Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
DimitrovG - помощник
Имам въпрос; Мога ли да получа Разрешение за ползване или Въвеждане в експлоатация, при условие че къща е завършена на груб строеж,фасада,покрив , а интериора _подови покрития, стени,тавани,ВиК и Ел се правят на по,късен етап и със собствени сили?
nelina_london - специалист
За УВЕ не става.Трябва къщата да има топлоизолация,Ел и ВИК.С една дума да е на шпакловка и замазка.
След построяване на грубото,се попълва декларация и постройката се регистрира, с цел общината да събере пари от данъци. :-D Дали обаче,това може да послужи за издаване на адресна регистрация,ако това се цели,не знам.
gnt69 - майстор
ср дек 02, 2020 10:57 amDimitrovG написа:
Имам въпрос; Мога ли да получа Разрешение за ползване или Въвеждане в експлоатация, при условие че къща е завършена на груб строеж,фасада,покрив , а интериора _подови покрития, стени,тавани,ВиК и Ел се правят на по,късен етап и със собствени сили?
След акт 15 можеш да нанесеш в кадастъра и да излезе на скица. Може и на акт 14 но с удостоверение за завършеност на строежа от общината. Данъците възникват след въвеждане в екплоатация на строежа и деклариране пред МДТ на съответната община. Не бързай да въвеждаш освен ако не ти се плащат данъци.
DimitrovG - помощник
Не бързам да въвеждам нищо, не съм я започнал дори. Четох че нямаш право да се нанесеш преди Акт 16, също и ел.енергията си е на пром.цена?
Понеже търся оферти за груб строеж и разбирам че мога да вляза във 200€ за квадратен метър , та въпросът ми е , мога ли да довърша интериора сам поетапно ?
nelina_london - специалист
Чак пък да нямаш право да се нанесеш....
Ако сте на индивидуални контейнери за смет, няма да имаш такъв,но някой ще дойде да ви глоби,затова,че живеете преди УВЕ ли?
Вече няколко месеца подготвям необходимите документи ,това отнема време и ще се нанесем в момента ,в който сме мебелирали,със или без документа.
Това с "промишления"ток е някаква всеобща заблуда.Ползва се трифазен ток за битови клиенти.Цената на KW е еднаква,единствено има едно допълнителна фиксирана такса от почти 10 лв(с ДДС 12лв) за достъп до разпределителна мрежа.Не е болка за умиране.
DimitrovG - помощник
ср дек 02, 2020 3:56 pmnelina_london написа:
Чак пък да нямаш право да се нанесеш....
Ако сте на индивидуални контейнери за смет, няма да имаш такъв,но някой ще дойде да ви глоби,затова,че живеете преди УВЕ ли?
Вече няколко месеца подготвям необходимите документи ,това отнема време и ще се нанесем в момента ,в който сме мебелирали,със или без документа.
Това с "промишления"ток е някаква всеобща заблуда.Ползва се трифазен ток за битови клиенти.Цената на KW е еднаква,единствено има едно допълнителна фиксирана такса от почти 10 лв(с ДДС 12лв) за достъп до разпределителна мрежа.Не е болка за умиране.
Благодаря! Питам понеже искам да започна от нулата, с покупка на парцел. Ако трябва да завърша къщата до ключ само със строители без самоучастие ще ми дойде доста скъпо.Затова планирам груб строеж с фирма и нататък сам . Само не разбрах УВЕ какво е? :?
resistbody - майстор
Удостоверение за въвеждане в експлотация
nelina_london - специалист
За къщи Акт 16 се нарича УВЕ.
Руди - майстор
ср дек 02, 2020 10:57 amDimitrovG написа:
Имам въпрос; Мога ли да получа Разрешение за ползване или Въвеждане в експлоатация, при условие че къща е завършена на груб строеж,фасада,покрив , а интериора _подови покрития, стени,тавани,ВиК и Ел се правят на по,късен етап и със собствени сили?
Трябва да може, ако надзора е кадърен.
Трябва да е завършено отвън, покрив, дограми, изолации.
Тока с електромер и свързан до главното табло, заземлението
и мълниезащитата също.
Подземните части на ВиК се правят с основите, така че заедно с
водопроводното отклонение и водомера трябва да са готови и затапени.
gnt69 - майстор
ср дек 02, 2020 3:22 pmDimitrovG написа:
Не бързам да въвеждам нищо, не съм я започнал дори. Четох че нямаш право да се нанесеш преди Акт 16, също и ел.енергията си е на пром.цена?
Понеже търся оферти за груб строеж и разбирам че мога да вляза във 200€ за квадратен метър , та въпросът ми е , мога ли да довърша интериора сам поетапно ?
Строиш груб строеж, после довършителни работи. Стандартно разрешение за строеж важи 5 години, после удължаваш разрешението за още 5 години. Към днешна дата удължаване на Разрешение за строеж струва 50 лева.
Като си готов със всичко въвеждаш в експлоатация. Ако живееш преди въвеждане в екплоатация не е проблем. :partyman:

Тема "Архитектура цени и препоръки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: