• 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Andri01 - майстор
:prayer: Много ми харесва направата ,търпението и ентусиазма!! :partyman:
VanyaA - специалист
Адмирации и от мен, много хубаво става!
Stefan2000 - специалист
Ами за тази година, това беше. Не е много, но е стъпка напред.
На финала на сезона си уплътних времето с 15-тина метра копане на канал за чистата вода.
В селото сменят целия водопровод, и аз реших и участъка в двора да е нова тръба.
Захванх се на ръка, за да се поразкърша малко, пък и копането беше по-щадящо, отколкото да влезе багерче.
Междувременно направих и някои заготовки за входната порта, за догодина. Догодина съм планувал и вратите, но още не е решено кое-как.
Но е ясно, че ще трябва да се хвана и да изкова и доста панти, та да видим...

Прикачен файл

P1090481.JPG
Stefan2000 - специалист
Здравейте!
След голямо прекъсване, ето ме отново. Жив съм, и не съм забравил тези които се интересуват от развитието на проекта.
Работил съм, макар и не много, и имам направени снимки, но така се замотах, че 2 години не се наканих да ги кача тук. Сега ще се отчета :)

След като направих прозорците, дойде ред и на вратите.
Правих ги от 25мм редени дъски.
Предварително обработени на щрайхмус, фрезовани на нут-перо, и "вагонна шарка".
Ето това се получи:

Прикачен файл

IMG_20190727_095331.jpg

Прикачен файл

IMG_20190719_175541.jpg
Баш Майсторо - специалист
Браво Стефане, Респект! Продължавай Напред !
Whiskey - специалист
Изчетох цялата тема... сърдечни поздравления за ентусиазма, за упоритостта, това е голяма работа, която сте свършил, Стефан. Особено заигравките с детайлите, а те са всичко. Имам само едно питане. Виждам по снимките, че таванът е направен с дъски, като тези, които закриват фугата от първия ред са фрезовани. По същия начин са направени таваните и в родната къща на майка ми в Котленско. Интересувам се какъв е точно дървеният материал, който ползвахте вие и с каква дебелина са фрезованите дъски? Имам да възстановявам един такъв таван, но при мен дебелината е около и малко под 1.5 см, а дъските са дълги по 3.5 м. За почти 100-те години - не е мръднал, както се казва. Но не знам какъв е материалът и не съм убеден, че сега може да се намери такъв.
Stefan2000 - специалист
Благодаря ви, и честита пролет! Макар че навън вали сняг :) Но пък чудесно време за интернет. ;)

Относно материала за таваните и вратите.
Ползвам само чамов материал. Дъски 1во качество. Оставям ги да преседят поне година, вече не бързам за никъде.
После ги сортирам по дебелина и ширина. Най-дебелите остават за вратите, а по-широките за таваните. Които са много чепати, или имат склонност към измятане
ги режа на по-къси парчета, и изрязвам най-лошите чепове.
Летвите за припокриване на фугата и первазите, са пак от тези дъски, но най-тесните. Калиброват се и се минават на фрезата, но задължително с "лапи", защото са доста тесни и дълги и стават опасни за работа.
Всичко това, не съм го измислял аз. Видял съм много материали, комбинирал съм идеи, и се е получил крайният резултат.
Някои от пластините за фрезите, съм си ги обработвал сам, или съм им променял профила по мое желание.
Таваните вътре са мазани с масло на Алпина.
radius - майстор
Много ми хареса вратата, хем изчистена, хем с тая арка отгоре стилна.
Stefan2000 - специалист
Чакай да видиш! :)

А сега една изненада!
Като съм се захванал сам с врати, е ясно че щом съм казал А, ще трябва да стигна и до Я.
И ако вече се досещате, става дума за обкова.
Това което се продава, не покрива моите представи.
А подходящи майстори са все далеч, а и кой ли ще ми се води по акъла, и с-у какви ли пари !? :?
Затова реших да сложа още едно ново начало. :headbash:
Купих наковалня и менгеме, а остания помощен инструмент изработих.

Прикачен файл

P1100055.JPG

Прикачен файл

P1100083.JPG

Прикачен файл

P1100067.JPG

Прикачен файл

P1100086.JPG
Последна промяна от Stefan2000 на нед мар 21, 2021 11:25 am, променено общо 1 път.
Stefan2000 - специалист
Започнах с пирони.
За всички порти ще ми трябват около 200.
И не какви да е а с глави окло 2лв. монета. По-скоро с декоративна цел.
За да се получи, избрах 16мм материал, кръг и квадрат.
Но се иска яко блъскане, за да се изтегли.

Прикачен файл

P1100084.JPG

Прикачен файл

P1100088.JPG
  • 1
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44

Тема "Реплика на стара Балканска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: