• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
vipltd - специалист
Стефане,диагнозата и рецептата са точни.
Няма защо да ти трият мнението.
ArturDent - Почти Безобиден
Стефан написа:
Обезателно сключете писмен договор, нотариално заверен.
Един договор дали е нотариално заверен или не има еднаква стойност като доказателство. Това е излишен разход, защото нотариуса ще си вземе процентче от сумата.
Нотариалните заверки са необходими при опредлелени от закона случаи, а договора за строителство не е между тях.
KingoftheROAD - специалист
leilaSky Миналата година, конструкторът ми каза, пък и колеги отстрани подсказваха за цени на труда при груб строеж около 100-110 евро на м2. Това включва и материалите до покрив включително от тях.
pipbel - майстор
Абе точни цифри е много относително.
Всеки строеж си е сам за себе си.
leilaSky, добре е да си предвидиш поне 20-25 % отгоре за непредвидени разходи (ако останат халал да са :cool: ) спрямо първоначалните предвиждания.
Така ако са ти изчислили че ти трябват 120Е/м2 РЗП, ти без да имаш 150Е/м2 - недей почва :!:

Относно труда - значи нормално е да бъде в диапазона от 20-30% спрямо общите разходи, в зависимост от сложността на проекта и строежа.
Пази се от най-ниските ( и най-високите естествено ) оферти.

И след като си уточнилa общата цена за труд за целия строеж - я разбий по етапи за да няма после "ама туи не беше включено, онова не беше предвидено" и т.н.
Напр.основи - 25-30%, 1 и 2 етажи по 20%, покрив 30-35% (не им давай много пари за основите, може да се наложи да ги гониш :-D )
единак - специалист
Леле, колко бях писал и аз и другите от сайта из другите подобни теми. С обяснения, препоръки, всичко... Само да има кой да търси.
Присъединявам се към писалите с една добавка - никакви аванси.
Не, не ми се пише пак... все едни и същи неща обясняваме.
Стефан - майстор
единак написа:
.....Присъединявам се към писалите с една добавка - никакви аванси.
Не, не ми се пише пак... все едни и същи неща обясняваме.
Абсолютно съм съгласен. Но знаеш ли колко са"мазни" майсторите, докато успеят да получат аванс. Изпадал съм в подобно ситуация. Като собственик, влизам в положението му. Той е "бедняк", и едва ли не ми върши услуга така, за без пари. Очакваш от него подобно отношение. Нъцки. Дотам с коректното отношение.
ArturDent - Почти Безобиден
Аз процедирах така (без да кавам че е най-правилно).
Работих с фирма. По някава "случайност" познавах работата им и финансовото им състояние.
Работата беше разбита по етапи - основи, колони зидария, плоча....
За всеки етап плащането беше: 50% при започване, 50% след завършване на етапа.
Което се получаваше нещо като аванс за материали - да, аванс за труд - не.
Което в случая, ако сам си доставяш материалие - никъкъв аванс.
  • 1
  • 2

Тема "груб строеж - труд?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: