Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет сеп 14, 2023 9:20 amGodrival написа:
Здравейте ,
Малко е стара темата,но за да не отварям нова :-D ще попитам тук.
Става дума за барака/стопанска постройка,вероятно строена 1920/30 година(каменна,около 3 метра ),същата е нанесена в кадастъра ,има я описана и в нот.акт .
Въпросната постройка е попадала по стари граници (имотни) изцяло в моя двор,но съседът се е амбицирал да прилагаме нова регулация според, която от моя имот се придават части към съседния и съответно постройката остава без отстояние 3 метра по "новата регулация "на селото..По негови думи е незаконна и навлиза в имота му..
Прегледах ЗУТ и стигнах до следните изводи (не съм сигурен дали са верни):
-за да се приложи "новата регулация" т.наречените придаваеми части да станат "негови " е необходимо да мине нотариална сделка ?
-ако откажа да направим въпросната нотариална сделка мога ли да си останем по стари ,реални (имотни) граници ?
Въпросният съсед повика геодезист ,който беше поставил точки по новата регулация,като според съседа ми ,това е достатъчно и не е необходимо да се предприема нищо по-нататък?Същият е започнал строеж,който няма 3м отстояние от старата граница на имотите ни ..
:?
Много пишете, без да е ясно какво искате...
Старата ви каменна постройка е законна, другото е друго
Имате си архитект в общината, питайте го
Godrival - напреднал
Наистина стана малко дълго ..,но по-ясно няма как да го опиша.

П.с. Архитектът е отпуск..
stefanjor - специалист
чет сеп 14, 2023 9:20 amGodrival написа:
Въпросният съсед повика геодезист
Въпросният геодезист или друг негов колега трябва да изготви ПУП-ПР, който да мине одобрение в общината.
Чак след това може да трасира граници.
Но за най- сигурно и меродавно трябва да минете през гл. архитект.
Godrival - напреднал
Докато не се изготви такъв план имотната граница си остава по-старому и реално въпросната постройка се намира изцяло в собствения ми имот ..независимо ,че тази част е придаваема?
Чираче - майстор
Според мен съседа може да има мераци да ти отнеме е половината двор. Ако имаш необходимите документи за площ на имота и имотни граници, съседа нищо не може да направи. Няма как да има нова регулация без твое съгласие.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
чет сеп 14, 2023 12:21 pmGodrival написа:
... тази част е придаваема
Фантазьори. Никой не мести граници ей-така. Искаш аз да ти доведа геодезист??

Събери си твоите документи, извади скици и като се върне от отпуска ахритекта....
nikolson - майстор
Не бързайте да хокате човека.

Най-добре е да не стоиш със скръстени ръце, а да започнете и вие да действате. При стария ЗУТ новия регулационен план имаше пряко прилагане. Вече не е така. За целта трябва споразумение. Което не значи да лежите на тая кълка, защото може да получите нотариална покана и пак да давате пари.
Чираче - майстор
На мене нещо не ми е ясно - На какво основание някой може да ти отнеме част от имота? Независимо от регулационни планове, Нотариални покани, или други глупости. Ако собственика не е съгласен, никой не може да му отнеме от собствеността. От къде да знам - в България вече всичко е възможно.
nikolson - майстор
Нали това съм написал. По стария закон можеше веднага, по новия вече има процедура.
Godrival - напреднал
Ами ще изчакам архитекта да си отпочине...и после ще видя ползотворен ли ще бъде разговора с него..

Тема "Отстояние 3 м. от съседи" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: