• 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 44
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Stefan2000 - специалист
EDI написа:
Стефане, ето го маслото, ако решиш да ползваш - http://praktis.bg/bg/Maslo-za-darvo/743/group_sub/ .Седи средно гъсто, малко като гел, но е благодатно за разнасяне, не се получават черти от четката и има много добра покривна способност с малко количество масло.Матово е и не създава повърхностен слой - пропива много добре, дървото седи естествено.
Да, с търсачката ги открих веднага, Практис ми е сравнително близо, а Дуфата ми е на път като се връщам от село.
Хубаво е че е гъсто! В магазинчето до нас предлагат някакво гръцко ленено масло, само като разклатих кутията - вода!
Другото хубаво е, че май е тонирано. Ще ми спести времето за байцване.
И е добре, че оставя дървото с естествената му структура.

Обаче си мисля, че за вратите и прозорците ще е по удачно да се лакират с Дуфа. Все пак да затвори порите на дървото, за да не се цапа при постоянното пипане.

А колкото до подовете, и това ще да се мисли, но има време, догодина :)
EDI - майстор
Да, тонирано е маслото.И е смес от ленено и разни други неща вътре - маслото, акрилна смола, пигменти, консерванти някакви - Methylisothiazolinon и Benzisothiazolinon.С байца определено се работи по-трудно си мисля, а тука имаш доста отворено време и няма да пресъхва, докато мажеш по-големи площи.Ако ползваш ДУФА, гледай отвън да не слагаш от безцветния, не издържа на атмосферни влияния колкото цветния.Това важи за почти всички лакове от сорта де, ама аз да кажа и практически какво съм установил.
TACHO - специалист
Потвърждавам за маслото на Алпина. Ползвах такова по препоръка на ЕДИ и съм много доволен. Инпрегнирах с него на 2 ръце един баварски компект, който стой на открито на пек и дъжд и няма никакви проблеми с дървесината. За закрито помещение ще е още по-траен.
crez - майстор
Стефане, аз съм за ленен безир(топъл)-вечен и предпазва перфектно дървесината особенно чамовата.Виждал съм чамова дограма от 1945 г. мазана с ленен безир, не е мръднала,няма дървояд, влагата не му влияе.
Stefan2000 - специалист
Е ама аз днес взех Алината за проба. Палисандър.
Отворих я, вътре е като желе. Малко светлее в сравнение с мострите.
Остатъчната и миризма е на безир. Ако се запзва във времето, ми харесва. Мирише на ателие на художник. Но на някои не им харесва. :cool:
ivouz - специалист
Тоест на терпентин.На мене ателието вече на нищо не ми мирише.
Пробва го значи ?
EDI - майстор
Мострите вероятно са няколкослойни, затова има разлики при по-светлите цветове.И при светлооцветените лаковет на водна основа се получава така, да ти кажа.Първия слой е винаги блед, после се натрупва.Безира е хубаво нещо, само да можеш да си уцелиш чист ленен обаче в магазина.А терпентина си е борова смола, ама някакви дестилации правят май.Стефане, снимай като понапреднеш в мацането.
ivouz - специалист
Еди пробвал ли си да ги смесваш примерно искам тик+палисандър?
EDI - майстор
Не съм смесвал, до сега само цвят дъб съм си вземал.Няма да има проблем самото смесване, всички са на една основа.Не знам обаче от към цвят какво ще се получи, дали ще е хубав или някакъв неопределен ще е.Смесвал съм лак - остатъци от кутии лак ДУФА, и понякога от смесването на пигментите общия лак придобива цвят на съдържанието на бебешки памперс. :lol: Тика май е леко по-червеникав, ама се приближава до палисандъра -предполагам ако смесваш малки количества и добавяш постепенно, ще добиеш това, което ти харесва.Сега погледнах сайта на производителя, пишат, че продукта съдържа 17% ленено масло.Мисля, че е добра концентрацията.Не знам другите подобни продукти колко масло съдържат.
ivouz - специалист
На Сократес съм смесвал многократно но,това казвате е като желе ?Затова питам.
  • 1
  • 29
  • 30
  • 31
  • 32
  • 33
  • 44

Тема "Реплика на стара Балканска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: