• 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Руди - майстор
[quote="plamen6703"
Като гледам книгите и как се изграждат дървените конструкции и към момента,
не забелязвам нещо различно да има. [/quote]
Бих казал, че наистина няма кой знае каква разлика в дървените конструкции.
Не по-голяма от тази в телевизията. Преди години пак имаше телевизия,
да, програмата беше една, само няколко часа, но телевизията същата.
plamen6703 - майстор
Преди години телевизията макар и една програма, беше в пъти по-стойностна и по-интересна от сегашната телевизия :) Към настоящият момент, ако БНТ не се излъчваше безплатно, трудно би се навил някой да плати за да я гледа :-D :partyman:
v_tan - специалист
Kostadin.M написа:
Поздравления за хубавата къща и за смелостта да се подхване подобен проект :prayer: :prayer:

Чета писанията на хора споделящи за свиването и разширяването на дървесината и оттам пропуквания и измятане на стени, а други за течове и т.н. А и всичките дискусии по мрежата за влагата и гниенето.

Понеже са минали няколко години от строежа и е интересно с времето излизат ли такива проблеми?
Все още съм на етапа покупка на парцел и чета ли чета мнения по темата за дървените къщи :? :? :?
Здравейте, не съм влизал във форума отдавна, а гледам, че темата още е актуална, та на въпроса: Нямам никакви проблеми с измятане на стени или влага и мухъл. Ако не се мокри яко дървесината, тя няма фрапиращи разширения от температура (като метала например) или пък от въздушната влага. Комфортът на обитаване е смея да твърдя в пъти по-добър от този на монолитна къща (било то и ново строителство) с някой изключения разбира се. Ако човек поддържа това, което е създал няма никакви проблеми с експлоатацията. Проблеми се появяват или при недобросъвестни строители или при собственици, които смятат, че нещо построено веднъж, повече няма нужда от поддържане. Това между другото е голяма проблем на цялото ни общество в много сфери.
Експлоатационните разходи са ниски, отоплението и охлаждането се постигат с лекота.
В моя случай - около 2 тона пелети за отоплителен сезон (топла вода и подово). За съжаление все още не съм монтирал соларни колектори за топла вода...
Бях написал, че планирам да се занимавам и по- професионално с това строителство. Е направих го. Имам вече няколко иградени постройки и мисля, че хората са доволни. Голяма част от тях са ми приятели или такива, които са се заразили от темата от тук. Дано повече хора са се престрашават и да създават собствените си сгради. А на останалите ще помагаме :)
Тук можете да разгледате и да коментирате или питате също:
https://www.facebook.com/woodconstructing/
Поздрави и успех.
пон фев 06, 2012 11:37 amv_tan написа:
Тъй като много хора се интересуват от дървените къщи и са притеснени от неизвестните около тяхното изграждане реших да споделя „челния“ си опит е една такава къща, която вече почти завърших. Къщата се намира в село, в близост до София, но това не е от значение при намирането на необходимите материали за строежа.
За начало реших да си построя такава къща след взимане под внимание на много и различни фактори.
1. Живял съм 8 месеца в американска къща в щатите и не намирам негативи в този тип строителство (субективно мнение).
2. Разполагах със стара плоча (около 20-25год.) за която бях сигурен дали ще понесе товара на монолитното строителство (одобряването на ползването и за лека конструкция е много по лесно).
3. Искам да живея в къща с минимално въздействие върху околната среда(генерираните отпадъци от строителството бяха не повече от 1 куб.м. дървесни остатъци, готови за ползване за отопление :wink: ;)).
4. Този тип строителство е с много добри възможности за промени и преработки.
5. Лека но много здрава структура.
6. Тънки стени, позволяващи инсталиране на дебел слой изолация без загуба на вътрешно пространство. Външните стени на моята къща са с дебелина 20см(без ГК.) като от тях изолационния слой е 18см. -8см.стиропор външно и 10см.каменна вата отвътре.
7. Лесно и бързо строителство.
При мен нещата се подредиха така.
около година се чудех и проучвах този тип стоителство, изгледах всичко което може да се види в Youtube, купих си 4 книги за строителство на дървени къщи (House framing) и ги прочетох :? , избирах строителни материали…
През зимата на 2009 поръчах сушен дървен материал (греди 5х10, талпи 5х20 и 5х25), който пристиигна в средата на месец декември, след което го пакетирах добре за да не го вали дъжд и да не го грее слънце и така той преседя до септември 2010год.
Фактическото строителство започна в началото на септември и приключи в края на декември, като изпълних цялото грубо строителство, външната топлоизолация ~230кв.м.(без измазване), монтажа на дограмата (3 слоен стъклопакет, ПВЦ THYSSEN INOUTIC) и покрива с метални керемиди ~200кв.м.
През края на 2011 и до сега се занимавам в вътрешността на къщата – монтаж на каменна вата на всички външни стени и на тавана (отидоха около 110пакета по 7,2кв.м.!!), скоро започвам със изравняваща замазка на подовете, следва фибран 5см. и тръби за подово + окончателна замазка ~7см.
Лятото почти не работя по къщата, защото работата ми е сезонна и трябва да се изкарват пари .
По-късно ще продължа с профилите за ГК, електрическата и ВиК инсталации и нататък… според финансовото положение. Идеята на есен да се нанесем.
По време на строителството съм бил около 70% от времето сам, но имах много добри помощници за покрива и качването на осб-тата на второто ниво и металната греда между хола и трапезарията. Стените се коват на земята, легнали, проверяват се диагоналите им и чак след това ти трябва един или двама човека за вдигане и монтиране. Общо взето лесна работа, стига да ти се смята и да харесваш прецизността.
Давам линкове към някой от етапите на строителство, ако има заинтересовани.
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 20584e660a подготовка дървен материал
https://www.facebook.com/media/set/?set ... bfaccc1b28 линк основа
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 28a8651b92 стени
https://www.facebook.com/media/set/?set ... efe18a4156 гредоред
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 430f29f2f8 покрив, тавански етаж
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 7ccf4afc30 изолация външна
https://www.facebook.com/media/set/?set ... 96bca5ed0b нов прозорец
Като цяло системата е много по-гъвкава от предлаганите предварително изработени къщи, позволяваща множество архитектурни решения, без загуба на конструктивна здравина. Цената също е много по-добра, особено ако се наемеш да строиш сам.
Това е на кратко ако някой иска допълнителна информация ще помагам до колкото ми е възможно.
В момента се подготвям за предлагане на услуга по строителство на такива къщи… ама има време.
Поздрави.
Здравей колега ентусиаст къщата е станало изключително добре На мен също ми предстои строеж на подобна сграда в разликата в това че ще правя готови стени рамки и ще ги издигам една след друга имам няколко по-специфични питания към теб за големи стаи трябва ли да комбинирам дървото С метал Имам предвид стая с размери 7 на 7 метра трябва ли да слагам допълнителна греда от метал колко сантиметра OSB отвън по стените и тавана си слагал и има ли голямо значение дали ще слагам 9 или 22 милиметра обмислям моя проект да го започна с изграждане на стени с дъски 20 на 5 см на всеки 30 см оребрение като Идеята ми е в тези 20 сантиметра да побера каменна вата с плътно 100 килограма на кубичен метър или по друг начин казано два пласта от по 10 см всеки с 10 кг плътност на квадрат подът ми е на плоча единия вариант като отгоре също Обмислям да сложа същата плътност и дебелина каменна вата и да изградя дървен плот от същите дъски и 20 на пет и да го оставя така пет сантиметра крайно покритие дърво А отдолу 10 см каменна вата със собствена плътност на квадратен метър 10 кг втория вариант за пода да направя стъпки а не плоча да изградя пода от няколко пласта дъски със същия размер 3 или 4 пласта от долната страна да го затворя с OSB намазано с битум вътрешността на конструкцията да напълня с каменна вата в случая 20 см и отгоре да монтирам дъските които са 20 на пет крайно покритие със съответното ребрена ако е необходимо затова на съм решил да е прав За да може да използва като тераса или в последствие да вдигна втория етаж Там съм решил да го изградя пак със същия размер дъски като ги запълня с каменна вата два пласта отгоре затварям с OSB 22 милиметра а върху него слагам трети пласт след това слагам Три пласта от по 3 кг на квадрат и това ми е финалното покритие за покрива евентуалност с или без посипка Моля за съвет относно изолацията дали не съм прекалил по пода стените или тавана в нея но искам да сведа до минимум топлинните загуби като да кажа че къщата ще се отоплява само и единствено на климатици оборотен си ценови диапазон между 800 и 1200 лв Спрял съм се на каменна вата защото показва най-добри показатели за топлопреминаване за звуко и шумоизолация негорима е къщата е от дърво и защото обмислям сам да я правя под 100 квадрата е на застроена площ по най новия закон не се изисква строителен надзор или лицензирана строителна фирма която да изгради къщата Това е за сгради от петък категория жилищни от тази гледна точка Обмислям да я направя сам да инвестирам малко пари в инструменти и да направя един изключително качествен дом за живеене като инвестирам достатъчно пари в конструкция изолация мембрани за вътрешна употреба мембрани за външна употреба импрегниране на дървото във вътрешността на къщата със съответните препарати а от външната страна стените Демек OSB то мисля да го намажа с битум ако къщата е повдигната на кокили или колони стъпки и има въздухо преминаване отдолу на къщата от всички страни на къщата Обмислям да го затворя с допълнителен пласт OSB или влагоустойчив гипсокартон налепен с декоративни панели а пространството под къщата да монтирам маркучи за пръскане с дюзи да пръскам против всякакви растения вредители насекоми влечуги мишки и така нататък за да не се навирам сам основното питане ми е за изолацията дали не слага в повече от нужното кой вариант за фундамент да избера ако имам такъв вариант както и за дъските за пода
BLUEPUPIL - майстор
съб яну 13, 2018 1:37 pmv_tan написа:
Kostadin.M написа:
Поздравления за хубавата къща и за смелостта да се подхване подобен проект Ако не се мокри яко дървесината, тя няма фрапиращи разширения от температура (като метала например) или пък от въздушната влага.
Steel:
4m-1.4mm
6m-2.2mm

вт мар 02, 2021 12:38 pmdiqnlukov написа:
=== за големи стаи трябва ли да комбинирам дървото С метал
Имам предвид стая с размери 7 на 7 метра трябва ли да слагам
допълнителна греда от метал ===
Категорично ДА, ако отвора е над 4м!
Адмирации за изработката на къщата, станала е просто перфектна за живеене! А колко пари ти излезе горе долу всичко, греди, бенонни основи, изолация - абе всичко всичко. Интересувам се, тъй като сега на пазара има различни къщи сглобяеми и искам да си направя проста сметка кое, как, защо и колко! Ще се радвам ако споделиш информация! =D>
  • 1
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21

Тема "Строителство на дървена къща - текущ проект" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: