Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
radius - майстор
Къщата е на ивични основи, съответно без изба. Плитки води уж няма. Отдолу е рехав варовик, ще има дренаж от камъчета ( без тръби) около къщата.
Ще сложа добавка за водоплътност на бетона в основите.

1.Хидроизолация :
1.1. Задължителна ли е мазаната хидроизолация, засега мисля да е само с дренажна мембрана( от тази, която стои на едни изпъкнали и вдлъбнати пирамидки, напр. Фондалин).
1.2. Трябва ли да има под цялата плоча хоризонтално някаква хидроизолираща мушама или се слага само по вертикалните елементи в края.

2. Топлоизолация: след време мисля да правя водно подово, така че НАД плочата ще имам 6-8 см XPS.
2.1. Въпроса на този етап е дали вертикално да положа 4 см XPS на рандбалките и колоните в основите. Като идеята ми е това да е само по външните контури на къщата, без да имам XPS вертикално по елементите под плочата. Има ли смисъл и голям ефект от изолация на всички колони и рандбалки вкл. и ПОД плочата?
2.2. Кое остава отвън- XPS-a или хидроизолацията ( ако не е мазана) ?

Благодаря за отговорите.
ArturDent - Почти Безобиден
radius, на тези въпроси може да се отговори като: "Колкото повече, толкова повече".

Или въпроса е като казармения: "С каски или без каски?"
Tsilkov - майстор
За хидроизолацията много хора в твоя случаи го правят без.Малка част после им протича - вярно частта на "щастливците" е малка ама за сметка на това плачат много.За мен тоя въпрос не важи - рулонната хидроизолация е 6-7 лева на квадрат и още някои друг лев за чичката с горелката.Дренажната мембрана е хубаво нещо и те спасява от напорни води ,но не прави водоплътна обвивка.
Водоплътния бетон е хубаво нещо ,ама за истински водоплътен бетон маи ще ти излезне златно(може и да греша ,но нямам опит с него)
За камъчетата които ще сложиш отдолу ползвай речен камък ,а не баластра и го трамбовай хубаво че после да не ти потъне плочата :?
За топлоизолацията кажи колко етажа си и каква ти е конструкцията отгоре.Не знам как го мсилиш с това подовото после ,но едно подово ти навдига поне 15 см. съществуващия под,да не говорим че плащаш два пъти замазка - съвета ми е или го слагай,или забрави.
Има ли подпочвени води?
radius - майстор
За колкото повече-толкова повече е ясно, но аз затова питам за някакъв разумен миминум, който трябва да се спази.
Значи за хидроизолацията освен тази мембрана е добре да има и мазана или рулонна ХИ.
Къщата е на 2 цели етажа, класическа (бетон и тухли). Подпочвени води УЖ няма, но като почне изкопа ще видим тая работа.
За камъчетата имах предвид около къщата, а отдолу е предвиден пясък.
Повдигането от подовото е предвидено ( и защо 2 пъти замазка като слоевете ще са плоча-фибран-тръби-замазка-гранитогрес).
Мерси за отговорите, но остават неизяснени за мен въпроси 1.2. ; 2.1. ; 2.2.
ArturDent - Почти Безобиден
Ами аз не слагах тези изолации (точките, които цитираш).
При мен обратния насип беше правен след два месеца без дъжд, т.е. материала беше достатъчно сух. Наложи се да поливаме малко за да може да се трамбова.

Но, след това 1 година не бях слагал фибрана върху "плочата" (настилката). Би трябвало строителната влага да се е разкарала. При теб, ако сложиш хидроизолация отдолу, и веднага фибран, се чудя къде, освен в стените ще ходи влагата.
Мисля, че можеш да спестиш хидрото отвътре, но трябва да си сигурен че това, което е под плочата е сухо. И да се надяваш да няма подпочвени води.
schuldiner - майстор
radius написа:
1.2. Трябва ли да има под цялата плоча хоризонтално някаква хидроизолираща мушама или се слага само по вертикалните елементи в края.
...
2.1. Въпроса на този етап е дали вертикално да положа 4 см XPS на рандбалките и колоните в основите. Като идеята ми е това да е само по външните контури на къщата, без да имам XPS вертикално по елементите под плочата. Има ли смисъл и голям ефект от изолация на всички колони и рандбалки вкл. и ПОД плочата?
2.2. Кое остава отвън - XPS-a или хидроизолацията (ако не е мазана) ?
Не.
Не.
ХПС-ът е отвън.
radius - майстор
Ей това е - лаконичен, но конкретен :mod:
Като се лее настилката на ет.1 върху трамбованата основа,какво се подлага за да не дърпа от бетона ?
schuldiner - майстор
Подлага се вода - обилно, но без локви. Найлоните са за да не се замърсява бетонът. Не че ще пречат кой знае колко по отношение на водата...
djendov - специалист
Здравейте, темата е малко стара и изчерпана, но на мен ми предстои абсолютно същото и затова моля за разяснение и/или опит, ако колегата вече го е направил.
Значи 2 етажа по 100 квадрата, с ивичести основи 1 метър под кота 0.
От разбраното и прочетеното в интернет, стигнах до следните изводи: (ще изброявам с точки, че да ви е по-лесно да ме натропате :))
1. Лея първа плоча на кота 0. Над нея слагам фибран(размера още не съм го решил, но ще е към 6-10 см). Над фибрана подовото и т.н.
2. Под плочата на кота 0 и под основите не полагам топлоизолация, нито хидроизолация.
3. Над плочата на кота 0 НЕ полагам хидроизолация. Това при условие, че няма плитки подпочвени води и при услович, че плочата ще изсъхне хубаво (1 година поне).
4. Полагам хидроизолация по външната периферия на къщата (от основите до около метър над кота 0), а над хидрото полагам фибран ( 10-15 см).
5. Изпълнявам всички основи с добавка за водоплътност на бетона.

При тея разсъждения се чудя само, дали ще е има последици с термомоста, който се образува от носещите колони над кота 0. те нали са свързани с бетонните основи, а топлоизолациятя ще е вътре(над плочата). Тоя термомост да не ми прави проблеми после? Колоните не са толкова много, но ги има.

Ще съм благодарен на всякакви съждения по темата :)
VLADO66 - майстор
Първо виж на геодезията къде ще ти излязат подпочвените води и след това избираш вида на хидроизолацията.Може да се окаже че би минал с водоплътен бетон и за всеки случай една ръка мазана хидроизолация като тази http://www.isomax.bg/product.php?id=3 .При наличие на денивелация е по-правилно да се наблегне на добре направен дренаж.Иначе за топлоизолацията пълно щастие няма-но ако се огледат добре конфликтните точки, може да се направи както трябва.

Тема "Въпроси за хидро- и топлоизолация на основи." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: