Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dimitur - специалист
Здравейте колеги,

Предстои ми да се зида комина,къщата е на 2 етажа комина ще се изгражда от двойни бетонни коминни тела.Искам да ме посъветвате за зидането как да стане-по принцип на 1я етаж ще има камина с водна риза към всички стаи на 1-я и 2-я етаж и комина ще почва от пода на 1-та плоча до горе ,на 2-я етаж няма да има печки защото камината ще е с водна риза и горе няма да оставям розетки.
Първият ми въпрос е как да се зида в права линия до горе или от 1-я етаж в права линия и после да се прави някакво отклонение,пак казвам че на 2-я етаж няма да има печки и комина няма да се ползва.
Втория ми въпрос е как да измажа/шпакловам телата отвътре преди зидането като отчитам че май ще е по лесно преди да е иззидан,но може и да греша.
Третия ми въпрос е с какъв материал да го измажа и зидам.

Предварително Ви Благодаря
kalin72 - майстор
Дай 1400-1500 лева и си направи комина както трябва, аз съм с Шийдел, доволен съм.
Или зидай с коминни тела, както си замислил, но вътре пусни стоманена тръба, и я изолирай с вата. Това с измазването отвътре не се получава добре.
batsande - специалист
Ай аз имам 2 комина, които трябва тепърва да иззидам, искаш да кажеш да дам 3 бона... ааа твърдо ние :lol:
kalin72 - майстор
batsande написа:
Ай аз имам 2 комина, които трябва тепърва да иззидам, искаш да кажеш да дам 3 бона... ааа твърдо ние :lol:
Ми незнам, как даваме по 4-5-6 К лева за качествена дограма, която поне 30 години ще ползваме...така и ще дадем 3К лева за вечен безпроблемен комин :)
Поне аз мисля така де...
batsande - специалист
kalin72 написа:
batsande написа:
Ай аз имам 2 комина, които трябва тепърва да иззидам, искаш да кажеш да дам 3 бона... ааа твърдо ние :lol:
Ми незнам, как даваме по 4-5-6 К лева за качествена дограма, която поне 30 години ще ползваме...така и ще дадем 3К лева за вечен безпроблемен комин :)
Поне аз мисля така де...
Виж аз не съм бъкан от пари и пестя всеки лев, и понякога се налага да правя компромиси с някои неща. Но не може за цялата къща тухлите /7050 бр./ да ми струват 3500лв., покрива от 170 кв.м да ми струва 4500лв. с материалите, а в същото време два комина да ми струват 3000лв. Някак си тази сметка не ми излиза. Ще изуча материята и ще направя тези комини за не повече от 800-900лв. пък ако ще и задника да си съдера :lol:
ПС Тук дограмата какво общо има, моята ще ми стъпи около 14000 лв.
stiv1961 - майстор
batsande написа:
ПС Тук дограмата какво общо има, моята ще ми стъпи около 14000 лв.
Ти палат ли правиш :? :-D То т,ва дограма за цяла кооперация, бе :)
kolcho - специалист
batsande написа:
покрива от 170 кв.м да ми струва 4500лв. с материалите
170 кв.м. покрив - 4500 лв. за материали и труд?
Бихте ли дали разбивка по позиции за това как се получава тази феноменална цена, ще е интересно да узнаем!
:)
radius - майстор
И за мен звучи уникално ниско цената на покрива.
За дограмата - при троен пакет и профил на реномиран производител средната цена ( въпреки че няма такова животно) би трябвало да е около 200-240 лв/кв.м. Отделно аксесоари.
batsande - специалист
Отклоняваме се от темата на колегата за комините, аз също се интересувам и ще се радвам ако някой сподели с какви блокчета, керамични тела и т.н. е най-евтино и качествено да се направи. Замислил съм се за керамичните тела, защото са с кръгла форма отвътре, не е нужно да се шпаклова цилиндъра, а образувалия се конденз да се сттича във въздушните канали на тялото.
stiv1961 написа:
batsande написа:
ПС Тук дограмата какво общо има, моята ще ми стъпи около 14000 лв.
Ти палат ли правиш :? :-D То т,ва дограма за цяла кооперация, бе :)
Палат чак не, но ние с жена ми обичаме по-големи прозорци, на хола и на две от спалните са витрини от горе до долу, абе 62 м2 прозорец. Не ме питай за отопляването :lol:
ПС Задължително профила, стъклопакета и обкова ще е качествен - Саламандър, Сигения, иначе може и за половината пари с български профил.
kolcho написа:
batsande написа:
покрива от 170 кв.м да ми струва 4500лв. с материалите
ПС Колега Dimitur, извинявай, че оцапахме темата



170 кв.м. покрив - 4500 лв. за материали и труд?
Бихте ли дали разбивка по позиции за това как се получава тази феноменална цена, ще е интересно да узнаем!
:)
Разбира се, сега като ги сметнах сметката поодскочи малко :lol:
Керемиди Младост 2240 бр. - 1657,60лв.
Капаци Младост 150 бр. - 300 лв.
Греди,челни дъски,летвички - 1300 лв.
Греди за ребра - 0 лв. (използвах гредите за ребра от кофража)
Плоскости за обшивка - 0 лв. (използвах шперплата от кофража, другата половина продадох)
Улама ламаринена 5л.м. - 57 лв.
Надулучна пола 52 л.м. - 165 лв.
Подкеремидна мембрана - 366 лв.
Прозорец към небето Велукс - 175 лв.
Улуци 52 л.м.,водостоци,аксесоари Деворекс - 1000 лв.
Лента за сух монтаж на билата 40 л.м. - 280 лв.
Труд - 0 лв. (майсторите бяха двама - аз и жена ми, ей железна жена, 12 тона матрял не ги усети :lol: )
Общо 5 300,60 лв.

ПС Колега Dimitur, изивнявай, че оцапахме темата
Stefan2000 - специалист
И аз съм на тема комини. Само че, при мене случая е по-особен.
Прави се гредоредна къща. При тях, комините не е желателно да са твърдо свързани със стените, тъй като дървото на гредоредните конструкции все пак се деформира във времето, а тези деформации не трябва да се предадат на комина, защото...
Та. единия ми комин ще започва от оджак от приземния етаж и ще трвбва да е висок около 3.50 м. макс. Вече съм запожил на пирамидата на оджака, едно бетонно коминно тяло от правоъгълните, но с премахната разделителна преграда. Втория комин ще апочва от оджак на гредоредния етаж, като височината му ще е по-малака.
Мисълта ми е, тези коминни тела ще могат ли да осигурят стабилна самостоятелна конструкция с такава височина?
Керамичните коминни тела, вероятно са по-подходящи, тъй като, големите по ъглите могат да се армират с арматурно желязо и бетон. Но това което ме притеснява при тях е, че тези с по-големия диаметър, виждам че са се нацепили по височина още по складовете. Какво ли пък ще стане, когато им се махне кръстатото укрепване вътре. А и диаметъра им малко ми малее като за оджак.
Моля ви да споделите мнения и практики по въпроса, но съвременни коминни с-ми не ме интересуват.

Тема "Зидане на комин от коминни тела ,Как???" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: