• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
yasen22 - напреднал
Здравейте колеги понеже не видях в форума тема за арматурата реших да споделя и всеки да каже каква е причината за следното.
Става въпрос за железобетонна плоча на гараж 8м./ 5м габаритни размери дебела 12 см по средата има преградна стена. Това е двоен гараж, отгоре е залепен воалит за хидроизолация. Проблема е че сутрин като изгрее слънцето се чува пропуквате или по-точно подчукване. Това е само в месеците когато нощните и дневните температури са с голяма разлика от октомври до декември ако няма сняг. И само ако има слънце ако е облачно нищо но покаже ли се слънцето веднага се чува подчукване. Много странно. Арматурата е гъсто наредено през 10см.пръчката ръбесто пресовано желязо Ф10мм. Според мен няма опасност да падне след като издържа 50см. мокър сняг отгоре без да провисне а това си е сериозен товар. Но все пак специалистите ще кажат.
До колкото съм запознат си мисля че това е опъването и отпускането на желязото което има температурно разширение и свиване за разлика от бетона. Сигурно има и значени това че бетона не е вибриран и арматурата не е връзвана стегнато.
ArturDent - Почти Безобиден
А други метални неща няма ли?
Например улуци.

П.П. Стената ти не е преградна, носеща. Нямана начин при 12 см дебелина и 8х5 м.
П.П.П. 12 см ми се вижда изключително малко.
batsande - специалист
Според ЗУТ вече не би трябвало да се изпълняват носещи стени (от тухли), най-вероятно стената е изградена след като плочата е отлята. Има конструкции които са със скрити греди и дебелината на плочата е съобразена конструктивно.
Фло - специалист
batsande написа:
Според ЗУТ вече не би трябвало да се изпълняват носещи стени (от тухли), най-вероятно стената е изградена след като плочата е отлята. Има конструкции които са със скрити греди и дебелината на плочата е съобразена конструктивно.
Не е така колега.ЗУТ е закон за устройство на територията,а въпроса къде, какви тухли и как да се използат е третиран в Наредба №2 за проектиране в земетръсното строителство.
Носещи стени се изпълняват от единички с кухинност не по-голяма от 25 % и якост на натиск 10 Мра и камъни могат да се ползват за носещ зид ,ако имат тази якост.
stivemaster - майстор
Според мен изобщо не става дума за проблем с арматурата на плочата щото ако беше така щеше вече втората да е паднала.Тази стена в средата макар и замислена като преградна в момента е носеща пък дано и да си остане ..... Според мен става дума за топлинно разширение на бетонната плоча и звук от освобождаване на напрежението от разширението.
yasen22 - напреднал
Преградната стена е носеща и е замислена да е такава иначе площа е 50 кв. и без нея става не особенно надежно. Според мен основния недостатък изобщо на железобетона е че бетона няма температурно разширение а желязото има и от там се получава напрежение. ( Като гледам външната железна врата от към улицата колко се влиае от температурата. През лятото едвам се затваря а през зимата се свива с цял сантиметър и това е на 2.50м дължина а на 8м не знам.) Освен това плочата е изложена на пряко атмосверно влияние. На мен ми е интересно дали някой е срещал подобен казус в практиката си.
stivemaster - майстор
Колега ако знаеш всичко по проблема закакво е тази тема - ето ти "разликата" в коефициента на топлинно разширение на желязото и бетона http://bg.wikipedia.org/wiki/Стоманобетон да ги научиш че правиш грешки !
Ако не забелязваш разликата е незначителна .Сам можеш да видиш колко милиметра е разширението на тези метри плоча.
ArturDent - Почти Безобиден
batsande написа:
Има конструкции които са със скрити греди и дебелината на плочата е съобразена конструктивно.
Мислиш ли че тука случаят е такъв? 12 см плоча?!
Къде точно се навират тия скрити греди. Като махнем по 2 см бетон от двете страни остават 8 см място за желязото... то дебело към 1 см, с биглите пак 1 см = 2*1 + 2*1 = 4 см.
К'во се получи? Че в скритата греда имаме отвор за 4 см бетон.
Може и да е със скрити греди, но изцяло - греда до греда, до греда....

П.П. Не вярвам това нещо да е проектирано от конструктор...
yasen22 - напреднал
stivemaster написа:
Колега ако знаеш всичко по проблема закакво е тази тема - ето ти "разликата" в коефициента на топлинно разширение на желязото и бетона http://bg.wikipedia.org/wiki/Стоманобетон да ги научиш че правиш грешки !
Ако не забелязваш разликата е незначителна .Сам можеш да видиш колко милиметра е разширението на тези метри плоча.
Само предполагам не знам. Не съм специалист. Идеята беше дали няма някаква опасност да подаде след време иначе подчукването не ме притеснява особенно. След като не е проектирана от конструктор а е изцяло по решение на самозван строител.Мизерна работа. Пропуснах да спомена от вътре е на тавана е залепен фибран. Но не е лепен после а просто е нареден върху кофража и отгоре е изливано.
bou81 - специалист
артур знаеш ли какво представляма скрита греда? Това са наредени 3-4 пръчки желязо №14-16 или18 на определено разтояние, без бигли. така че срита греда може да се направи и на 8 сантиметрова плоча. гаража щом е по проект значи със сигурност има поне една скрити греди, на осем метра дължина
  • 1
  • 2

Тема "Звуци от арматурата на плоча" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: