• 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
ivo_binev - напреднал
Колеги,здравейте.
Ами да ви кажа до къде стигнах до момента , по изпълнението на проекта който съм постнал по-горе (благодаря за мненията и съветите)
Бригадата която съм наел дойдоха и си направоха шнурното скеле.
На 20ти юни изкопахме основите - в проекта пише до 60см , но майстора ме посъветва да слезем до 80см.Каза че било по-добре заради климатичните условия , които са тук в Габрово - та слязохме на 80см.
За основите заминаха 19 кубика бетон Б25.
Последва изравняване в секциите , с пръст и чакъл , връзване на арматура и заляхме плочата - 10см бетон Б20 - влязоха 8,5 кубика.
Следващата стъпка беше куфража за колоните - 12 колони и за тях отиде още около 3 кубика бетон Б20
Дойде време за зидане точно месец след първата копка.
Тухлите които закупих са винебергер поротерм 25 и преградни 12 - 735 големи и 190 малки
Оформихме стени , прозорци , стаи и т.н.
Днес довършихме и куфража за втората плоча - ще се лее с б20 отново и по изчисления ще влезят 12 кубика .
Само че ще има малки промени и ще кривнем от проекта.
Тъй като по проект покрива ми е даден доста нисък , мен ме хвана яд , че хем ще лея плоча , хем ще имам едни неизползвани 80кв горе.
Та говорихме с майтора , да вдигнем зид около 90см и после бетонов пояс , за да направим използваем мансардния етаж.
Като към този момент горе няма да се предприемат никакви разпределения или инсталации (най много един контакт)
Та искам да попитам за мнение и съвет , отностно височината на зида.
Някой правил ли си е мансарда , с колко е повдигал (знам че зависи и от ъгъла на покрива) , и имал ли е проблеми с властите :-D
Аз не искам нищо грандиозно , като цяло първия етаж си ми е достатъчен за мен и приятелката ми (още и дете нямаме даже) , но все пак ще ме е яд да я зарежа тази площ така и така съм налял пари бърем един фитнес да си направя горе.
Ще кача и някоя снимка , но първо да ги сортирам в албум.
шоп - майстор
съб авг 08, 2020 1:38 pmivo_binev написа:
в проекта пише до 60см , но майстора ме посъветва да слезем до 80см..
БРАВО НА МАЙСТОРА!
съб авг 08, 2020 1:38 pmivo_binev написа:
Та говорихме с майтора , да вдигнем зид около 90см и после бетонов пояс , за да направим използваем мансардния етаж.
Не си ли малко закъснял? Хубаво си говорите и изглежда майстора е свестен и практик, обаче кота корниз по проект колко метра е и как ще изкараш акт 16 при тези промени?

Тези нещя се мислят на фаза проект. Наистина имаш доста неизползваема площ при сегашната ситуация.
Направи всичко възможно да го оползотвориш дори и на цената на временен покрив с акт 16 и после надзид.
ivo_binev - напреднал
Знам че съм закъснял.
Истината е че преди да започна ме беше страх от разходите по строежа на една къща и галимацийте с бригади , фирми и т.н.Аз моите пари съм ги пестил от работа и дет се вига винаги са ми точно :-D
И архитекта така направи проекта , макар че ако ми беше предложил да включи метър надзид едва ли щях да откажа.
Не знам ще търся начин това нещо да се узакони , защото 80кв плоча да ги хвърля ей тъй на вятъра ... не ми се иска.
Като цяло сега ще оставим шахта за стълба в килера(от тия които се издърпват) пък ще го мисля кое как
nikolov333 - майстор
Направи си го с промяна на проекта по време на строителството, за да си ок след това.. Има такъв вариант.. Как вървят разходите до тука, че и аз ще почвам с "точни"💰 :-D :lol: :lol:
ivo_binev - напреднал
ами в сряда сутрин ще е леем - знам горе долу колко ще ми струва бетона така че мога да ти кажа сумата до втората плоча - 22к лева с труда.
Като голяма част от дървенията за покрива е вече купена , защото когато пазарувахме за куфража , майсторчето уж избира гредите и летвите така че после да влезят в покрива.Но вероятно ще трябва някоя и друга греда още да се купи + 1 2 кубика дъски.
Керемидите ги смятах , по негов съвет някаква добра марка бяха - около 2к за 120кв покрив - горе долу на червено ще ми стъпи около 30 с труда.
nikolov333 - майстор
Супер.. Реално и аз така съм се подготвил, но при мен са 210м2 с гараж.. :partyman:
ivo_binev - напреднал
Охоо не знам , твоето е двойно и от горе на моето :lol:
Абе най си зависи от майстора да ти кажа , с това впечатление съм.Като е коректен и си използва мозъка , стават нещата.
nikolov333 - майстор
Да де..имам предвид разхода за м2 груб строеж.. :partyman:
Руди - майстор
съб авг 08, 2020 1:38 pmivo_binev написа:
Та говорихме с майтора , да вдигнем зид около 90см и после бетонов пояс ,
за да направим използваем мансардния етаж...
От законова гледна точка - добре е да направиш промяна по време
на строителството. Няма да ти отнеме много време и средства.
От техническа гледна точка:
- Трябва да се намери място за стълба - най-лесно е да се остави люк
за падаща стълба (има готови в хипермаркетите). Нормална стълба ще
се намеси в разпределението на етажа. Колкото по-голяма стълба се
избере по-добре, щом ще се ползва тавана.
- Добре е колоните по контура или поне част от тях да се удължат така,
че да достигат надзида и пояса, за да ги укрепят.
- Неизползваемият таван е изчислен за натоварване от покрива и от сняг,
най-вероятно не е предвидено допълнително натоварване, да не говорим
за фитнес уреди с тежести. Говорете с конструктора за това намерение,
майсторът няма да се сети!
- Добавете някакъв прозорец за дневна светлина, кабел за лампа и контакт.

Аз направих 75 см надзид и наклон на покрива 40%. При 109 кв.м. етаж,
имам по средата около 40 квадрата използваемо (ходи се прав). В по-ниското
складирам разни неща извън сезона - ски, градински мебели, куфари...
Топлоизолацията ми е върху плочата и таванът е студен през зимата
(без да пада под нулата) и горещ през лятото. Ако ще се живее (спортува)
там трябва да се постави изолация между ребрата на покрива.
ivo_binev - напреднал
Ами , ще го говоря това с архитекта как точно да стане.
Иначе сме оставили място за точно такава стълба - от тези които се издърпват.Такава ще бъде.
А принципно към момента втори етаж не ми трябва , по скоро го прая с идея , живот и здраве ако имам наследник и реши нещо , да може да се ползва.
А иначе да - за колоните говорихме да ги удължи , после два реда тухли винебергер и пояс 40см.Билото го е сметнал на 2.80м височина.
Мисля че ще е добре.
  • 1
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27

Тема "Едноетажна или двуетажна къща?... или пък сглобяема..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: