• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
infomar
Нашите дядовци са правили къщи с кирпич издържащи над 100 години - без никакви съвременни материали.
Руди - майстор
Случи ми се да мина през село Бисер през пролетта на 2012 година.
Тухлените къщи бяха мокри и наводнени, но си бяха там.
Кирпичените - бяха отнесени. Тук-там тях беше останал наръч съчки, струпан
до някое здраво дърво, върбови съчки от плетените стени. Глината (кирпича) си
беше станал на земя.
Като ми заговорят за слама и кирпич, все това се сещам...
nikel - специалист
Преди години участвах при наводнението на с. Априлово до гр. Гълъбово. Беше отнесено половината село. Дотогава не бях виждал измит двор /всичката земя изорана или прекопана беше отнесена /.
Всички кирпичени къщи бяха отнесени. Не бях виждал счупена къща /в смисъл отпред къщата си беше здрава, задната част измита и цялата постройка беше наклонена назад поне на 10 градуса /.
Тухлените и дървените постройки останаха здрави.
Затова си направих това:
Дървена конструкция /10 см. вата ,отвън и отвътре ламперия / вече трета зима ще карам.
Отопление на дърва и с това:

Прикачен файл

20171211_135017.jpg

Прикачен файл

20171217_230918.jpg

Прикачен файл

20171217_230935.jpg
infomar
Ти си строй къща до реката и после реви, че си наводнен. В моят двор имам две кирпичени постройки, които са строени 30-та година. Не са мръднали до сега. Кирпич не се полага директно върху земята, има каменен пояс поне от метър над основите и после 60 сантиметра кирпич за стени, и не се строи в корито на река.
Спорът е безсмислен. Вижте как са строени "възрожденските" къщи и как така не ги е отмила водата до сега.
Не оспорвам и къщи строени от чисто дърво или слама, но всичко трябва да е направено грамотно и на подходящото място.
racer - специалист
Руди написа:
Случи ми се да мина през село Бисер през пролетта на 2012 година.
Тухлените къщи бяха мокри и наводнени, но си бяха там.
Кирпичените - бяха отнесени. Тук-там тях беше останал наръч съчки, струпан
до някое здраво дърво, върбови съчки от плетените стени. Глината (кирпича) си
беше станал на земя.
Като ми заговорят за слама и кирпич, все това се сещам...

И аз след Бисер си мислех, че кирпича не става. Сега обаче, като чета колко по-здравословен е от печена тухла, си мисля- какво остава за панел, ЕПК, сандвич панели и прочие практически недишащи стени? В каквито живее голяма част от населението в БГ. И моята идея в предишния ми пост беше СБ конструкция, а кирпича да е само пълнеж.
А в Бисер наистина къщите са строени в заливни зони, там язовир май ги заля. В Добруджа язовири няма...моята къща е със северна кирпичена стена (+вътрешните). Останалото е тухла. Но северната е с набити дървени дюбели, оплетена с тел и замазана с циментова мазилка. За 60 години няма проблем. Но наистина при кирпича е нужно да е на 60 см от земята поне, и да има ширки козирки на покрива. Друг е въпроса, че в книгата пише, че кирпич трябва да се прави от долния слой земя( под хумусния). Не мисля че в моя край е правено по този начин.
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Построяване къща от слама и кал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: