• 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Stefan2000 - специалист
С риск да се изложа, но все пак да се отчета.
Тази година не отхвърлих видимо много работа, въпреки че се занимавах упорито.
Възстанових около 30 крачки дувар.
Работата не търпеше отлагане, защото това е и подпорна стена, и терасира и изравнява местото ми.
Иначе отивах на улицата :oops:
Прикачен файл:
IMG_20210624_161447.jpg

Прикачен файл

IMG_20211104_104436.jpg
PIP - майстор
много труд е това и все по-малко хора се заемат, поздравления
ZEDYCUS - майстор
Поздравления и от мен! :prayer:
schuldiner - майстор
Стефане, извинявай че така директно, но... не се е получило с камъните.
Защо ти трябваше да ги циментираш? Предишните са изкарали над 50 години, след още 50 пак някой щеше да ги пренареди. Сега как? Като е циментирано, къде е армировката, къде е основата? Щом е и подпорна стена, защо няма дренаж?
То че ще се спука зидът е сигурно, дано да не е грозно и да не е много. Страшно много труд си вложил, признавам, но мисля че не по най-правилния начин.
Stefan2000 - специалист
вт дек 14, 2021 7:49 amschuldiner написа:
Стефане, извинявай че така директно, но... не се е получило с камъните.
Защо ти трябваше да ги циментираш? Предишните са изкарали над 50 години, след още 50 пак някой щеше да ги пренареди. Сега как? Като е циментирано, къде е армировката, къде е основата? Щом е и подпорна стена, защо няма дренаж?
То че ще се спука зидът е сигурно, дано да не е грозно и да не е много. Страшно много труд си вложил, признавам, но мисля че не по най-правилния начин.
Прав си, но ограда падаше. Не съм го правил за да си уплътнявам времето, а от зор.
Мислих и премислях, и съм тръгнал по пътя на най-малкото зло.
Камъните бяха много зле. Някои се разпадаха в ръцете ми. Това което се вижда са около 1/2 от тях, които стават. Останалото съм го сложил за пълнеж, а и много изхвърлих. Доста камък и домъкнах от покрай пътищата. То се вижда колко е разнороден.
Армировка на толкова нисък зид, мисля не е нужна. Основата е твърда. Почвата тук в дълбочина се появява някаква скала, тук и викат леска. Задал съм преварителен наклон навътре. Дебел е около 60см Няма да падне.
А относно дренажи, мястото е такова, че водата не отива в дълбочина, глинесто. Съседа има дренажи на бетонна стена, и през тях никога не е капнала и капка вода.
Най си прав за това че ще се напука на места. Но съм сигурен че ще изкара много повече от досегашният.
Моите притеснения са по-скоро за валежите през зимата. Водата ще мокри и замръзва, и ясно какво...

П.п. Да, и това не е дялан камък. Повечето е мног крехък и не дава да го пипнеш с чук или длето. Тук там съм пдрязвал с диамантина, за да легне по-меко. Но за суха зидария като в Ковачевица е немислимо.

Ей на тоя човек съм му фен :)
https://stonesuccess.vip/article/nashi- ... ie-raboty/
MamaMy - майстор
Респект и от мен за количеството и най-вече за качеството на положения труд. Имам същите зидове и мога да потвърдя, че това е правилния подход. При нас на този камък му викат захарен. Зидовете са суха зидария, но са редили фасон от двете страни, а по средата са насипали трошляк и чивии. Според стари майстори вътре е имало глина, но с времето дъждовете са я отмили и за това се свличат дуварите. С един приятел разчистихме 3-4 метра за да възстановим паднал такъв който беше и подпорна стена. Еми оказа се, че няма никаква основа. Директно върху пръстта. Не са вкопали дори 4 пръста надолу. Наложи се да изкопаем една лопата и отляхме основа с бутобетон. Стана съвсем прилично. Сега след години като потъмня цимента, а камъните позеленяха, си стана съвсем автентично.
Stefan2000 - специалист
Да, като подхванахме темата за зидове от камък.
Доста съм разгледал, доста съм прочел. Обръщам внимание и на разрушените.
Ако оставим настрана, че старите са правени на глина, забелязвам една често допускана грешка.
Хората се блазнят от мисълта да отхвърлят повече работа, и ползват плоската страна на камъните за лице,
без да си дават много сметка за формата на камъка.
Камъкът не е желателно да се слага надлъжно, на тясната си страна.
Дори е добре, някои по-големи камъни, да се "жертват" и да се слагат напречно, така че да "закопчават"
предната със задната страна на зида, или поне със средата му.
Виждал съм съборени зидове, които са просто като гръмнали от едната страна, изсипали са се. А от другата все още се крепят някак.
А между двете страни само посипка от глина и от дребосъци до "овчи глави".
Сега, като гледам вече с други очи, видях и дефектите на каменния зид на военната академия в София.
Там има камъни с много големи и хубави лица, но са сложени на тесен ръб, за по-голям отмет.
Едва са закрепени. И въпреки че зида е спояван с нещо като циментов разтвор, на много места вече пада.
А е на някакви си стотина години.
schuldiner - майстор
С уговорката, че практичният ти опит е повече или равен на моя... Много е просто:
Поглеждаш зида отдалече - ако виждаш ясно изразена хоризонтална фуга е ОК. Ако виждаш вертикални фуги не е ОК. При теб и двете са под критика. Също, не може да смесваш мозаична с циклопна зидария; щом си чел, знаеш кое какво е. Превръзките се правят по две на ред за 3-4 м зид. В твоя случай можеше да са 50 см стоманени пръти.
При трошлив камък не се ползва силен зидарски разтвор, по-скоро никакъв или кал/глина.
Дренажните отвори са препоръчителни.
Шапките над зида са задължителни.

ПП нещата, за които говориш са добре известни в строителството. По варненско на калпавите зидове им казват "турски зид" - голяма дебелина, ама нестабилни, щото са безразборно нахвърлян камънак. Добре нареден камък 40-50 см е в пъти по-устойчив от метър трошляк. По селата това много добре се вижда, старите български къщи са от реден грамотно камък, а турските са каръшик.
Stefan2000 - специалист
ср дек 15, 2021 10:55 pmschuldiner написа:

Шапките над зида са задължителни.
Да, и аз го мислех това, но времето не стигна сега.
schuldiner - майстор
Нищо му няма на времето. Завчера бях в София... всички се екипирали с ботуши, апрески, гугли... Много ми се смяха, че съм с грейка, с летен панталон, половинки обувки и по къс ръкав...
Щом е около нулата и не духа, можеш спокойно да си отлееш бетонови шапки.
Ама ако кажеш, че времето не стига, щото имаш наденици за сушене или вино за бутилиране, така го разбирам...
Последна промяна от schuldiner на ср дек 15, 2021 11:23 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44

Тема "Реплика на стара Балканска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: