Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
babati - специалист
Вчера изчетох цялата документация, която имам. Подпочвените води са на дълбочина около 17 метра. Мазето се води кота +-2.30m. Дренажът не е под основите на къщата, а опасва цялата плоча, която е излята около къщата. Виждам някакво "Д=2.54" в проекта, като стойността варира с няколко санта от различните страни на къщата. Това вероятно е дълбочината? Възможно ли е, 2.50m?!? Какви са нормите за дренажен изкоп по принцип?

Пукнатините в мазето вероятно се дължат на слягането на самата постройка. Точно там, където е най-голямата пукнатина, минавала канализационна каменна тръба дълга 3 метра, като тази тръба се свързва с друга такава, която е на малко по-голяма дълбочина и излиза в двора изпод основите на къщата. Забелязах, че самата пукнатина се намира на съвсем малък "гребен", сиреч отдолу нещо подпира и затова се е напукала плочата. Според мен къщата е слегнала с времето и тръбата просто е подпирала отдолу и затова там се е нацепила плочата. Възможно е, нали?

Тези другите пукнатини вероятно са от камината, тоест от температурната разлика. Четох доста за свлачища и пукнатините не ми изглеждат като свачищни. Те трябвало да са по-широки в горната част и под друг ъгъл. Може да са се получили и вследствие на неравномерно разпределяне на тежестта върху конструкцията. В тази част на къщата са правени преустройства - избивани са 2 врати (едната от снимката и още една друга) и са зазидани други 2. Все пак ще им сложа гипсови маркери.
VLADO66 - майстор
Щом си в глинa и водaтa e нa дълбоко ,товa e добрe,но слeд кaто имa тънък хумус си поглeждaй повърхностнитe води/eрозийни процeси/ и мaркeритe.
babati - специалист
При по-ниската част на къщата има и една Глициния (Wisteria) на около 7 години. Четох, че не било много добра идея да се сади в глинести почви, близо до постройки;) Имала свръхмощна коренова система, растяла много бързо и пиела много вода! Поради това доста осушава почвата и предизвиква свлачища по този начин. Ще я разкарам това лято (ако мога; чух, че била доста жилаво растение - направо като паразит!), защото явно е опасна за къщата... Иначе е доста красива:( При мен е засадена точно на метър от къщата! Трябва да я убия по-отрано, докато все още има малки корени, защото иначе ще стане с доста дебели такива, които после ще гният в земята и пак ще причинят слягане...

Ще засадя доста Лавандула. Имала доста развити корени и се развива напълно за 3-4 години. Дълбочината на корените е до 3-4 метра, а диаметърът повече от метър. Пие малко вода, което е доста важно за глините;) Явно в глинестите почви трябва да се поддържа перфектен воден баланс - нито много да се осушават ( и съответно да се слягат при осушаването), нито много да се мокрят, за да няма свиване и издуване на почвата... Имам и една малка ябълка на около метър от къщата пак от същата страна - в ниската част. След 2-3 години ще я махна и нея, като порасне лавандулата.

Подпиране с бетон под основите не е правено се оказа, така че има накъде още да се укрепва къщата. Дано не се стига до там. Годинките ще си покажат.
babati - специалист
Направих укрепване с инжекционни микропилоти на дълбочина 2 до 3 метра. Ето я технологията:

http://www.geostabil-bg.com/images/fig_2.jpg

Засега няма нови пукнатини - вече 6-7 месеца къщата не е мръднала. Ще видим и след тази зима как ще е. Под къщата се побраха 12 тона (!!) цимент, като първо направихме площно запълване на дълбочина 2 метра и после това под самите зидове, както е горе на картинката. Доста куха е било под къщата, се оказа. Ще кача снимки по-натам.

Благодаря на всички за помощта. :supz:


p.s. Благодаря на фирма Геостабил СГ за изключителния професионализъм и коректност. Ето го сайта на фирмата - http://www.geostabil-bg.com/
schuldiner - майстор
Аз пък благодаря, че сподели как си се справил с проблема (и какъв е бил, че малко гадаехме).
От фирмата нещо казаха ли за причината?
babati - специалист
Моля :partyman:
Къщата е на около 40 години и е на сериозен терен - 30 градуса денивелация, глина. Основите са плитки в старата част на къщата (там мазе няма), дренажът не е направен като хората, отделно че единият улук беше вкаран в дренажа; от другата страна пък улукът беше вкаран... директно в основите на къщата:))) Ако е имало едно време някакво подземно трасе за отвеждане на водата, то сега го нямаше, като копахме... Много са причините явно.

Малко снимков материал (на едната от снимките се вижда колко е кухо под плочата и дори се вижда паяк в дупката...). През показаните тръби се инжектира циментов разтвор и тръбите си остават в земята. Същите дупки и тръби има и вътре в къщата. Дупките са през 60 см. Първо се прави площно запълване под плочата, за да е сигурно че инжектираният разтвор под зидовете ще си остане именно там.

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
dolli - специалист
И аз благодаря, че споделяш опита си тук във форума, ще е полезен за много хора.

Би ли споделил колко е цената на укрепването по тази технология. Конструктивен оглед и становище за укрепването от фирмата ли ти правят или си търсил услугите на външен инженер?
Тези микропилоти за всякакъв тип почви ли са приложими?
tanosliven - специалист
Хоризонтални и вертикални пукнатини са технически проблем,диагоналните са сериозни и са проблем на констръкцията като цяло.
Трябва като цяло да се ,,върже ''къщата отдолу за да се спре или намали неиното движение.Това означава изкопаване на нови основи и вързващи железа ако има бетонен пояс и подсилване с железни колони и греди вътрешно.Определемно е скъпо и при такива работи лично аз използвам само най -качественни материали инече отказвам обекта.
п.п.Само залепващия силикони на Хилти
babati - специалист
Цената е около 130-150 лева на линеен метър, като в тази цена се включва и инжектираният разтвор. Ако една тръба е 3 метра, това са 3 x 150 лева на дупка. Цената никак не е ниска, но се надявам да сме свършили работата поне. Най-големият проблем е захранването на машините - иска се 18-20 kW трифазна мощност. Пуснах си услуга/партида от енергото... Това беше най-голямото ми премеждие.

От фирмата правят оглед, становище и проект. Технологията е приложима на всякакъв терен, мисля.
dolli написа:
И аз благодаря, че споделяш опита си тук във форума, ще е полезен за много хора.

Би ли споделил колко е цената на укрепването по тази технология. Конструктивен оглед и становище за укрепването от фирмата ли ти правят или си търсил услугите на външен инженер?
Тези микропилоти за всякакъв тип почви ли са приложими?
babati - специалист
Забелязвам нещо много странно, a мже и да си въобразявам. Къщата ми се струва по-топла от друг път. Вчера бях там и никъде вътре в къщата не видях заледен съд с вода - оставил съм няколко. А през изминалите години водата замръзваше. Възможно ли е тези тръби да се нагряват от земята и да вкарват малко топлина в къщата? Все пак са на 3 метра под земята. Как мислите? Тръбите са между 50 и 60 ленейни метра по спомен.

Температурите си бяха -7-8 градуса последните 10 дни, а слабото слънце през деня едва ли може да нагрее чак толкова къщата, защото имам топлоизолация. Вътре в къщата си беше 2-3 градуса, като отидох. Не е пускан отоплителен уред поне месец.

Тема "Пукнатини по стени и под на къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: