• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ArturDent - Почти Безобиден
За голата поляна не съм съгласен, там помещенията ти изглеждат много малки. Просто е оптическа измама заради околното широко пространство.
единак - специалист
turistak написа:
Явно си голям специалист, дано си прегледал книжката.

Има място в което е описано как се гонят майстори от строеж за да не ти "сложат шапка", както и много други ценни неща за човек който не се е захващал със строеж!

Всички строители смного добри с теб докато им дължиш пари!

ОСНОВНО ПРАВИЛО


И още една идея!

като ти начертаят къщата, вземи малко колчета и в реален мащаб очертай помещенията на гола поляна. Жена ми ми се изсмя като и преложих да го направим и после съжалявахме за което

На мен ми бяха направили едни бани дето неможе а се завъртиш, но на чертеж няма как да се прецени, на 2-рият етаж се наложи да правим изнасяна за да се пооправи архитектурата - и това е възможно след корекция на конструкцията.


Освен това сега няма как да вкарам сглобени мебели на 2-рият етаж!

Ако архитектът ти е комбина с гл. арх. на общината става в движение и наче много проблеми

Ясно. Чети книгата на човека, ще ти помогне.
Biso - специалист
На мен също на предния ми строеж конструктора си приемаше арматурата на всяка плоча.
На една от тях си спомням, че арматуристите не бяха вързали нещо както трябва и май бяха поразредили полетата, та след като ги погледна и им каза кое как трябва да е точно си го оправиха. И стоя там докато стана както трябва да е. Помня....идваше и да оглежда дали се е напукала плочата после. Така, че вие сами изисквайте да си приемат конструкцията и се радвайте на съвестни инжинери. Те защитават вашите интереси.

Относно архитекта......
Много е важно да се "сработите" да му обясниш какво точно и как го искаш и той да вникне в същността на желанията. Разумните ще ги оформи а неразумните ще ги обсъдите и дооформите.
Добрите архитекти успяват да напаснат архитектурата според наложените строителни граници и желанието на собствениците. Обръщат и сериозно внимание на позиционирането на сградата....

В момента и аз правя същото, та ми е много познато. :-D
Първия архитект го смених, защото не пожела да се съобрази с мнението ми и да вникне в същността на желанията ми. Искаше да наложи неговите виждания, които често пъти бяха кардинално различни. И то без да се запознае с повечето подробности, въпреки няколкото работни срещи които направихме.
Визуализирах моя проект (според желанията ми) и изцяло нейния (както тя вижда нещата) и на колкото независими и незапознати със ситуацията човека показах и двата, нямаше някой, който да хареса нейния. Без да казвам кой-кой е. Просто питам - кой ти харесва повече? После, като им обяснявах ситуацията имаше и крайно негативни изказвания. Някои направо ме окуражиха, че съм си объркал професията. :lol:
Опитай този вариант и не бързай веднага с преценките.....огледай 3 пъти и пак премисли. Ти ще живееш в тази къща а не архитекта!
KATANS - напреднал
З0ЛВ. МНОГО ЛИ СА ЗА П РОЕКТИРАНЕ?ЗАСНЕМАНЕГО И ГЕОДЕЗИЧНОТО ПРОУЧВАНЕ НЕ СА ВКЛЮЧЕНИ! СЛЕД ОБЯД ОЧАКВАМ СРЕЩА С ДРУГ АРХИТЕКТ ,ДА ВИДИМ КАКВО ЩЕ ПЕДЛОЖИ ТОЙ!
Георгиев - специалист
Проектирането върви между 2 и 4 евро на квадрат (архитектурата и конструкцията са в тоя диапазон). Сега покрай кризата много паднаха цените, не мога да ти кажа със сигурност.
KATANS - напреднал
И АЗ СИ МИСЛЕХ ,ЧЕ СА ПАДНАЛИ НО КАТО ЧЕ ЛИ...... :?
ArturDent - Почти Безобиден
Колегата ти е писал 2-4 Евро, но това архитектура и конструкции.
Искай целостна офрерта, коато включва поне всички задължителни части.
Архитектура, Конструкции, Електрическа, ВиК, Отопление, вентилация и топлотехнически изчисления, Геодезия, в някои общини и озеленяване... май пропуснах нещо.

И друго нещо - цени на кв.м са разтегливо понятие, те не са едни и същи за блок от 3000 кв.м и за къща 100 кв. Трябва да ти е ясно, че при при теб за къща цената на кв.м ще е доста по-висока.
Уточни и с архитекта или фирмата за проектиране, кой ще се занимава с съгласуването с ВиК, Енерго, Община и т.н. - на мен това ми го извърши фирмата, срещу допълнително заплащане.

Друг въпрос - количествена сметка. Ще е включена ли към всяка част от проекта? Знай, че ако имаш такава сметка заедно с включените строително монтажни работи (като количество), след това ще имаш обективна оценка на различните офрти за строителство. Всички ще са принудени да ти дадат цена точно за едно и също нещо. Да няма после - "Ама това не е включено в цената..."
mitaka_vk - специалист
Обиновенно количествените сметки са проблематични. Просто някои проектанти не умират от желание да ги изготвят, или пък ако ги изготвят не са много точни. Това го казвам от личен опит. Затова може би е по добре да се намери някой който може да ти изготви подобна количествена сметка която е достатъчно точна и по по голямата част видовете дейности, които ще се извършат в последствие.
Иначе артър е прав цените за проектиране са различни, на мен ми излезе 12 евра на квадрат за всичките части необходими за да се пусне за разрешение за строеж.
goran2 - специалист
Абе прав е Артур като говори за квадратурите,но и локацията не е без значение.
ArturDent - Почти Безобиден
Ето Ви точна сума 8976 лв. за 132 кв.м. - тя включва абсолютно всичко. Като започнеш от скицата, минеш през геодезическо занимане, геологически доклад, архитектура, ел., ВиК, отпление и вентилация + локално парно,оценка за съответствие по чл.14х от ЗУТ, план за безопасност при работа и стигнеш до таксата за издаване на визата за строеж. Всичко е с количествени сметки.
Подчертавам че в тази сума са влючени и всички такси, таксички, даже и сумите за копиране на документи. Вътре са сумите и за съгласуване с енерго и ВиК, комисии по екология.... абе записвал съм всяка сума която ми е излязла от джоба.

mitaka_vk - На мен количествената сметка ми излезе вярна. Скъпа, но поне си струваше. Беше към 67 точки, само за грубия строеж. За едно и също нещо сумата за строителство предложена от различните строители варираше от 50 000 лв. до 98 000лв. Говорим за едни и същи материали, еднакво количество труд, транспорт и т.н.
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 11

Тема "ПРЕДСТОИ МИ СТРОЕЖ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: