Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radius - майстор
Слушай Владо, на мен е помагал с мъдри/изпатили съвети.

Много хубаво по точки и аз така обичам, да не се размиват отговорите. Мисля, че много добре си се ориентирал, поне след като съм минал през тези етапи и засега не мога да се оплача.
1. Фибран над 6см там няма голям смисъл (и аз съм с подово). Отдолу не е -15 зимата, та затова. Това е и мнение на AntonBM което споделям и не съжалявам, че съм го направил така.
2. И аз така, само найлон под плочата да не дръпне бетона. Моя съвет е да ти сметнат плочата наистина като плоча, а не като настилка, защото уплътняването може да не е добро и да се нацепи после ( при мен така се получи).
3. При мен няма плитки води и нямам проблем по този начин.
4. Метър е много, при мен е до около 60 см отгоре. Фибрана е 10см., дюбели само най-отгоре.
5. И аз така направих, но не вярвам, че това помага много.
Термомоста, за който говориш е много слаб, тъй като външния фибран влиза под земята 50-60см, а надолу вече не е като навън. Т.е. колоните са изолирани отвън. По скоро се притеснявай от термомоста между плочата и зидовете. За там може да направиш един ред с тухлите на Гечев, пък ако ти е мерак и цели зидове.
Виж ми и темата „Направа на пътеки около къщата” там има интересни неща, които да са ти от полза.
И като гледам как си тръгнал на прав път, накрая си купуваш като мен едно
http://www.ebay.co.uk/itm/Mitsubishi-Ec ... SwqYBWomb-
и е.ем ти пелети и котли.
gechev - специалист
Radius-е, ще трябва да те черпя. :-D Вие сте варненци и може да прескочите до Доброглед /над Игнатиево /. Там в момента се строи енергоспестяваща /засега/ къща с блокчета от полистиролбетон с дебелина на зида 45 см. Когато арх. Цилков ми каза, че за неговата къща му трябват за първи ред от моите блокчета му ги направих хидрофобни /с повече полимер/. После обаче инкогнито ми набута един клиент от Герман за който после научих без такава добавка и ако не е добре хидроизолирал Поротерма отгоре може да цъфне отдоло. Моля всички, които ще качват други тухли над моите, да предупреждават.
djendov - специалист
Благодаря ви, наистина не съобразих за зидовете. Смятам с поротерм да ги изпълнявам, но май първия ред ще е нещо друго. Като стигна до там, ще мисля вариантите. Значи да не се притеснявам за колоните като термомост. то не, че толкова ще изстине къщата, ами по-скоро да не прави конденз там, защото отвътре на колоните ще има само мазилка. Без гипсокартони и т.н.
Благодаря още веднъж!
nikolov333 - майстор
Не разбрах ще правите ли шведска плоча... там водното подово се слага в плочата http://forum.napravisam.bg/viewtopic.ph ... 41#p675746
Последна промяна от nikolov333 на чет яну 28, 2016 3:10 pm, променено общо 1 път.
djendov - специалист
Не, или поне аз не :)
След като излеят плочата, ще я обмажа както ми предложиха с хидроизолация(или поне така мисля в момента), след това фибран 6см, водно подово и 4-5-6 см замазка отгоре.
adonchevski - специалист
radius написа:
4. Метър е много, при мен е до около 60 см отгоре. Фибрана е 10см., дюбели само най-отгоре.
Може ли да кажеш какво е лепилото, което си използвал за монтиране на Фибран-а върху хидроизолацията? Хидроизолацията, която си сложил мазана или рулонна е?
radius - майстор
Рулонна с посипка, лепило за топлоизолации. То като има посипка, лепилото хваща много здраво.
adonchevski - специалист
radius написа:
Рулонна с посипка, лепило за топлоизолации. То като има посипка, лепилото хваща много здраво.
Аха. Хитро като идея. Предполагам посипката на битум в основи е само заради това лепилото да хване? Иначе не открих нещо, което да е написано, че хваща едновременно на битум и XPS.
Дренажна мембрана върху XPS-а слагал ли си? Ако да, как си я монтирал?
radius - майстор
Върху хпс-а шпакловка с мрежа и толкова. Тая мембрана няма за какво да е там. Естествено обратния насип не е с остри камъни.
mindless - специалист
Аз при мен детайла го изпълних така:

1. Кристализираща циментова хидроизолация по бетона
2. Хидроизолация от течна гума
3. Лепене на XPS с течната гума (може да се лепи и с пяна)
4. Дренажна мембрана

Предимствата за мен бяха, че си изпълних всичко сам. Ако човек не е лепил битум с горелка не препоръчвам да се учи на собствената си къща по вертикална повърхност.
Като цяло не е скъпо, а би трябвало да е доста сигурно и дългосрочно като изолация, ако се изпълни, както трябва.

Тема "Въпроси за хидро- и топлоизолация на основи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: