• 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 44
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Stefan2000 - специалист
Едва ли е изветрял, беще запечатан в съклени шишета с плътни капачки. А и нивото не беше мръднало.
Мислиш ли, че ще разяде пластмасовите шишета?
Горелите масла ги държа в същите, и до сега не е имало проблем.

И въобще, що за чудо е терпентинът? Едно време с него са правели бои. Те са изсъхвали на въздуха. Следователно е летлив.
В такъв случай, каква ще е ползата от файдата, че ще се намаже нещо с него? Имали някакви тежки фракции, които все пак остават и запечатват дървото?
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Терпентинът е разтворител. Има и разни нещица в него, но основното е, че е разтворител. Баща ми разтваряше в терпентин мастикс и с това лакираше картините.
Нещата дето ги продават в кутийки и тубички в магазините се правят по някакъв начин от някакви изходни материали..... То не е по-евтино сам да си ги месиш нещата, но качеството е друго
Martin.P - специалист
Стефане, преди малко гледах това и се сетих за тебе. :)
Малко за инспирация :

https://www.youtube.com/watch?v=ErGQ0rXkn74
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Martin.P написа:
https://www.youtube.com/watch?v=ErGQ0rXkn74
Благодаря за видеото! Много ми бе полезно :-) Мислех си за така правена импрегнация, нооо друго си е да го видя и то от място с традиции в тези неща. Благодаря!
Stefan2000 - специалист
Ох, каква инспирация? Като гледах какво и как само го правят, направо получих комплекс за малоценност. А уж и аз дялкам нещо. Как ли се чувства някой, който през живота си не е забил и един пирон без да го изкриви!? Или вероятно, те не гледат такива неща и не ги вълнуват такива мисли.
Както и да е.
Та какво за импрегнацията? Гледах филма без звук, та може да съм пропуснал нещо.
До колкото схванах, прогориха дървото, изстъргаха го и с какво го мазаха? То прогарянето и изстъргването май бяха и за да се открои фладера.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Прогаряне, изчеткване, мазане с масло и пак с горелката, та да попие. Това си е стара техника, сега е модерно да я наричаме японска :-). Преди да чуя за нея и да я видя си го мислех именно за заздравяване + добър вид, но никога не съм го правила. И сега го видях баш както го мислех. Японците имат едни специални инсталации, па го жигосват милото, абе изкуство
Боли от красотата на изработване, нали. Това човек седнал на ръцете си не го и забелязва


p.s. Shou Sugi Ban
Stefan2000 - специалист
Значи, това със загряването и маслото го правя със слънчевото греене. Затова и гледам да мажа само в най-големите жеги.
Виж, това, че с прогаряне може да се състарява, не се бях сетил. А и не съм попадал на писано за това. Действам само с телената четка. Жалко че вече изпуснах момента, бая пърлене щеше да падне. :rolleyes:
До сега прогаряне съм ползвал единствено да се подчертае фладера на дървесината, един вид байцване, но не и за релеф.
И ето, сега се сещам. Предстои ми правене на дограми :wink:
А горелката и бутилката за газ бездействат от полагането на битума на покрива.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Прогарянето е за здравина. Визуалният ефект е бонус
M.Yankov - специалист
Аз го знам от дядо ми (лека му пръст) Като правеше хурки и криваци винаги ги обгаряше с вестници в импровизирано огнище от една дупчена паница :) Беше ми интересно защо го прави. Така обгорени ги минаваше с безир и ставаше наистина нещо красиво.. а и супер здраво! Някой още красят битовия кът в къщи.

Така правихме и асмалък - предварително обгорени с горелката ритловици. Като сглобихме конструкцията, в най голямата жега ги минах веднъж с масло (буквално го "изпи" за секунди) след седмица още веднъж. Стой непокътнат вече 10г.
Stefan2000 - специалист
Здравейте,
За да не замира съвсем темата, ще дам отчет какво съм свършил през изминалата 2016 година.
Но да ви предупредя, ще останете разочаровани.
Въпреки не малкото свободно време което прекарах на село, отхвърлената работа е минмална като обем. Повечето време почивах.
Вътре в къщата направих кухнеският "мокър" ъгъл, където ще е мивката. На пода плочките са налепени със строително лепило, в-у двойно ОСБ. Ъгловите фуги навсякъде ги правя със силикон, за да поема движенията в дървената конструкция на къщата.

Прикачен файл

P1080880.JPG
  • 1
  • 34
  • 35
  • 36
  • 37
  • 38
  • 44

Тема "Реплика на стара Балканска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: