• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Stefan2000 - специалист
Добре, дойде му времето.
Най-после се реших да си започна темата. Знам колко сте критични, и не посмях да я пусна при самото започване на проекта, при положение че не беше ясно до къде ще стигна и въобще дали ще стигна до някъде. Позволявах си само бегло да загатвам за това, в теми на други колеги от форума.
Сега, вече 2 години след старта, има нещо няве, и затова събрах кураж.
А и съм воден от силното желание, тази идея да се популяризира все повече, и да не загубваме безвъзвратно стрите си къщи и традиции свързани с тях, които и без това са наизчезване.
Начина по който го правя, се вписва изцяло с идеята "Направи сам" (DIY) и правилното място е тук.
Но първо няколко приказки за въведение в темата.
ZEDYCUS - майстор
:-D Давай снимки, приказките после. :partyman:
Stefan2000 - специалист
Та да ви се представя.
Както се сещате, казвам се Стефан, в момента вече съм на 52, от София. Образование средно-техническо. Живота ми се разви така, че неусетно станах върл фен на идеите DIY. Може би разочарование от разни "майстори" или може би защото това ми е вродено, не знам?
Но към темата.
Защо избрах точно такова заглавие?
Реплика - ами защото на практика започвам изграждането на къщата от начало. Ремонт или реновация не биха били подходящите термини. Но в същото време се придържам максимално близо до вида, материалите и технологиите на този вид къщи. Е, разбира се, не стигам до крайности, и някои елементи се осъвременяват, някои технологии се модернизират до колкото може, но духа се запазва.
Балканска - тук тази дума умишлено я използвах. И то в по-широкия и смисъл, че тези къщи са характерни за Балканите. За региона на някогашната Османска империя и Източното средиземноморие. Нека не бъдем слепи шовинисти, а се огледаме наоколо. Турция, северна Гърция, Македония, та чак до Албания. Стла е сходен. За пример, напишете в Гугъл Стара къща на турски - Eski ev, и вижте какви снимки ще се появят. А умишлено съм избегнал и термина Възрожденска, защото Възрожденски са къщите по Копривщица, стария Пловдив и други подобни места. И въобще, напоследъг много се спекулира с термина Възрожденска къща, по разни обяви и оферти.
Stefan2000 - специалист
ZEDYCUS написа:
:-D Давай снимки, приказките после. :partyman:
Ааа, така направо не става! И до снимки ще се стигне. Те са най-лесното.
Дискусията е по-важна. :cool:
От много време си падам по този тип архитектура. Обикалям, снимам, радвам им се.
Най-после реших че е време да направя нещо по въпроса. Започнах да се оглеждам като за покупка. Но се разочаровах. Едно, че се сблъсках с някакви Цени, ама цени с главна буква, наистина, друго че все нещо не достигаше. То да купиш къща не е проста работа. Заедно с къщата ти взимаш и инфраструктура, оклна природа, защо не и съседи и т.н., знаете как е. Та не мина без компромиси. Стана ми ясно, че това, което ми харесва от пръв поглед, не мога да си го позволя. Другия важен фактор е и отдалечеността от дома, факт който все по-ясно го осъзнавам с времето, и добре че се съобразих с него.
И ето от къде се тръгна преди 2 години.
Взех го с пълното съзнание какво взимам и какво ще трябва да направя.
На 60км от София е. Възможно най-близкото, което можех да си позволя. И възможно най-евтиното, но не и най-лошото съчетание от дадености.
Естествено че сте любопитни колко съм дал? Няма тайни, 8 лв. с ъс 700 квадрата двор.
Ще кажете че съм луд, че някой си някъде си за тези пари давал някаква си къща в която влизаш и живееш...няка си. :? Да, ама не!

Прикачен файл

IMG_5512.JPG

Прикачен файл

IMG_5519.JPG

Прикачен файл

IMG_5515.JPG

Прикачен файл

IMG_5508.JPG

Прикачен файл

IMG_5495.JPG
Последна промяна от Stefan2000(стар) на пон сеп 10, 2012 3:29 pm, променено общо 1 път.
radius - майстор
Е, щом трябва теоретична дискусия, ще се включа. Става дума за термина "реплика". В моите очи, това е евтино копие на оригинал и като такова, за мен тази дума има отрицателен смисъл. Все едно е нещо нискостойностно, некачествено, без съдържание. Едва ли си направил това. Та в този смисъл, не ми се връзва думата реплика със стара балканска къща.
Stefan2000 - специалист
radius написа:
Е, щом трябва теоретична дискусия, ще се включа. Става дума за термина "реплика". В моите очи, това е евтино копие на оригинал и като такова, за мен тази дума има отрицателен смисъл. Все едно е нещо нискостойностно, некачествено, без съдържание. Едва ли си направил това. Та в този смисъл, не ми се връзва думата реплика със стара балканска къща.
Реплика е, защото не е оригинал, за добро или не.
А и репликите не винаги са евтини копия. Вземи например някои модели коли, на които се правят реплики. Стойността не е като на оригинала, но това е продиктувано по-скоро от уникалността му, а не от качеството на репликата. Така пък го разбирам аз.
galin56 - специалист
Чакай, нещо ми се струва че има правописна грешка. То че си взел "съборетина"(не в лошия смисъл на думата, а че къщата е била буквално пред разпад) се вижда от снимките, но за 8лв. Да не би да направи правописна грешка? Цена 8 лв. е някак си несериозно и странно. И къде се намира, защото нашия район(Ботевград) и той е точно на 60 км. от София.( но май ми се струва че не е в него? :? )
Stefan2000 - специалист
Да, пропуснах 3 нули.
Иначе, в Средногорието се намира.
Значи, гледах и в Ботевградско. В местноста Камилчето, в близост до Джурово, имаше една обява за съборетина на ниска цена. Ама като тръгнах да я видя, много циган, много нещо бе. Като поразпитах хората къде се намира и това-онова, викат -Бегай далеч, не ти трябва! Дори и не отидох до нея.
radius - майстор
След като сложи и снимки, ако кажеш, че си я възстановил :prayer: .
И за мен е много важно не само къщата, а района, съседите ... за да ти е уютно като отидеш.
Tsilkov - майстор
И нещо много изначално което всички "ентусиасти" забравят при подобен род начинания - да нагласиш начина си на обитаване и всекидневието към старата къща.Иначе няколко дърворезби,суха зидария и малко кал ще доведат само до "реплика-имитация".
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 44

Тема "Реплика на стара Балканска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: