Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
profy - специалист
Венета, новите снимки не променят модела, той обяснява възникването на първите пукнатини.
При всяка пукнатина общата якост на постройката намалява, и по-нататък пукнатини следва да се очакват навсякъде.
Пукнатините на асфалта на улицата трябва да се залеят с гореща смола.
Ремонтираната къща е 3-4 години по-напред от вашата в пукнатините, и явно е била много зле, щом се е наложило шлици да се правят. Ако изчакате толково време, ще се наложи и колони нагоре да се правят, до ж.б. плоча, по целия периметър на къщата.
Ж.б стъпки са надолу в земята, до дълбочина колкото е дълбочината на основите + 20 см под тях, и нагоре до кота нула, или до земната повърхност.
Практически така е усилена църквата.
veneta_123 - напреднал
Бих искала прочета мнението ви дали за изкопните работи по укрепването на външните стени могат да се направят с мини багер.

Търсейки мести майстори/фирми видях обяви: "за Изкопни работи с мини багер за разчистване, кабелни канали, дренажи, ВиК, подпорни стени и огради, вертикална планировка, почистване на дворове, ивични основи и др."

От друга страна познати изразиха опасение, че копаенето с багер може да нарани основите и стената на къщата, но на снимките този мини багер изглежда, че работи по-прецизно, точно и може би деликатно.....
VLADO66 - майстор
Багерчето няма да направи нищо на основите,даже е по-добре защото ще копае по-прецизно и по тясно отколкото се копае на ръка.
ribnikolaevi - майстор
При толкова активни пукнатини има нужда от спешни мерки. Може и да затихне процеса, но може и по-големи бели да станат. А като тръгне да се накланя някой елемент (както се вижда от последните снимки), центъра на тежесста му се измества спрямо плоскостта на която стъпва и процесът се ускорява.
Frysco - специалист
За багера-не знам... но защо не потърсиш някоя строителна фирма, която да дойде, да разучи почвата, процесите които се случват, да установят причините и да предложат проект за отстраняването им?Вярно е че човек трудно може да се довери в днешно време, но пък може да сравниш това което те казват с това което Profy е написал.В крайна сметка, той е написал доста ценна информация, която други само срещу пари ще ти дадат.
Та те би трябвало да си поемат грижата и за изкопа, като ако наемат багер, ще го следят да внимава какво прави.Докато ако сама наемеш багера и застанеш до него да гледаш няколко часа как копае, може и да пропуснеш нещо опасно което той прави, поради липса на опит и знания, а и да не го пропуснеш, как ще му наложиш да спре да прави?

Хубаво е да си видят работата, хората които са наясно с нея.А вече дали са коректни, да се проверява чрез форума-пускаш каква е офертата им, има техни колеги които могат да потвърдят добра ли е.
veneta_123 - напреднал
Frysco написа:
Хубаво е да си видят работата, хората които са наясно с нея.А вече дали са коректни, да се проверява чрез форума-пускаш каква е офертата им, има техни колеги които могат да потвърдят добра ли е.
Потърсих местната фирма, която е направила колоните от къщата на постнатата снимка и, която печели активно общински поръчки (ако печеленето на поръчка е гаранция за добри специалисти и качество на работа). Дойде собственикът на фирмата и направи оглед. Каза ми, че трябва да се консултира с техническия ръководител на фирмата. В добавка му дадох написаното от Profy. Изглеждаше много заинтригуван от текста. Търсих го няколко пъти - нито беше питал, нито беше чел. Спомена ми мимоходом за някакво инжектиране/сондиране на цимент, но винаги с уговорката, че трябва да се консултира. На този етап ми даде само честна дума, че къщата е здрава и за сега нищо няма да й стане:-))) Така и не ми даде нито оферта, нито сериозно обяснение.

Явно ще трябва да продължа търсенето....
професионал - специалист
Frysco написа:
За багера-не знам...
Фриско е посочил правилния начин на действие! :thumbs: Когато разговаряш с евентуален строител, не му давай директно становището на Профи, а го изчакай да чуеш неговото мнение и тогава направи сравнение!
veneta_123 - напреднал
Здравейте на всички, които любезно се включват в темата. Настъпи сезонът на ремонтите и аз отново съм на линия със своя проблем.

Това, което на този етап успях да направя май не е много - свързах се с местен строителен инженер от Хасково, който по телефонът ми спомена за 2000 лв. оглед и конструктивен проект. Очаващо още в началото...

Бивш колега, който е с инженерно геодезическо образование от ВИАС и се занимава с това предположи, че тъй като проблемът е свързан с отводняването на основите е по-добре и по-евтино да се направи проект за отводняване и дренаж на основите. Според него такъв дренаж ще направи почвата около основите да е с постоянна влага през цялата година и така проблемът щял да се реши. на мен ми звучи разумно и логично, а и най-примамливата дума "финансово поносимо."

Звънях и направо на строителна местна фирма, които нямат техническо лице, но за това пък имат практически опит и са се занимавали с много подобни случаи в региона. Те предложиха да направят оглед и да предложат решение+цена. Сега чакам да ми върнат отговор....и на вас разчитам. На този етап 2000 лв. за мен са твърде много пари само за проект още преди майсторите и материалите. По-скоро съм склонна да рискувам само с майстори и да закърпя положението за година-две. Зная за англичаните, които казват, че евтиното излиза скъпо, но поради спешността нито мога да изчакам още година, за да събера нужните средства, нито мога в момента да извадя тези пари. Параграф 22.
ribnikolaevi - майстор
Доста изписах и поста ми се затри.
ribnikolaevi - майстор
Ако има неравномерно движение на земната основа, предизвиканите от това явление усилия са доста големи спрямо обичайните (с които хората са свикнали да мислят). Мащабът е друг. Съответно за да се спре напукването на къщата ще трябват доста усилия (пари). Честно казано, не знам дали си струва, но ако има желание, авторката може да се пробва с различни полумерки (които се предлагат дотук) и нямат сигурен резултата, или трябва да спре това неравномерно движение на земната основа. Но почва се усилва трудно и скъпо!!!
Единствения по-евтин вариант, за който се сещам е да се набият дървени пилоти. Точната дължина, местоположение и брой не мога да кажа. Също така зависи и дали има техника наблизо, с която да се набият. Особеност е, че първо трабвя да се обработи дървото против гниене.
Ако тогава неравномерното слягане спре, вече може да се говори за конструктивни мерки за укрепването на самата къща. Но всеки опит за усилване на конструкцията на къщата ще доведе само до забавяне (временно) на процеса, или пък ще се хвърлят толкова пари, че ще може да се построи нова "здрава" къща.

Тема "Опасни ли са тези цепнатини на къща? Как да се справя?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: