• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
rumeniak - специалист
Здравейте съфорумци :) Искам да купя имот от един човек и за собственост ми показва този документ. Питането ми е дали само този е достатъчен? Настрани е защото форума не го иска по друг начин :)
Хубав ден на всички.

Прикачен файл

forum ele.jpg
forum ele.jpg (140.03 KиБ) Видяна 6194 пъти
ArturDent - Почти Безобиден
Колега, не бих разчитал на този форум за такъв съвет. Ако ще купуваш имот направи косултация с адвокат. Няма нужда да е някой скъп.
Ето и някои насоки за размисъл.
Лично мен ме притеснява думата "ползване". Да не се окаже че имота е държавен, а "собственика" да има само да го ползва.
Виж, какво пише в това Постановление на министерски съвет и съответните точки.
Извади скица (даже не ти, а собственика) - от агенцията по кадастъра. Там трябва да пише името на собственика.
Провери в службата по вписванията на чие име е записан имота - 10-тина лв. струва.

П.П. Имаше едно постановление на МС, по което навремето се "раздаваха" парцели във вилните зони, но земята оставаше собственост на държавата/общината. Специално в нашата община след промените дадоха срок (5 г.) на ползвателите да закупят тия парцели.
Последна промяна от ArturDent на ср ное 18, 2009 8:38 am, променено общо 1 път.
dkesov - помощник
имота е частна - държавна собственост с право за закупъване. друг е въпроса колко нерви и разправия ще ти навлече! :sad:
KIBRIT - специалист
Това е документ за право на ползване.

Правото на ползуване е ограничено вещно право, което включва правото да се използува вещта съгласно нейното предназначение и правото да се получават добиви от нея без тя да се променя съществено. Собственикът на недвижим имот може да учреди или прехвърли правото на ползване с правна сделка на трето лице. Правото на ползване е лично - веднъж учредено или прехвърлено, правото на ползване не може да се преотстъпва. Най-често правото на ползване се преотстъпва с договор за дарение или за покупко-продажба. Възможно е при прехвърляне на недвижим имот (най-често с договор за покупко-продажба или дарение) прехвърлителят да си запази правото на ползване, което това става, като правото на ползване се учредява с нотариалния акт за прехвърляне на недвижимия имот. В нотариалния акт трябва да се съдържа подробно описание на недвижимия имот, върху който се учредява правото на ползване. Правото на ползване се погасява по давност, ако не бъде упражнено в пет-годишен срок.

Сделката се извършва пред нотариус, имащ правомощия в района по местонахождението на недвижимия имот, върху който е учредено правото на ползване;

Учредител на правото на ползване може да бъде собственикът на недвижимия имот, ако е пълнолетен и дееспособен;

Производството започва с писмена молба на страните до нотариуса, подадена в деловодството му;

Необходими документи:

* Проект за нотариален акт, ако актът не се изготвя от нотариуса, в 5 екземпляра;
* Пълномощно, ако в сделката участва пълномощник (включително и прокуристи, търговски пълномощници, представители на търговски дружества – упълномощават се с изрично пълномощно), в което подробно се описва недвижимият имот, върху който се учредява правото на ползване, като се посочват границите и съседите, съобразно нотариалния акт за собственост или актуалната скица, ако това е поземлен имот. В пълномощното трябва да се посочи при какви условия се учредява правото на ползване. Пълномощното трябва да бъде с нотариално заверени подписи;
* Документ, удостоверяващ правото на собственост на прехвърлителя върху недвижимия имот (например нотариален акт, договор за продажба или завяна на държавен или общински имот, съдебно решение и др.);
* Удостоверение за наследници и документи, удостоверяващи правото на собственост на наследодателя, в случай че правото на ползване е придобито па наследство;
* Акт за граждански брак, ако се прехвърля право на ползване, което е съпружеска имуществена общност;
* Съгласие на всички съсобственици, при учредяване на право на ползване върху съсобствен имот. Съгласието се дава лично пред нотариуса или чрез изрично упълномощен пълномощник.
* Удостоверение за данъчна оценка на правото на ползване, издадено от териториалната данъчна дирекция по местонахождението на недвижимия имот, върху който е учредено правото на ползване;
* Удостоверение за данъчна оценка на недвижимия имот, върху който е учредено правото на ползване. В данъчната оценка трябва да е удостоверена липсата на публични задължения на прехвърлителя на правото на ползване, съгласно чл.226, ал.1 от ДПК, а ако правото на ползване е съсобствено или е съпружеска имуществена общност, в данъчната оценка се отбелязва и липсата на данъчни задължения на съпруга или на всеки от съсобствениците.
* Декларация на прехвърлителя, че няма непогасени публични държавни и общински вземания по чл.226, ал.1 от ДПК – по 2 броя за всеки от прехвърлителите.
* Декларация за гражданство и гражданско състояние по образец. Ако прехвърлителите или приемателите са съпрузи, подават обща декларация;
* Скица на имота, върху който е учредено правото на ползване (от техническата служба към общината, а ако поземленият имот е земеделска земя, скица се издава от общинската служба по земеделие и гори);
* Ако в сделката участва юридическо лице – удостоверение за актуално състояние, съдебно решение за регистрация, протокол с решение на управителния орган за придобиване / прехвърляне на право на ползване;
* Банково бордеро за платен местен данък.
EDI - майстор
Това не е документ, който може да легитимира когото и да било за собственик на недвижим имот.Само се учредява право на ползване и нищо друго.Същото е лично и не може да се прехвърля.Ако е от земите по параграф 4 на ЗСПЗЗ, ползвателя може да закупи парцела, след което да ти го продаде.
masterrichi - специалист
По принцип при всяка сделка продавача трябва да си изкара скица с удостоверение за отстояние от агенция по кадастъра и после данъчна оценка( с този документ още там ще го върнат) и после при нотариуса,минеш ли тези етапи сделката е сключена и ти се издава нотариален акт ако всичко е наред по документите.
rumeniak - специалист
Ето какво се случи за съжаление. Изтичах до Елин Пелин до общината и там ми казаха че ако няма друг документ значи няма собственост. до 98 год. са имали възможност хората да си закупят земите но този явно не го е направил и сега земята е на никой. Той може да си я ползва и то докато (ако) се появи собственик какъвто към момента няма. Но аз няма как да я купя.
laki1968 - специалист
не съм сигурен но мисля че може и сега да се узакони и купи,преди 5 год. продадохме такава вила,и не мисля че преди продажбата бяхме вадили документи...доколкото си спомням майка ми извади нот. акт преди продажбата
ArturDent - Почти Безобиден
Собственик има и то е държавата или общината. Но докато е жив "продавача" си има право да я ползва.
Армагедон - специалист
Момчета всичко казано от вас са само догадки, ако колегата има сериозни намерения за инвестиция най - добре е да се обърне към юрист, друг е въпроса ако във форума се подвизава такъва особа :o :o
  • 1
  • 2

Тема "Документ за собственост" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: