• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
zz_stefanov - майстор
чет авг 15, 2019 12:13 amBLUEPUPIL-2 написа:
Да така е, напълно си прав, друго си е бетонната катакомба! Стоманата е възвишена работа и е само за избраните! :partyman: :supz: :heart:
345.jpg
678.jpg
BLUEPUPIL-2, разбирам да покажеш някоя европейска гара, от края на 19'ти-началото на 20'ти век, а то точно тая комбинация с дървото, хич не стои добре.
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет авг 15, 2019 1:36 amhidrazin написа:
Тея двете греди са като лай...но посред боровинков пай... :-D
:partyman:
Аман от дървени естети! :axe: Слагай отгоре това и кеф! :supz: :heart: :lol:

Прикачен файл:
400.jpg
BLUEPUPIL-2 - специалист
чет авг 15, 2019 6:56 pmzz_stefanov написа:
BLUEPUPIL-2, разбирам да покажеш някоя европейска гара, от края на 19'ти-началото на 20'ти век, а то точно тая комбинация с дървото, хич не стои добре.
Що ще, чугунената гара във форум за къщя!

Прав си, скъпичко е и затова, до голяма степен е естетически неиздържано! :rock: :snakeman:

Абе, богаташка му работа!
Изкикилифинчени и изчанчени са им възприятията!

Прикачен файл:
1.jpg
Прикачен файл:
2.jpg
2.jpg (69.89 KиБ) Видяна 1773 пъти
Прикачен файл:
3.jpg
3.jpg (56.95 KиБ) Видяна 1773 пъти
Прикачен файл:
4.jpg
4.jpg (50.57 KиБ) Видяна 1773 пъти
ivo_binev - напреднал
Здравейте!Проектът за къщата ми е вече готов и влиза за одобрение , така че се очаква март или април да започвам строежа.Майстора е намерен , все още обаче не си е казал тежката дума за цената.Но скоро очаквам да ми направи оферта след като се запознае с целия проект.
Квадратурата малко порасна , новото строителство ще е 75кв + старото от 25 точно 100.
Гаража не е включен , а е отразен само като навес.
Ето снимка на проекта:
Прикачен файл:
IMG-6d4e035520c45cdd9ef8bb366141277a-V.jpg
Ще ми е интересно мнението ви.
Мислех за по-малко квадратура защото не исках да давам много пари , но когато видях чертежа си промених мнението.Много ми допадна идеята с двете тераси и по-голяма дневна.Всъщност точно това исках - големи прозорци и много простор.На долната тераса ще си пия кафето сутрин :supz: , а на горната с бърбекюто ще се пие бира и ще пращят пържоли :partyman:
Отоплението още не е измислено , знам само че искам подово , но какво ще закача не знам.
Мнение за електрическите Термо помпи ако имате споделяйте?Но чувам че не са много надеждни и са доста скъпи.Но пък икономично.
Но най-вероятно ще сложа котел за пелети.
naster - майстор
В първите Ви мнения пише, че мислите да го ползвате за постоянно, в някакъв момент. Аз бих дал само няколко насоки, които не е задължително да следвате, но биха Ви носили позитиви от първия ден:

- помислете за по-големи прозорци на юг и по-малки на запад
- прекъсване на евентуални термомостове на фуга (верандите например)
- светли височини на помещенията и изолация на кота нула (10 см + 5 армирана замазка например) сметната в тази височина, особено ако ще имате подово.
- изолация на тавана (20 см например)
- външна изолация, поне 15 см

С тези мерки значително ще намалите топлозагубите, имайки предвид региона. И ще намалите изискванията/мощността на отоплителната система.
Руди - майстор
Браво! Новата идея е определено доста по-рационална от първоначалните скици. Дневната е светла, хванала южното изложение. Спалните и баните са групирани. Има преход през килера към навеса (гаража). Съвсем реалистичен проект!
На мен ми е прекалено две външни и една вътрешна врата на тази не чак толкова голяма дневна. Откъм обзавеждане и откъм отопление ще създаде проблем. Бих отворил повече светлина от юг, отколкото от запад. Кухненския кът има нужда от още малко фронт, според мен, например за сметка на западния прозорец. Обзавеждането винаги може да се размести, така че няма да го коментирам.
Успех със събирането на разрешителните. И скоро първа копка!
Последна промяна от Руди на пон дек 16, 2019 3:49 pm, променено общо 1 път.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Като го гледаш на картинка е едно, като го направиш, може да го възприемеш по различен начин. Затова изгради само външните стени, изкарай колоните във външните стени и си избери удобно място за една централна колона и си готов. Вътре, после. Не знам каква ще е конструкцията, ама ако някоя ст. бетонна или дървена греда стане прекалено голяма, смени я със стоманена. Не мога да разчета размерите, но безгредовите плочи ще се справят сравнително икономично с 7-8 метра. Затова заложи на големите вътрешни отвори- това е тенденция, която все повече ще се налага при жилищните сгради, които искат да се разграничат от техните посестрими, наречени кутийки. После си сложи леки преградни стени с усилени стоманени рамки за вратите, където ти кефне. Като ти дойде друг акъл на теб или на жената, нямаш грижи, просто префасонираш малко вътрешното разпределение.
Успех в начинанието и не пренебрегвай скритите капани на стоманобетона. Качествен бетон, добре положен и обгрижен с армировка поставена там където трябва и колкото трябва.
BLUEPUPIL-2 - специалист
Почти във всеки раздел, в който се появиш, повтаряш:
ср дек 18, 2019 7:19 pmhidrazin написа:
=== не живея и никога няма да живея в кочини от джилязо...
1..Никой не те кара, да живееш в желязна къща.
2..И на всичкото отгоре, къщата не е желязна.

Хората са си купили парцел, да избягат от бетонните кутийки, ти пак ги „захлупваш“ с бетонна плоча с тегло над 60 тона, колкото са два не много натоварени тира.

1..Стоманобетон- основи, колони и главни греди.
2..Зидария- стени.
3..На кота, около 3м- стоманени второстепенни греди, дървени греди, нагъсто с вата, талпи, ламперия или дървени плоскости, може и с гипсокартон, LT ламарина и пр.
4..Покрив- дървен.
5..Покритие- керамични керемиди.

Къща 120м2, 12х10м с отвори 2х6м. Ако покрива ще се подпира на плочата или ст. греди, товар от 200кг/м2. С много кандърми намираш колега, да ти уйдиса и да направи безгредовата плоча дебела 22см и да и сложи 90кг армировка на 1м3 бетон; 120х0.22х90=2.4 тона желязо.

Ст. греди през 2м; 8бр. х 6м= 48м.
НЕА 140; 24,7х48=1.2 тона.

:arrow: Или иначе казано, железните греди тежат два пъти по-малко от „желязната“ армировка на плочата. :razz: :shock:

Сега спокойно можеш да продължиш да повтаряш, че в къщата ти няма желязо или че не е от желязо. Или там, каквото се сетиш. Конкретната форма на изказа не е важна, важното е, че в къщата ти „гъмжи“ от железа. :lol: :rolleyes:

Ако пък, гредореда е изцяло дървен, там положението е още по-зле. Всекидневната/хола ще трябва да е със светла ширина по БДС- 3.5м, максимум 4м, което си е смехория. Иначе, пак прибягваш до желязото (Fe).

Прикачен файл:
1A.jpg
Прикачен файл:
2A.jpg
Прикачен файл:
3A.jpg
3A.jpg (75.88 KиБ) Видяна 1394 пъти
Прикачен файл:
4A.jpg


Освен, ако не преминеш на алуминий. Тук обаче логиката на цените е обратна на тази при жиците, когато се заменя мед с алуминий за по-евтино.


Прикачен файл:
8B.jpg
BLUEPUPIL-2 - специалист
Прикачен файл:
6B.jpg

Един такъв като теб, като се заинати, не щял в гредореда стоманени греди, не искал и плоча. А сега де!....... Хубууууу, като чу цената, размерите и теглото на 6м дървени греди, сухи, без сцепвания и чепове на невралгичните места, взе да бие отбой. Най-накрая кандиса на сандвич греди. В общината, като видяха проекта се ококориха и взеха да увъртат. Ама тава, вече е за друга тема.

Прикачен файл:
11C.jpg
11C.jpg (37.47 KиБ) Видяна 1392 пъти
Прикачен файл:
9C.jpg
Прикачен файл:
10C.jpg
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27

Тема "Едноетажна или двуетажна къща?... или пък сглобяема..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: