• 1
  • 2
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nihonjin - специалист
Няма какво да се притесняваш от смяната на вида на покрива.
Съветвам те обаче да излееш стоманобетонови пояси над всички зидове след като махнеш стария покрив. Широки колкото зида, високи 25 см, с 4 железа Номер 12 и бигли Фи 6,5 през 25см. Това те застрахова донякъде ако ти падне покрива да не ти паднат и зидовете заедно с него. Но щом имаш плоча сигурно имаш и пояси изляти с нея.
Товара не е задължително да отива само в два зида (двата крайни). Ако имаш междинни зидове може да натовариш и тях. Въпрос на избор на конструкция.
milko_do - специалист
failure все едно описваш моя случай! :wink: Същата къща, същото разположение, същите грижи. С тази разлика, че при мен има и трети, пристоен етаж, на който живея аз всъщност. И понеже и аз мисля да сменям покрива и по възможност да го усвоя си викнах едни пичове да го погледнат и да ми направят оферта. Цената е над 20 000 лв (при покрив от 110 кв.м), което ми се видя адски много! :? Щях да търся и поне още една оферта ама нещо все протакам! Както и да е! Та: Четирискатен, с обитаемо подпокривно пространство е също много добър вариант при правилно оразмеряване. Имай предвид, че ако искаш да повдигаш билото на покрива ще ти трябва съгласуван от съответните институции проект, което е адски тегава процедура. Ако няма изменения на билото, можеш да си направиш какъвто искаш покрив. Ще гледам да "изкопам" офертата и да ти я изпратя, ако ще ти е от полза!
milko_do - специалист
failure все едно описваш моя случай! :wink: Същата къща, същото разположение, същите грижи. С тази разлика, че при мен има и трети, пристоен етаж, на който живея аз всъщност. И понеже и аз мисля да сменям покрива и по възможност да го усвоя си викнах едни пичове да го погледнат и да ми направят оферта. Цената е над 20 000 лв (при покрив от 110 кв.м), което ми се видя адски много! :? Щях да търся и поне още една оферта ама нещо все протакам! Както и да е! Та: Четирискатен, с обитаемо подпокривно пространство е също много добър вариант при правилно оразмеряване. Имай предвид, че ако искаш да повдигаш билото на покрива ще ти трябва съгласуван от съответните институции проект, което е адски тегава процедура. Ако няма изменения на билото, можеш да си направиш какъвто искаш покрив. Ще гледам да "изкопам" офертата и да ти я изпратя, ако ще ти е от полза!
crez - майстор
failure написа:
Здравейте, майстори!
Имам идея да преустроя четирикатен покрив на двукатен, като усвоя тавана на двуетажна къща, ето и въпросите:
1. Тавана е на плоча, но самата къща е без бетонн колони - проблем ли е това изобщо? Стените са от печени тухли (плътни).
2. Колко би ми срувало подобно преустройство - тавана е 80 кв.м
При зидария с единични тухли стандартен зид от тухла и половина връзките на ъглите са достатъчни да носят до 3 етажа без бетонни колони.Спокойно си преустройвй тавана,сваляш всичко, правиш надзид от същия размер тухли до височината която искаш, зидаш и двата калкана, полагаш горната централна носеща греда( с размер миниму 12/12), разполагаш в/у двата надзида две греди те може да са 10/10.Ако разстоянието м/у калканите е повече от 6м. в средата поставяш 2 попа и я подпираш с една харизонтална 12/12 и още един поп. След това започваш полагането на мертеците през 0.5 м.(те могат да бъдат кръгли или гредички 8/8.Ковеш отгоре дъсчена обшивка черна изолационна хартия,летвите за керемиди и ги редиш.
Размерите на гредите са с разчет 100 кг/м2,ако слагаш друго по- леко покритие може и по тънки.
failure - специалист
Благодаря на всички за отговорите. Вече ми е по леко на душата. Осигурил съм архитект да огледа на място нещата и започвам да действам. :)Очаквайте информация.
Justy - майстор
nihonjin написа:
Няма какво да се притесняваш от смяната на вида на покрива.
Съветвам те обаче да излееш стоманобетонови пояси над всички зидове след като махнеш стария покрив. Широки колкото зида, високи 25 см, с 4 железа Номер 12 и бигли Фи 6,5 през 25см. Това те застрахова донякъде ако ти падне покрива да не ти паднат и зидовете заедно с него. Но щом имаш плоча сигурно имаш и пояси изляти с нея.
Товара не е задължително да отива само в два зида (двата крайни). Ако имаш междинни зидове може да натовариш и тях. Въпрос на избор на конструкция.
Пояси без колони :?
nihonjin - специалист
Имай ми доверие :-D
Поясите и без колони са полезни.
Е, с колони по-добре, но е голяма играчка.
Justy - майстор
Че са полезни - съгласен. Ама без да са хванати във ферма е много рисковано - не знам дали не е забранено. Като човек " направи сам " - лично аз не бих си направил пояс без колони :wink:
stanetzz - специалист
failure написа:
Благодаря на всички за отговорите. Вече ми е по леко на душата. Осигурил съм архитект да огледа на място нещата и започвам да действам. :)Очаквайте информация.
Колега, година и нещо откакто си пуснал тази тема, би ли разказал развитието й? Защото съм в абсолютно същата ситуация и събирам информация всякаква. А именно- направи ли го, как се получи, колко ти излезе, откъде бригада и т.н.
  • 1
  • 2

Тема "Преустройство на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: