Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Имам един такъв въпрос. Предстои ми изграждане на малък семеен хотел в Пловдивско, и реалния строеж ще започне тази пролет. В момента уточняваме цените за труд с една фирма, понеже материалите ще ги доставям аз, и възникна следния казус. Понеже човека ми дава цена на РЗП за труд, която е 30 лв/м2 в тях влиза арматура, кофраж, бетон, и зидария, идва логичния въпрос какво точно разбираме под РЗП? Прилагам импровизиран чертеж, за да стане ясно за какво говорим. Ще си позволя малък цитат от ЗУТ:

"18. (изм. - ДВ, бр. 82 от 2012 г., в сила от 26.11.2012 г.) "Разгъната застроена площ" е сборът от застроените площи на всички етажи на основното и допълващото застрояване на и над терена. В разгънатата застроена площ се включват и застроените площи в подпокривното пространство на сградите. В застроената площ на надземните етажи се включва цялата площ на балконите, лоджиите и терасите."

"15. (изм. - ДВ, бр. 41 от 2001 г.) "Застроена площ" е площта, ограничена от външните очертания на ограждащите стени на първия надземен етаж или на полуподземния етаж, включително площта на проветрителните шахти и проходите в тези очертания. В застроената площ на приземно ниво не се включват тераси, външни стълби и стълбищни площадки, рампи, гаражи и други елементи с височина до 1,2 м от средното ниво на прилежащия терен."

От ЗУТ разбирам, че мазетата не влизат в РЗП-то, а фирмата ми иска цена на м2 и за най-долната плоча 110 м2. Така правейки аритметиката получавам 615x30=18450 лв, вместо 15150 лв. Така, че се чудех имат ли право да ми искат тези допълнителни 3300 лв и ако отговорът е да, то тогава понятието РЗП на м2 не е ли малко размито и неточно? Извинявам се за лаишкия въпрос, просто ще ми бъде интересно да чуя и друго мнение по случая.

Прикачен файл

Хотел.jpg
Хотел.jpg (29.87 KиБ) Видяна 9200 пъти
Pooh - майстор
Е, ако няма да правят нищо под кота ±0,00 - твърдо нямат право да искат пари за това. От друга страна, ако очаквате от тях - подложен бетон, основи, ВиК (обикновено свързването става под кота ±0,00), обратен насип, зидарии в сутерена и всички свързани с това дейности - не е ли редно да се заплатят, според Вас?
Хубаво цитирате закона, а разлика между "Разгъната застроена площ" и "Застроена площ" правите ли?
Да имахте спор за някой и друг квадрат - разбираемо, но цял етаж да Ви се направи даром, че и най-трудния и скъп при това ... Малко нелепо ми изглежда ... поне на мен - може да има и други мнения по въпроса.
Tsilkov - майстор
Miroslav_bojkov1 написа:
От ЗУТ разбирам, че мазетата не влизат в РЗП-то, а фирмата ми иска цена на м2 и за най-долната плоча 110 м2.
ЗУТ в частта която цитираш е закон третиращ градоустройствени параметри, а не договорни отношения за изпълнение на дадена дейност. В този ред на мисли имат право да ти поискат всякаква цена и да я калкулират по всякакъв начин (на застроена площ, на часова ставка, на процент от себестойността...). Ти съответно имаш право да се пазариш, да им откажеш офертата или дори да не я погледнеш. Казано накратко - въпрос на договорка.
От пркатическа гледна точка не виждам нищо нередно в ценообразуването - на база застроена площ на всички етажни нива които изграждат (включително подземните). Ако покрива е стоманобетонен обикновенно и неговата площ смятат повечето фирми. Част от фирмите имат различна цена на кв.м. спрямо видът и местоположението на етажа (подземен, надземен, покрив , с гредова конструкция, с безгредови плочи, с ивични или стъпкови основи......)
Целта ми беше да си изясня понятието цена на м2 за РЗП. Да, фирмата ще прави и основите, ще им бъде платено на хората, как иначе. Просто, може би неправилно се използва израза РЗП, знам ли и аз. Така човек остава с погрешното впечатление, че строежа му може да излезе по-малко. Благодаря за мненията. Някакви идеи за схема на плащания? Аванс, втори превод и така?
Tsilkov - майстор
Miroslav_bojkov1 написа:
Просто, може би неправилно се използва израза РЗП, знам ли и аз. Така човек остава с погрешното впечатление, че строежа му може да излезе по-малко.
Тук за съжаление си абсолютно прав - термина е подвеждащ :sad: Истината обаче е че в строителството трябва да се уговаряш детайлно за всяка подробност колкото и проста да ти се вижда.
Rado_smolian - помощник
Много хора се бъркат при оферирането с РЗП, както вече каза Tsilkov.
Много често конструктивната площ за офериране не е разгърнатата застроена площ. Даже винаги!
Просто всичко е въпрос на договорка.
Всяка уважаваща себе си фирма при оферирането трябва да вземе чертежите, да провери количествените сметки(ако има такива или да направи) да остойности всички материали, труд и допълнителни разходи до даденият етап и после да рзпредели тези разходи на определената квадратура.тази квадратура може да бъде конструктивна или РЗП или както се рзберат договорните страни. Понятието на "квадрат груб строеж" е много размито понятие, кавам ти го от опит(ценовик съм в Технически отдел).Много хора се бъркат- давам ти един пример:
Фирмата си е направила сметка колко и трябват за труда 18 450 и ти ги рзпределя на конструктивната площ 615 м2.
Може да ти ги рзпредели на РЗП 18450/505м2 и хоп имаш 36 лева на м2.
Нали не си мислиш, че като тези квадрати не ти влизат законово /градоустройствени параметри/, майсторите ще ти ги направят без пари.
Всичко това на "квадрат" е една обща сума разделена на определени параметри.
Ако е стабилна и проверена фирмата и всичко е с договорни отношения, 30 лв не е много.
Ако е бригада може и за по малко да се намери.
шоп - майстор
нед апр 25, 2021 2:59 pmprostroieood написа:
Здравейте г-н Божков можем да ви изготвим реална оферта моля за количествена сметка.
Ако все още е валидна публикацията.
:axe:

човека е строил преди 8 години!
Antonii - майстор
Ако не се лъжа РЗП трябва да я има изчислена в проекта на сградата, че повечето фирми дават офертата точно на база това РЗП.
Или поне за еднофамилни къщи, за по-големи проекти незнам как е тук в БГ.

Тема "РЗП на груб строеж" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: