• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nelina_london - специалист
Деси83 написа:
Здравейте,
Изчетох форума на един дъх, някои от отговорите ми подействаха позитивно а други не толкова :sad: .
Харесах тази къща, но както виждате е за ремонт.
Здравей,Деси!
Отлично знам как се "надъхва"човек,особено такъв,който не може да огледа имота на място.
Аз попаднах на същата обява преди дни(от това населено място съм)Не знам дали си разгледала и други снимки,за да добиеш малко по-ясна представа.
Стълбището,по което се стига до етажа е вътрешно,без никаква облицовка.Двурменно,като на площадката е разположен въпросното мокро помещение,в което се съмнявам да има място за тоалетна,мивка и душ.
Предимствата ,от моя гледна точка,са разкошният портал,това че е втори етаж и че покривът е ремонтиран.На една от снимките също се вижда сравнително добре изглеждаща фасада.
Недостатъците са,че независимо в какъв вид ще се приведе и повярвай ми,средствата ,които ще глътне( от опит с 2 ремонтирани и обзаведени апартамента)няма възвращаемост.Никой не се окачва на въдицата да купи етаж и да слиза 10 стъпала само заради кутийка,наречена баня.
Етаж от къща без двор е просто един по-скъп апартамент,без разходи за стълбище и асансьор,но с по-големи разходи за ремонт на покрив.
Къщите в Англия са друга работа :)
Здравейте!
Нова съм във форума и го намирам за изклчително полезен.
Отдавна искаме да си купим къща на село и най-накрая намерихме подходящото място и къща, отговаряща на изискваията ни, но... с проблеми. На около 50 години е, с каменни основи, на един етаж и мазе. Между етажа и мазето е гредоред и на места пода на къщата/таванът на мазето е вдлъбнат и неравен. Тук-там по стените има пукнатини, а покривът не тече, но и там трябва да се „пипне”. Разбира се, за смяна е дограмата на всички 8 прозореца, както и ел. и вик инсталациите. Имаме намерение да ремонтираме частично, за да се нанесем до края на лятото, а останалото - на етапи. Това, обаче, са нещата, които най-много ме притесняват и мисля, че са най-спешни. Бихте ли ме ориентирали какво евентуално да очаквам като разход и време? Етажът е с площ 80-90 кв. Благодаря!
ky-kyy - майстор
ср фев 13, 2019 8:55 pmtanita_nik написа:
Здравейте!
Нова съм във форума и го намирам за изклчително полезен.
Отдавна искаме да си купим къща на село и най-накрая намерихме подходящото място и къща, отговаряща на изискваията ни, но... с проблеми. На около 50 години е, с каменни основи, на един етаж и мазе. Между етажа и мазето е гредоред и на места пода на къщата/таванът на мазето е вдлъбнат и неравен. Тук-там по стените има пукнатини, а покривът не тече, но и там трябва да се „пипне”. Разбира се, за смяна е дограмата на всички 8 прозореца, както и ел. и вик инсталациите. Имаме намерение да ремонтираме частично, за да се нанесем до края на лятото, а останалото - на етапи. Това, обаче, са нещата, които най-много ме притесняват и мисля, че са най-спешни. Бихте ли ме ориентирали какво евентуално да очаквам като разход и време? Етажът е с площ 80-90 кв. Благодаря!
Моят съвет е, да я съборите и да си построите наново къща. Ако имате финансовата възможност, разбира се. Иначе, едно позакрепиш, друго се руши и тръгва едно ходене по мъките....
BLUEPUPIL-2 - специалист
Колегата е дал доста разумен съвет. Ако не го приемете, се пригответе за бетони и стомана.
zaksofon - специалист
Привет, прочетох цялата тема, че малко или много съм минал по същия път със старата къща. Даже ще го напиша в резюме на бързо... Къщата е гредоред, строена 67-ма година. С каменни основи, но с плоча над тях. 2 етажа и таван, всеки по 70 квадрата, 500 квадрата двор. Близнак е, но с отделен вход и двор, изложение север/запад/юг. Така... Купих я 2007-ма година за 68 хиляди лева. От там нататък съм сменил абсолютно всичко, няма квадратен сантиметър да не е ремонтиран отвън и отвътре.... Гипсокартон на всякъде вътре, 2 бани и три тоалетни (едната на двора) и коридор (с вътрешни стълби), тераса, антре - плочки, дограма, външна изолация, ново парно с нови тръби и радиатори и котел, нова Ел инсталация, ново Вик, ремонт на пода на тавана - т.нар сух под с изолация. Поне покрива е здрав, но и той е за ремонт, т.е. ако искам да живея там - не става. Така - ДО ТОЗИ МОМЕНТ СЪМ ИЗГУБИЛ ВЕЧЕ СУМАТА ЗА РЕМОНТА. Но е много... Повече от колкото съм дал да я купя. И това е само по къщата, по двора да не говорим колко много работа имаше и все още има. От некъдърни майстори, които щяха БУКВАЛНО да съборят къщата, се принудих да стана майстор и аз и вече тук такива не стъпват. Зидам, мажа, санирам, лепя камъни и плочки, абе всичко... Не го казвам за да се хваля, а и за да предупредя хората, които ще се занимават с това. Ако си нямате домашен майстор - хич не се хващайте и правете нещата поетапно, поне тези които могат поетапно.
Къщата ми стана хоби и общо взето, прекарвам повечето си време в ремонти. Даже ми доставя удоволствие по някакъв извратен начин. А и така се осмисля форума :-D. Но сега на въпроса... Който сигурно изглежда тъп, след като вече написах за своя опит.
Тъщата и балдъзата искат да си купят етаж (2-ри)от къща в идеалния център на града. Гредоред, 140 квадрата, 70 квадрата маза, 70 квадрата таван. Покрива е много зле, но разхода за ремонта се разделя на две с комшиите (не преди и банков депозит). Помещенията са с високи тавани, просторни (явно е била къща на богаташ). Дограмата е за смяна, няма парно (нито тръби, нито радиатори), всичко е паркет, който е за циклене. Зидовете са по 40 см единични. Едната тераса е пред падане и трябва да се лее колони с трегер. Няма влага... Та, цената за това нещо е 45 хиляди лева (това е цена с прехвърляне). Според мен, като сложим и :
- 8к за покрив;
- 6к за парно;
- 6к за дограма;
- и поне 10к за дреболии, освежаване, баня, кухня и т.н.
И колко става? Струва ли си?
Забравих да кажа, че има мебели, повечето, от които си стават и са много готини ретро масивни.
Благодаря на всички, които ще дадат мнение!
ky-kyy - майстор
В предния си пост, бях лаконичен....Явно ще трябва да обясня по-подробно. Ако се строи нова къща, може да се даде приблизителна цена, за материали и труд и ориентировъчен срок за построяването и. Докато, за реставриране на стара къща, никой не може определи.
И ако някой ви каже, че нещо трябва "само да се пипне малко", разбирайте че автоматично се превръщате в негова касичка. А "дребните освежавания", обикновено докарват на собствениците поне прединфаркт. Не искам да плаша, или да отказвам някой да опита, Просто споделям опит.
BLUEPUPIL-2 - специалист
zaksofon, Орташката работа кучета я яли, затова придумвате тези отдолу и купувате всичко. И твоята и тази къща ще искат поне минимални вертикални антисеизмични елементи. Това последното не го казвам, за да ти развалям настроението, а защото съм длъжен да опиша цялата конструктивна реалност и на нейна база, съответно да се вземат информирани решения.
zaksofon - специалист
Да, не е лошо да се купят и двата етажа и аз имам планове за първия, тъй като е на центъра, но... Няма толкоз пара... Те банките отказват заем за единия само, какво остава и за двата. Споделих тук, за да ми кажете нещо за цената на имота, но то това е твърде относително, като се има предвид, че е в провинцията и разни други фактори... Абе чешим си езиците :-D или в случая палците.
За земетръсния въпрос... ох недей ме пали сега, моля те. Че съм се захванал с 1000 неща...
1. Ще правя 15 квадрата веранда (или декинг, по Хамерикански) - но по този въпрос в отделна тема, че дървен материал - от къде?! ;
2. Парапети, че е на много нива двора - поне 30 метра;
3. Спешен ремонт на гаража (от - до), че плочата е пред падане.
4. Около 50 квадрата каменни плочи на двора, но с изолация на бетонните пътеки под тях, за да огранича термомоста на първия етаж.
5. И разни дреболии - скара/бира, басейн за дзверо, разни стенички и вратички от поликарбонат, за двата склада (един нов за въглища и стария дърварник)....
И то един живот не стига... :-D Нали и пари трябват по дяволите, пак гурбет мамка му....
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Колко би струвал ремонт на стара къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: