• 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 44
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Stefan2000 - специалист
Техниката на зидане на камък, май най-подробно е дискутирана в една съседна тема за каменни зидове.
Но на кратко.
Най-добрите лица на камъните ги подбирам да са видими.
Ако е двулицев зид, нареждам двете страни, като подлагам силен пясъчно циментов разтвор, не много воден.
После, по средата поставям безформрните камъни, "овчите и конски глави" :)
Заливам с по-рядък но пак силен циментов разтвор, този път и с добавен филц. Попълвам и с по-дребен натрошен камък, който не става за друго.
Този метод е приложим само при спойка с цимент. При спойка с глина, може и да е фатален. Ще направя снимки за лош пример. За съжаление, не всички майстори са осъзнавали принципа на редне на каменни зидове. Но това си е занаят. Пример - Ковачевица.
Едрите камъни, по принцип ги слагам по-ниско, точно заради трудното качване. Но погледнете колко високи каменни постройки има, как ли са се справяли...
Сега ми предстои да оправям зида към улицата, който разбутах миналата година заради канализацията. Но нещо не намирам помомощник в селото. Все пак, завчера се хванах на един малък участък да си опресня спомените. Още ме болят ръцете. Въобще, всяка пролет, започването е свързано с мускулна треска и период на адаптация :)
Stefan2000 - специалист
Така и така, от интереса ви се посъбуди темат, ще споделя нещо, което съм сигурен, че вълнува всички четящи.
Тази зима, за първи път седнах и теглих чертата. Водя си записки на всички разходи, но до сега не съм ги смятал.

До момента, за материали съм похарчил 15 650 лв.
Надниците които съм платил са 2840 лв.
Значи тотал разходи до сега са 18 490 лв.
До завършения вид на къщата да речем ще станат 20 000.
Останало ми е да направя и монтирам дюшамето и дограмите, като материала е вече закупен.
Също, накрая и да изградя предната стена на приземния етаж.
Кога ще се случи, не се ангажирам да прогнозирам, но това е.
В сметките не слагам евентуалното обзавеждане.
Също така, не съм калкулирал личните си транспортни разходи и прехрана по време на престоя ми, но би било и неуместно да го правя.

А като добавим и покупната стойност на имота, стигаме до сумата 28 500.
mury - напреднал
Stefan2000 написа:
Така и така, от интереса ви се посъбуди темат, ще споделя нещо, което съм сигурен, че вълнува всички четящи.
Тази зима, за първи път седнах и теглих чертата. Водя си записки на всички разходи, но до сега не съм ги смятал.

До момента, за материали съм похарчил 15 650 лв.
Надниците които съм платил са 2840 лв.
Значи тотал разходи до сега са 18 490 лв.
До завършения вид на къщата да речем ще станат 20 000.
Останало ми е да направя и монтирам дюшамето и дограмите, като материала е вече закупен.
Също, накрая и да изградя предната стена на приземния етаж.
Кога ще се случи, не се ангажирам да прогнозирам, но това е.
В сметките не слагам евентуалното обзавеждане.
Също така, не съм калкулирал личните си транспортни разходи и прехрана по време на престоя ми, но би било и неуместно да го правя.

А като добавим и покупната стойност на имота, стигаме до сумата 28 500.
За тази прекрасна къща,която си изградил от нулата със собствени ръце,ако го смятаме в пари си е без пари.Само ти си знаеш какво ти е коствало във време,семейство и т.н.От твоята тема можем всички да се учим,на мен лично ще ми помогне много в бъдеще.Огромен поклон !!!!! :prayer: :prayer: :prayer: :prayer:


П.С.Коства ми доста време да я прочета цялата,имам едно питане за да не ровя назад.Каква мазилка последно ползва вътре и вън,нашата къща е с 3 каменни и една кирпичена стена,чудя се какво да правя с мазилката,цялата ли да я свалям,или да я правя само на местата,където се е подкожушила. :? :? :? :?
Stefan2000 - специалист
Мазилката е класическа. Почти.
Долният слой си е варо-циментова мазилка. С добавка на фибри заради спецификата на строежа. Гредоредната конструкция е жива, и по този начин се минимализират пукнатините. То не че не се напукват и класическите тухлено -бетонни конструкци. Елате да видите апартамента ми на едва 15г. :sad:
След това съм финиширал с готова бяла суха масилка. Някакво Дупнишко производство беше. Препоръчаха ми я. За сега съм доволен. Като се изпердаши водно, придобива точно рустикален вид.
Как да постъпиш, не знам. Нямам доверие на адхезията на кирпича към хоросана. Рано или късно, все се напуква. Фибри, задължително. Мрежа поне по дървената конструкция, също задължително. Защо не и на цяло. Може и да е мрежа за армировка, каквато аз съм ползвал. Според мен.
mury - напреднал
Stefan2000 написа:
Мазилката е класическа. Почти.
Долният слой си е варо-циментова мазилка. С добавка на фибри заради спецификата на строежа. Гредоредната конструкция е жива, и по този начин се минимализират пукнатините. То не че не се напукват и класическите тухлено -бетонни конструкци. Елате да видите апартамента ми на едва 15г. :sad:
След това съм финиширал с готова бяла суха масилка. Някакво Дупнишко производство беше. Препоръчаха ми я. За сега съм доволен. Като се изпердаши водно, придобива точно рустикален вид.
Как да постъпиш, не знам. Нямам доверие на адхезията на кирпича към хоросана. Рано или късно, все се напуква. Фибри, задължително. Мрежа поне по дървената конструкция, също задължително. Защо не и на цяло. Може и да е мрежа за армировка, каквато аз съм ползвал. Според мен.
Две от трите каменни стени с измазани,но мисля мазилката да изчезне,и да си остане камъка,леко замазан по фугите,така много ми харесва.За кирпичената стена ще го мисля,но и аз смятам че с мрежа на цяло ще стане най-добре.Благодаря за съветите,надявам се не съм разводнил по този начин темата.Очаквам с нетърпение новите ти постове,с нови неща сътворени от теб. :supz: :supz: :supz:
Alfa_D - специалист
Stefan2000 написа:
Едрите камъни, по принцип ги слагам по-ниско, точно заради трудното качване.
Благодаря за подробното описание и споделянето на толкова много практически опит - нещо, което все по-рядко се среща в днешно време :-)
Stefan2000 - специалист
Да разнообразя малко темата.
Няколко артефакта които намерих в последно време, ровичкайки около къщата.
Керемида с афтограф от съседното село Каменица.
Пафта на която теглих една кирка.
И древно сечиво :)
Иначе, вече съм събрал прилична колекция, но дано не изчезне, докато и дойде времето да се инсталира.

Прикачен файл

P1090055.JPG

Прикачен файл

P1080873.JPG

Прикачен файл

P1080872.JPG
Бай Бил - напреднал
Здравей Стефане.Чета ти темата от години и за направеното до тук получаваш моите най искренни адмирации от все сърце и душа.Прекланям се пред изграденото от ТЕБ и към това че все още се намират хора които с голямо желание, любов и къртовски труд се мъчат да запазят ,съхранят и предадът на поколенята всичко сътворено от нашите деди и от забравеното ни минало.Ти за мене си един съвременен будител в тази област.Аз също съм започнал подобен проект и мисля с обща помощ , съвети и компетентни мнения също да покажа нещо вече почти забравено /като учениците на Кирил и Методи /.Още веднъж поздравления за направеното с две ръце !!! Емил /Бай Бил/ :supz:
Stefan2000 - специалист
Благодаря за хубавите думи, но чак пък толкова...

Току що се прибрах от село.
Интерсно нещо.
Въпреки тежкия труд на който честно, не съм свикнал, там сякаш нещо ме крепи, и ми идва хъс за работа, и не се чувствам уморен. Докато когато съм на работа, и нищо да не съм вършил, в къщи се прибирам скапан.
Тия 2 дни започнах дюшемето. Размятвам 4-метрови талпи, най- напред през щрайхмуса. Гледам че някой е събудил темата за щрайхмуси с питане за играчки от 2-2500 лв. На фона на преживяванията си, мога да кажа само " :lol: "

Така, обаче за едно си страшно прав.
Наистина пиша тук, а и в още един голям форум, за да споделям опита си, и ако може и други хора да си повярват и да опитат точно това и по този начин. А изборът на аватара ми не е случаен :wink:
Stefan2000 - специалист
Експеримента продължава.
Както споменах, захванах се с дюшемето.
Много сръткава работа, заради полевите условия. Голяма хамалогия, напред-назад. :-D
Първо минавам талпата през щрайхмус. Още от там започват проблемите, защото талпите идват тежки за машината, и трябва да помагам на подаването с ръце.
Знам че щрайхмус не изправя, а само пдравнява, калиброва, но това е най-многото което мога да направя. За 4-метрови талпи, ще трябва професионален абрихт.
Така, след това следва изправянето страните на талпите. Разбрахте, голям абрихт няма.
За това ми дойде на акъла да се ползва линеал, като на Фесто.
Първоначалната ми идея беше да се карат с циркуляр. Но тука се проявиха слабостите на евтиния Райдър. Първо, защото карам почти по ръба, диска се гъне. И второ, ламаринента маса на циркуляра няма стабилност и подава.
Та за това минах на другия вариант, с рендето. Наложи се само да му напрвя филунг, защото оригинала е само подобие на филунг.
От снимките, схващатекаква е идеята ми.
Рендосвайки, не се доверявам само на линеала, а проверявам и с мастар, защото особенно чеповете, винаги правят бабуна, и трябва да се повтарят и потретват.
Гоня някъде около 1 мм просвет, за по-добро нямам сили да го изпипвам.
Ще видя при монтажа, ако случайно идват изпъкналост с-у изпъкналост, малко допълнително напасване.
И накрая фрезоване на нутовете. Решл съм и двете страни да са с нут, защото имам само такава 10мм фреза. А перото ще е чуждо парче 10мм шперплат. Сигурно ще ми изиграе номер, защото предполагам ще влиза много плътно и трудно.
И ориентацията на фладера. За дюшеме, правилния начин бил, погледнато отпред, дъгата на годишните кръгове да сочи с изпъкналоста на горе. Прочетох го в книга, превод от немски.
За сега, това е.

Прикачен файл

P1090061.JPG

Прикачен файл

P1090062.JPG

Прикачен файл

P1090063.JPG

Прикачен файл

P1090064.JPG
  • 1
  • 36
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 44

Тема "Реплика на стара Балканска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: