• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Фло - специалист
То две къщи еднакви няма и си трябва конкретика.Принципно каменните основи не са някакъв проблем.С времето гредореда и дюшемето биха създали неудобство защото искат ремонт и понякога подмяна според материала от който са направени.Разбрах ти идеята: вместо надзид да слезеш с нивото на пода по-ниско.Става,но иска и малко средства за надеждна хидроизолация и топлоизолация на пода.
Колко може да се слезе надолу? Ами бих казал достатъчно за да ти е удобно. В Англия често се среща и от там понятието "английски двор",щото е нещо като градинка под котата на терена ,срещу прозореца,който и той е под нивото на терена.Сега ,един съвет за разкриването и удълбочаването на каменните основи. Не се прави наведнъж а на части.Да речем през метър по дължината на зида: разкрива се метър,после се пропуска метър и се копае следващия метър,като първия се запълва с бетон преди това и така през сектор.
Sphinx - специалист
Фло,

доколкото разбирам при такава къща следните неща са препоръчителни:
- махане на покрив и направа на нов - 12000лв
- заметръсен пояс на стените - 2000лв
- махане на пода/дюшеме/ и полагане на бетонна основа - 2000лв
- смяна инсталации - 3000лв

А тези действия от своя страна дават следните възможности:
- напълно ново преразпределение на вътрешното пространство, местене на вътрешните стени, като единствено се запазват външните /от махането на покрива/ - 2000лв
- слизане на нивото на пода /чрез усвояване на пространството м/у дюшемето и основата/

Правилно ли съм разбрал цялата дискусия в темата?
Фло - специалист
Sphinx написа:
Фло,

доколкото разбирам при такава къща следните неща са препоръчителни:
- махане на покрив и направа на нов - 12000лв
- заметръсен пояс на стените - 2000лв
- махане на пода/дюшеме/ и полагане на бетонна основа - 2000лв
- смяна инсталации - 3000лв

А тези действия от своя страна дават следните възможности:
- напълно ново преразпределение на вътрешното пространство, местене на вътрешните стени, като единствено се запазват външните /от махането на покрива/ - 2000лв
- слизане на нивото на пода /чрез усвояване на пространството м/у дюшемето и основата/

Правилно ли съм разбрал цялата дискусия в темата?
Струва ми се правилно,като даже тези стойности ,дето си ги предвидил са поне двойни,например покрива.Подовата настилка може да я направиш така,отдолу -нагоре: 10 см. трамбован чакъл, 5 см.бетон В -15 с добавка за водоплътност,битумен грунд,битумна мембрана/воалит/залепена газопламъчно,5 см. бетон В -15 с полипропиленови фибри и с добавка за водоплътност ,10 см. стиропор,отгоре полипропиленова армираща мрежа за под,2 см. изравнителна замазка върху нея и финишно покритие теракот или ламинат.Земетръсните пояси върху цялата зидария са повече от важни.В тях оставяш мустаци от арматурни пръчки по метър дълги от ф-6 за да се хванат гредите 10 Х10 см. на които ще легнат ребрата на покрива,обикновено 5х10 см през 50 или 60 см. Тука във форума има един голям специалист по покривите,на който аз лично имам голямо доверие с ник schuldiner,като стигнеш дотам го потърси!
Tsilkov - майстор
Ако търсиш "нисък бюджет" аз не виждам по снимката някаква неотложна причина за смяна на покрива.Ако тръгнеш да сменяш и прикрояваш /примерно като да оправиш височините/ първо ще опреш до документи /РС/ , после ще решиш че тъй и тъй си почнал поне това да оправиш,онова да оправиш......Накрая като се нанесеш бюджета ще е скочил драстично.Ясно е че ще си заслужава ,ама обмисли хубаво дали си готов да го поемеш финансово и времево - да не стане от двата стола на земята.
ArturDent - Почти Безобиден
Sphinx написа:
Но ако имам такова удостоверение ще мога ли да сменя покрива да кажем и да правя някакви козметични промеци ( вдигане височината на стените и да кажем дострояване на 3-4м2)?
Удостоверението за търпимост не е разрешение за строеж, а нещо като индулгенция (опрощаване на стари грехове).
Покрива можеш да ремонтираш, но вдигане на било - не, а пък дострояване въобще. Става въпрос законно, без отделно разрешително.
Напълно нов съм във форума и не искам да отварям нова тема за същият проблем. Нищо не разбирам от строителство и за това бих искал да ми дадете компетентните си мнения по моят въпрос.
Имам 2/3 от къща в близост до центъра на Плевен. Имота е много хубав 600 м2 като къщата е с площ от около 80-90 м2. Къщата е с маза един етаж и таван. Основата е бетон ,но първият етаж и тавана са гредоред. Според баща ми гредореда е много хубав и не е проблем. За ремонт са покрива , ВИК, Ел. инсталация, дограма, изолация ,прекарване на отходен канал както и поне една баня за момента. Къщата е строена по мои сметки през 60те години.
1.Струва ли си да откупя останалият дял и да се хвана в ремонта на къщата или е по-безболезненият вариант да си взема апартамент?
2. Гредореда проблем ли е за къщата? Може ли да остане с него или ще трябва да се отливат колони и бетонни плочи?
3. Трябва ли разрешително ако реша да вдигна тавана с метър - метър и половина за да го преустроя на мансарда?
4. Няма да преразпределям стаите и няма да се местят стени.
5. Каква сума ще трябва да си преглася за да се хвана в ремонта на къщата? Няма да е проблем вътрешният ремонт да се прави поетапно като за начало да започна с дограма, ВИК, ЕЛ, баня и две стаи.
6. Би ли било грешка ако 3те стаи в мазата ги преправя в 2 спални и една механа. Мазата не е изцяло под земята ,а само 2/3 от нея и има прозорци.


Ще съм благодарен на всяко едно мнение, съвет, препоръка и насока към какъв специалист да се обърна и какви пари ще ми вземе за съвета. Имам много приятели дистрибутори и материалите ще ги вземам с добри отстъпки, съдействие и отстъпки се надявам да получа и от познати майстори за цикленето на дюшамето или евентуалната му замяна с друга подова настилка, майстори на изолации, и на шпакловки.
VLADO66 - майстор
По реда на точките:
1. :? Въпрос на сметки и предпочитания
2.Не е проблем стига да е в добро състояние,да се направи ревизия,евентуална подмяна на греди и консервация.
3.Трябва.
4. :roll:
5.Знае ли човек-от 5 до 50000лв.Материали и цени всякакви :wink:
6.Не е грешка стига да няма влага или ако има да се проведат съответните мероприятия дя се отстрани.
Tsilkov - майстор
То Владо ти е отговорил ясно и изчерпателно, само ще добавя на т.3 че и да сложиш колони и плоча или стоманен гредоред/нов дървен гредоред също не е трудно.
martineti написа:
Имам много приятели дистрибутори и материалите ще ги вземам с добри отстъпки,
Тва е кат намаленията на маркови тениски от 220 на 200 лева - и в двата случея се двеста лева даваш. Ако лежиш на тва да ти оправи бюджета до никъде няма да я докараш.
Здравейте,
Изчетох форума на един дъх, някои от отговорите ми подействаха позитивно а други не толкова :sad: .
Харесах тази къща, но както виждате е за ремонт. Понеже нищо не разбирам, но пък лесно се въодушевявам реших да ви я споделя.
От агенцията е публикувана следната информация- ремонт на покрив, сменена Вик и Ел инсталация.
Понеже е продажба на етаж от къща не цяла, съм с резерви, особено като изчетох форума относно основи, покриви,пояси и какво ли още не, но въпреки всичко я харесах и реших да попитам колко струва да се отремонтирането смятам да не местя или преустройвам жилището нито да бутам стени, а вие може й да кажете ако те сами ще паднат... :? По принцип нямам против стари жилища, самата аз съм живяла в 200 годишна къща в Англия, но просто искам да е здраво...
Ако се реша да рискувам,всичко ще се прави с майстори защото аз нищо не мога освен боядисване и тапети...
Знам,че по снимки е трудно да се даде диагноза, но моля ако можете ми дайте такава?Искам да знам дали мога да си позволя ремонта, защото не е просто да го купя...
Етажа от къщата е 58 квадрата със собствен вход.
Много благодаря,
Десислава

Прикачен файл

73e75e9b44cd75dcc0aa1e6612b8b848a1948c05.jpg
73e75e9b44cd75dcc0aa1e6612b8b848a1948c05.jpg (34.04 KиБ) Видяна 4344 пъти

Прикачен файл

bf4a0b38b7b5782917b946921d9d3ff8414e5d4b.jpg
bf4a0b38b7b5782917b946921d9d3ff8414e5d4b.jpg (35.46 KиБ) Видяна 4344 пъти

Прикачен файл

614dc806cfbe7151194911c3065454e2e393bac2.jpg
614dc806cfbe7151194911c3065454e2e393bac2.jpg (26.49 KиБ) Видяна 4344 пъти

Прикачен файл

92c32e5e3ac3feb9c0cb00b4328113a237bd432b.jpg
92c32e5e3ac3feb9c0cb00b4328113a237bd432b.jpg (37.45 KиБ) Видяна 4344 пъти

Прикачен файл

27a31221e6d7a8ca2ea444cd726e8a70b9416ea6.jpg
27a31221e6d7a8ca2ea444cd726e8a70b9416ea6.jpg (62.39 KиБ) Видяна 4344 пъти
Chefo77 - майстор
Ако всичко е направено толкова правилно, колкото картона на тавана, дали не трябва да се притесняваш ...
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Колко би струвал ремонт на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: