• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Казаха ми с вар, благодаря на всички!
Чираче - майстор
Бети написа:
Здравейте, имам вече готова ограда от тухли, но измазването ще е по-нататък. С какво мога дотогава временно да я направя бяла, а догодина ще я измажем. Благодаря ви!
Купуваш си гасена вар, не хидратна. Правиш разтвор, и с градинската пръскачка. Няма да стане от първия път, но от втория или третия ще светне. Не е трудно.
nautilus33 - майстор
Ще започвам да зидам плътен дувар с бетонни блокчета, и за зидането смятам да плзвам разтвор цимент:пясък, а не лепило. Някой може ли да каже в какво съотношение трябва да забъркам цимент:пясък, защото едни казват 1:2, други 1:3. Ползването на пластификатор задължително ли е, защото по местните магазини няма.
plamen6703 - майстор
Имам ограда от бетонови блокчета зидал съм я с вароциментов разтвор, като съм добавял допълнително цимент към разтвора. :partyman:
шоп - майстор
пет сеп 20, 2019 3:38 pmnautilus33 написа:
в какво съотношение трябва да забъркам цимент:пясък, защото едни казват 1:2, други 1:3. Ползването на пластификатор задължително ли е, защото по местните магазини няма.
Аз го бъркам на око, горе долу 1:2
Пластификатора не е нужен в случая. Той е предимно за замазки и плочи.
Когато имам изостанал от някой обект сипвам по малко за да е по-мазен разтвора, но същата работа върши и една лопата гасена вар на една количка разтвор.
По-лесно се работи, по-мазно, с повече отворено време.
Успехи!
nautilus33 - майстор
Благодаря. Може да пробвам с 1:2,5, че не знам дали ще ми стигне пясъка, ако е 1:2, надявам се, че пак ще стане здраво. Утре почвам. Само още нещо, че сега гледах едни руски клипчета. С каква дебелина трябва да е разтвора между отделните редове, че на клипа човека пляскаше бая материал, и общо-взето като гледам, се получава фуга около 1см между всеки ред, което си е бая материал. А при един комшия ми се струва, че фугата е не повече от 5мм.

ПП при зидане с такива блокчета, има ли нужда от отвес, или само да си опъвам конеца между първо и последно блокчета, за да не изкривя реда? Основата я нивелирахме добре по време на изливането.

Ето го и клипа
шоп - майстор
Отвеса е задължителен!
Същата работа върши и точен нивелир.
Относно фугата: може и 1 см, може и 0,5см. Колко са ти по-калибровани тухлите, толкова фугата може да е по-малка. Разбира се зависи и от зърнометрията на пясъка.

П.П. Зидал съм с калпави тухли. Височината на тухлите бе +- 0,5см
Как да работиш с малка фуга?
Играеш си да отделиш тухли с прибизително еднаква височина за един ред и пак не можеш да ги подбереш :x
nautilus33 - майстор
Мисля, че тези, с които ще задиам са добре калибровани. Поне така ми изглеждат. Правени са в матрица с вибриране, та се надявам, че всички или поне повечето са с еднаква височина. Утре ще разбера. Ще ползвам и отвес и нивелир тогава.

ПП нали няма смисъл от назъбена маламашка? Мисля с мистрията да разнасям разтвора, както на клипа.
шоп - майстор
пет сеп 20, 2019 6:14 pmnautilus33 написа:
Правени са в матрица с вибриране
Всички тухли от този тип се правят с матрица и с вибриране.

Проблема е ако "майстора" е пиян и като вибрира не гледа и не дослагва материял където трябва.

Тогава тухлите се различават по височина.

Мистрия и мерак са достатъчни. Ти мерак имаш :partyman:
nautilus33 - майстор
Последен въпрос, че щях да забравя. Височината на частта с бетонни блокчета ще е 1.8. На височина 1м ще сложа 2 пръчки арматура Ф6 по протежение на оградата. Нали няма смисъл да правя висок пояс, а просто слагам разтвор колкото и на другите редове и слагам пръчките отгоре и поставям блокчетата?
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "материал за зидане на тухли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: