и красиво решение. Ако заради тези две неща от снимките искаш да събориш къщата , то не си заслужава. Разбира се , нищо не може да се каже без оглед на място. Доколкото разбирам , ти си представяш къщето със същото разпределение , но от бетонова конструкция.

Важно е как си представяш функционирането на имота , за да можеш да си изградиш една ясна идея , която да следваш било то и на етапи /най-добре в строителството е да се действа с един замах , но почти винаги силите не стигат/. На първо време , това което ми идва в главата е да насочиш силите си / и в двата случая вилен имот или къща за гости/ в разработване за преустройство и надстрояване на плевнята . Парите , които си заделил за къщата да налееш там , а в къщата да минеш с малък ремонт . В преустройството на плевника можеш да приложиш и архитектурните особености на еленските къщи - талпената конструкция.
argonavt - специалист
Martin.P написа:
Та така. Работа има за целия китайски народ :D Имота е хубав и вярвам, с малко мерак, време, желание и ресурси би станал страхотен.
Ако мога да те коригирам - мерака и желанието трябва да са по МНОГО и да вървят с ИНАТА . Времето и ресурсите не са повече от стандартните. :)
Martin.P - специалист
Maй не си ме разбрал правилно. Идеята за имота е да бъде използван за живеене. Не целогодишно, но през по-голямата част от нея, без най-студените и снежни месеци. Тази тема е само за преустройството на плевника и затова се опасявам, че излизаме извън нея с описанието на останалите части на имота. Плевника, бил той и безлична постройка за някои - това му е, което се вижда на снимките по предните страници. Остават само още малко довършителни работи. Няма да бъде "къща за гости" в смисъл на туристически обект или нещо такова. Засега ще бъде автономно помещение с големина 25-30м2, което ще бъде ползвано за живеене, когато се подхване строежа на голямата къща в центъра на двора. След като тя бъде завършена, плевника ще стане стая за гости... в смисъл, помещение, в което могат да отсядат приятели дошли на гости и нищо повече :) Та плана е довършване на каквото има по плевника, облагородяване на малкия двор, между старата порта, плевника и къща(който ще остане само за пешеходно ползване за в бъдеще) и започване на офанзива по къщата. На първо време архитектурен проект и т.н. Идеята ми не е да запазя помещенията от старата къща, такива каквито са сега. Ще запазя само разположението и предназначението им спрямо посоките на компаса и в някаква мярка пропорциите. Идеята е махане на всичко без дуварите на вкопания етаж и надстройване с бетонно тухлена конструкция и дърво.

Нещо като това:

Изображение


Но за да не отиваме в сферата на общите приказки аз спирам дотук и като му дойде реда ще пиша или питам където му е мястото :)

С пожелания за щастлива и успешна нова година на всички!
argonavt - специалист
ОК.
Успешна нова година.
ArturDent - Почти Безобиден
Martin.P, голямо беше изкушението да щракна малко снимки днес и да ти подновя темата, която така и не си завършил ;)
Бях там днес (пазарувах), даже ти се обади докато оглеждах продукцията.

Добре е станало, и беше топличко вътре, даже имах честа да ползвам WC-то ;)

Забелязах две грешки, но не ги споменах на място за да не се притеснят родителите ти ;) Ако искаш на лични ще ти споделя.
Martin.P - Първо искам да се извиня за глупавия въпрос ( знам, че всяко едно преустройство от този тип трябва да има удобрен конструктивен проект), но все пак се изкушавам: искам да те попитам за дървената конструкция на покрива на стаята за гости има ли конструктивен проект изготвен от лицензиран инженер ?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7

Тема "От стар Плевник - Стая за гости" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: