Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Dessi2026 - специалист
Пред купуване съм на парцел, в който има извор и поток... Изглежда и мочурливо малко, но нямам идея откъде да намеря квалифициран човек, който да оцени ситуацията - дали може (и трябва ли) да се отводнява, или просто да се откажа и да продължа търсенето... :cry:
ICC - специалист
За мен това е голяма ценност! Аз се чудя как да си направя изкуствен поток в двора, който да прилича на естествен, а ти се чудиш дали да си купиш парцела. Защо да не може да се строи, то хората и в океана строят, но на теб няма да ти се наложи да правиш такива инвестиции. Според мен каптирай извора, оформи легло на потока, където е най-подходящо според теб и ако няма къде да го заустиш направи си резервоар, би било добре да е като шахта с капак, така ще имаш и вода за домакински нужди и поливане и строй, както е прието, като естествено не забравяш дренаж около къщата? Успех!
Dessi2026 - специалист
ICC написа:
За мен това е голяма ценност! Аз се чудя как да си направя изкуствен поток в двора, който да прилича на естествен, а ти се чудиш дали да си купиш парцела. Защо да не може да се строи, то хората и в океана строят, но на теб няма да ти се наложи да правиш такива инвестиции. Според мен каптирай извора, оформи легло на потока, където е най-подходящо според теб и ако няма къде да го заустиш направи си резервоар, би било добре да е като шахта с капак, така ще имаш и вода за домакински нужди и поливане и строй, както е прието, като естествено не забравяш дренаж около къщата? Успех!
Благодаря!

И моето мнение е такова - не смятам, че мога да намеря по-добър парцел - къде по-хубаво? :wink:
Проблемът е, че в един момент си представих как прекрасната ми къща потъва в (евентуалното) тресавище... Което не съм очаквала да се появи, защото нищо не разбирам от почви и отводняване.
hygro - майстор
Dessi2026 написа:
Проблемът е, че в един момент си представих как прекрасната ми къща потъва в (евентуалното) тресавище...
В случай, че няма проблеми със заустването на водите, от хидро-инженерна гледна точка вероятно няма да имате проблеми. Съоръжението, което ще Ви позволи сградата да бъде без мухъл, суха и стабилна е дренажа. Ако бъде проектиран и изграден кадърно, дори при много високо ниво на подпочвените води, няма да имате проблем.

Съществува възможност водопонизяването, предизвикано от дренажа да засегне извора и той да пресъхне. Ако искате да го запазите, добре е ПРЕДИ проектирането на сградата да се консултирате с инженер-хидрогеолог, който да Ви посочи оптималните решения.

Тема "кой може да ми каже мога ли да строя на парцел с извор?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: