• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
muhtarov - специалист
VLADO66 написа:
ivanj написа:
muhtarov написа:
щом е към пътя > проект (трасировка и конструкции) и разрешително за строеж
Ако е само ремонт на вече изградена къща не се занимавай да пишеш.
Какво има общо къщата с оградата.
Вероятно грешка на езика. http://www.geoimot.com/index.php?lang=b ... Q&faqId=31
Не виждам какво различно казах от посочения сайт
Garibaldi - специалист
Благодаря за коментарите и линка.
ArturDent - Почти Безобиден
Я и аз да питам дали мога да си построя плътна ограда (до 2.2м), изцяло в моя парцел.

Значи ситуацията е следната:
- Вилна зона.
- Моят парцел е със сменен статут "урбанизиран" , за "ниско жилищно застрояване до 10м" и 20% плътност
- Съседния парцел е "земеделска земя..." със законна вила.
- И двата парцела не са в ПУП, но аз си имам улица и номер, съответно съседа няма.

В закона се говори за "урегулирани имоти" (имам съмнения дали моя е такъв), но пък няма и дума за случая в който в който единия е "урегулиран", а другия не.

Варианта за разбиране със съседа е с около 10% вероятност. Възрастни хора и нали знаете че след едни години почват да се правят на важни ако някой им иска мнението.
Не ми се иска да го притискам, а мога - има един куп незаконни пристройки в имота.
Tsilkov - майстор
Ако имота ти има регулация нямаш проблем да правиш плътна ограда. Според мен обаче имота ти е отреден по стандартния начин - преотреждане с ПУП само в част ПЗ (план за застрояване). В този случей по закон имаш право само на телена ограда с колци. Дали си в регуалция най-лесно можеш да си го провериш във визата - ако е отбелязан имтоа само с кадастарлния номер и нямаш опоменато УПИ ХХ в кв.ХХ значи си в неурегулиран имот.
ArturDent - Почти Безобиден
В разрешителното за строеж е:
ПИ 12345, местност ХХХ, ул. "Еди коя си", по плана на град YYYYY

В скицата (от агенция по кадастър) Поземлен имот с идентификатор 12345.хххх.хххх.хххх
Трайно предназначение на територията: Урбанизирана
Начин на трайно ползване: Ниско жилищно застрояване (10m)
Адрес: ул. "Еди коя си" 1, град YYYYY
Tsilkov - майстор
Значи имота ти не е урегулиран и според чл.48 от ЗУТ:
(8) (Нова - ДВ, бр. 65 от 2003 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 103 от 2005 г.) Извън границите на урбанизираните територии и в неурегулираните части на населените места се допуска поземлените имоти да се ограждат само с леки огради, съобразени с изискванията по ал. 2.
ArturDent - Почти Безобиден
Дали да не си изкарам едно разрешително за "леката" ограда и да му го размахвам на дядото съсед.
Ако в него пише само - ограда съобразена с чл.48 ал. 2 ... той няма да се напъне да чете ЗУТ
Tsilkov - майстор
Аз досега не съм виждал някой да издава разрешително за "лека ограда", но нищо не ти пречи да пробваш в общината - изисква се само конструктивно становище.
VLADO66 - майстор
Имах подобен казус с мой парцел и отговора на общината беше че когато гранича с неурегулиран парцел трябва да си направя оградата в моя.
stenmark - специалист
Това ми е много странно,като се набляга че трябва да е във собствения имот.Толкова ли са важни 20/30см.По-добре даже да е в собствения,така можеш да си правиш каквото искаш.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Помощ за ограда..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: