• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
stentop - специалист
Тази е с 1.2 метра дебелина на външните стени :shock: Позвали са бали с размер 1,20 х 2,40 х 0,7 м.

http://www.atelierwernerschmidt.ch/de/b ... ann-gasser
ArturDent - Почти Безобиден
stentop написа:
А какво ще кажете за тази къща :shock:
http://www.atelierwernerschmidt.ch/de/b ... ott-bucher
Според мен и трябва само една искра.
Pasko - специалист
Здравейте, понеже и аз ще използвам частично тази технология, някой знаещ може ли да сметне коефицента на топлопреминаване на 12см железобетонна плоча и 50см бали слама като изолация?
Tsilkov - майстор
Ето го:
Изображение
Това е при ламбда 0,06W/m2K което си е доста относително заради състав, плътност, влажност, разположение на влакната.....
Ето и малко изследвания по въпроса макар че не дават нищо съществено:
http://www.homegrownhome.co.uk/pdfs/Dan ... 20only.pdf
Pasko - специалист
Тази стойност 0.117 добре ли е за нискоенергийна/пасивна къща-тавана ще е неотопляем? Ламбдата не е ли 0.045? Балите могат да ми ги направят различно плътни. Човека с балите каза , че има една сервизна постройка от дядо му , покрива на която била от гредоред , бали слама и оплетка от пръчки отгоре- било винаги топло зимата без отопление!
Tsilkov - майстор
Отговарям едно по едно:
-U=0,117W/m2K е много добра стойност макар че за пасивни е добре (не е задължително) да падне дори под 0,1.Понеже сламата е евтина , но с неясна ламбда нищо не ти пречи да метнеш два реда бали :wink: , но и с един е добре.
-За ламбдата на сламата съм виждал цифри от 0,04 до 0,1WmK - затова ти пуснах ония линка където се вижда че варира.
-Те че могат да ти ги направят различно плътни е ясно, ама за да разбереш ламбдата трябва да я тестваш с уред които се съмнявам да намериш.Както писах по-горе просто се запаси с дебелина на сламата - вземи средно висока ламбда.
-Винаги топло зимата е относително понятие. Като влезнеш с дебели дрехи от -20 в неотопляемо помещение с 5 градуса и ти се струва яко топло. Докато не заживееш целогодишно някъде, зимата да стоиш по тениска у вас и на края на сезона да платиш сметката не е ясно колко "е било топло" :lol:
Pasko - специалист
Балите са с размер 100/50/35см. Ще ги редя на 50 см височина. Проблемът идва от надзида над плочата от какво да го направя? Полистирбетон, дървобетон, фибран за основа над плочата и после тухли- дали ще издържат покривната конструкция? Този термомост ще е труден за изолиране!
Tsilkov - майстор
Зависи каква ти е покривната конструкция, каква е конструкцията на пода и каква ти е стената(материал и изолация). Материалите които изброяваш са за зид ,а не за конструкция - те на натиска на покрива ще издържат , но няма да го укрепят конструктивно от вятър и земетръс. Най-универсалното решение(предполагам покрива ти е дървен скатен) което ми идва на ум е "надзида" да е дървен като част от покривната конструкция.
В какво състояние е къщата в момента?
Влага?
Някакви проблеми?
racer - специалист
Наскоро прочетох тази книга: http://back2nature.rocks/book/%D1%81%D1 ... %BB%D0%B8/

и ме налегнаха много размисли, особено на стр. 13-14. И си мисля, не е ли удачна следнaта къща:
ивичести фундаменти, стоманобетон. Колони, трегери. Стените два реда тухли, нагоре кирпич, с добавен цимент или вар, както е описано в книгата. Глинена мазилка, глинена замазка. Дървен покрив с цигли. Това хем ще е устойчиво на земетръс, хем ще е здравословно за живеене. Дали ще има мишки?
Преди ми харесваха сглобяемите къщи с дървена конструкция. Обаче, те се обшиват с ОСБ, шперплат или всякакви изкуствени недишащи материали. Губи се смисъла на дървото, а отива страшно много дървен материал. Разни преместваеми къщи с метална конструкция и обшити със сандвич панели със сигурност са пъти по-нездравословни за живеене от всичко масивно. И тъй, след всичкия технически прогрес, се върнахме пак на къщите от кал...
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Построяване къща от слама и кал" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: