• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
Оказа се, че не могат да направят бигли с ширина по-малка от 10см, и варианта с бигли отпада. Ще ползвам само два пръта, вместо 4, и ще ги вържа с кронка(парче с ширина 1см и дебелина около 2-3мм.
шоп - майстор
ср сеп 25, 2019 1:16 pmnautilus33 написа:
Оказа се, че не могат да направят бигли с ширина по-малка от 10см, и варианта с бигли отпада. Ще ползвам само два пръта, вместо 4, и ще ги вържа с кронка(парче с ширина 1см и дебелина около 2-3мм.
Аз имам самоделен бигляр който свива бигла и 3,2 см външен габарит от ф6, но това в случая няма значение.

Не знам какво е това "кронка", но предполагам нещо като шина от горещо валцована стомана или рязана на гилотина ламарина.


Лично аз бих свързал двата надлъжни пръта с арм. желязо ф8 или каквото имаш през 20-30 см.
nautilus33 - майстор
Ами така му казват тук, вземам го от един завод за тръби. остатък от листовете, който се изрязва, за да е с точен размер тръбата. Имам желязо Ф6, да го огъвам ли от двете страни да стане като кука, за да хване по-добре към прътите, или направо да режа прави парчета по 11-12см и да ги привързвам към прътите?
шоп - майстор
Ако не ти е трудно огъни го. Аз бих го огънал, но това няма голямо значние... поне според моя скромен практичен опит.
nautilus33 - майстор
Ще опитам, но тък като разполагам само с менгеме, ако не става бързо, няма да го огъвам. При условие, че поставя само 2 пръта, на какво разстояние трябвада са от горния и долния ръб на бетона, т.е. на пояса. Ако бяха 4 с бигли ясно, на около 2,5см, но в този случай?
Руди - майстор
Сложи арматурата по средата на пояса. При тия малки размери,
най-добре е да прикапеш със заварка напречните към
надлъжните пръти или с куки, иначе няма смисъл.
А може и с поцинкована тел ф4 на зиг-заг да свържеш
надлъжните железа.
nautilus33 - майстор
Нямам електрожен, а ако извикам някой си е доста играчка, защото са към 60 напречни(през 20см). С арматурна тел ако ги хвана към надлъжните(по две връзки на страна), защо няма да се получи? И под няма смисъл, имаш предвид, че няма смисъл само от напречните, ако не мога да ги заваря, или въобще от арматура и/или пояса?
шоп - майстор
Давай смело и връзвай арматурната тел щом нямаш електрожен. Много му се втилясваш :idea: Не строиш небостъргач, ами дувар.

Те затова по-горе ти предложиха от електрозаварена мрежа с око 10х10 да си изрежеш ивици и да си армираш пояса. Върши перфекта абота за тази цел.

За твоя пояс и само две надлъжни пръчки да пуснеш-пак няма проблем.
nautilus33 - майстор
Ще ме извинявате, но просто като правя нещо искам да е като хората, та за това и многото въпроси, за което пак се извинявам :) Ще карам с телта тогава. Напречните днес ги изрязох с ъглошлайфа на 11см дължина. Надлъжните ще ги привържа на 5-6см един от друг, за да са по към средата на стената/пояса, както предложи Руди.
шоп - майстор
Надлъжните си ги карай на 2,5 см по-навътре. Демек ако пояса е широк 30 см, то между надлъжните трябва да има 25 см.
Така пояса ще има макар и малка напречна устойчивост ( при хоризонтален земетръс)
Руди ти написа, че арматурата трябва да е в средата на пояса по вертикал и това е логично, защото тук няма да действат сили на огъване по вертикал за да слагаме арматурата в долната 1/3 на бетона. Поне аз така разбрах и такава е логиката.

Но ако вече си нарязал парчета по 11 см не е болка за умиране.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "материал за зидане на тухли" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: