• 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 27
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
siz - напреднал
Tsilkov написа:
ти удариш ли плочата и си направил половината етаж). но при двуетажна с такава малка квадратура стълбището е голям проблем (даваш пари да го строиш,чистиш, отопляваш, търчиш по него...) а и фасадите стават малко повече.

Tsilkov не разбирам,защо си толкова против двуетажните къщи или етаж и половина?
Зависи какво е стълбището нашето заема много малко място... няма и 2 квадрата е отворът.
Стълбището ни води към втори младежки хол :) Нямаме проблеми с отоплението,чистенето и качването по него...
Въпрос на вкус и използване максимално на всеки сантиметър,ние нямаме коридори.Имаме 2 малки антрета и двете са към баните.
На запад всички използват покривното пространство,само в България го оставят необитаемо,за мен това са пари на вятъра.
Вторият ни етаж е мансарден най-ниската част е 1.5м, най-високата е 2.5м. 2 спални по 12кв,хол почти 25кв,тераса,антре баня и тоалетна.

Прикачен файл

P1010167.JPG

Прикачен файл

P10101666.JPG
Christo - майстор
Много симпатична стълба....Трудно обаче може да се нарече универсално добро и удобно решение. По нея можеш да се качиш сам, без никакви що годе големи предмети, млад, здрав и трезвен :mrgreen: Ако имаш такава стълба, трябва да имаш голям прозорец, през който да качваш мебели и други неща с някакви въжета.
siz - напреднал
Или пък тераса.... :) Не сме имали проблем с мебелите,просто са нужни 4 души 2 долу и 2 горе,колани имаме достатъчно и то доста дълги.Не ми става лошо като я изкачвам на токчета след някое диско:) С всичко се свиква,стълбата не е чак толкова стръмна,а и стъпалата и са широки.
Вижда ми се направо песен нашата вита стълба сравнение с ето тези:
http://2.bp.blogspot.com/-UzLDBAcVw2g/T ... G_9564.JPG
http://bakingdom.com/wp-content/uploads ... Stairs.jpg
или пък такива http://www.vangoghmuseum.nl/snapshotcon ... tch-stairs
Живяла съм на 4 етаж в къща с точно такова стълбище,много тесни стъпала,дори и с моят малък крак си беше трудно да се катеря по тях,а на токчета мисията невъзможна...А с чанти от супермаркет си е тренировка и пот.
Не съм привърженик на стълби,които заемат много място.
Като цяло аз предпочитам ето такъв тип стълби:
http://www.funda.nl/koop/amsterdam/huis ... os/#foto-6
Май повечето западно европейци предпочитат минимално стълбище,защото винаги 2-3 етаж са спални.
Това са ми наблюденията от къщи във Франция,Германия,Белгия и Холандия. Поне в тези които съм била са били с такава "стълба".

Това е много красиво http://www.funda.nl/koop/amsterdam/huis ... os/#foto-6
http://www.funda.nl/koop/amsterdam/huis ... os/#foto-9
radius - майстор
Виждам едно неудобство - малко странно "гледа" тази стълба към стената. Един вид като слизаш ти идва да се блъснеш в стената. И не мога да се съглася, че витата стълба може да се сравнява по удобство и особено безопасност с правата. Под права имам предвид не показаните "писти", а такава със площадка и обръщане. Моята е такава, но всичко си има цена, не заема 2 кв.м. , а 6.
siz - напреднал
Стълбата е по този начин иначе трябваше изходът да е в ниската част на вторият етаж. Никога до сега не съм се замисляла,че ще се ударя в стената. Въпрос на вкус,разбирания и предпочитания.
На теб ти харесва твоето стълбище,ние искахме точно такава вита стълба и никога не ни е представлявало трудност да я ползваме.
Както писах в предният си пост,не съм почитател на стълбища,които заемат много място. Ако ти се струват неудобни извитите стъпала, заповядай да ги пробваш :)
Просто изказвам мнение и по никакъв начин не искам да звучи като безсмислен спор.
Tsilkov - майстор
siz написа:
Tsilkov не разбирам,защо си толкова против двуетажните къщи или етаж и половина?
Нещо си ме разбрала неправилно. Няма как да съм против двуетажните къщи (още повече пък спрямо етаж и половина) при условие че основно такива проектирам. Просто пиша от опит какво се случва при нови сгради и подобни малки квадратури. Би могло да се каже че съм против когато някои строи едноетажна къща с бетонна плоча под покрива и стълба към нея - тогава се получава че живееш на един етаж а плащаш два(случея за необитаеми покрив които споменаваш).
Това което е у вас си е чудесно решение, но опитът ми сочи че по една или друга причина (не ми се изброява понеже са субективни) болшинството от хора не го предпочитат.
siz - напреднал
Може и да не съм те разбрала правилно. Дворът(45м ширина на 75м дължина,но с голяма денивилация) ни позволяваше да направим къщата на един етаж,но в такъв случай трябваше да излеем много бетон,който никак не ми допада за района, в който живеем,но въпреки всичко се наложи да направим подпорна стена на около 5м източно от къщата, където започва денивилацията и в момента толкова ме дразни...,но просто нямаше как, иначе цялата почва от дъждовете се свличаше надолу.
Не ми допада около самата къща да има малко място,действа ми задушаващо,не разбирам и хора,които на дворче 500кв. искат да направят къща 200кв и огромни тухлени огради,вместо "жива ограда".Може би на мен и моето семейство ни допаднаха западно-европейските къщи с използваеми покриви,топлината на скосените тавани и кокетните дворчета с райграс,цветя и това как вечер се виждат движенията на живущите:)
Надявам се,че все повече семейства ще предпочитат този тип къщи,защото според мен са много по-функционални,от тези,които ползват покрива за "излишен багаж",а и не смятам,че грубият строеж на леко надстрояване плюс покрив оскъпява един строеж много. А предизвикателството да обзаведеш функционално такъв етаж е много забавно,защото мислиш и разместваш,докато стигнеш до най-рационалното решение,което смяташ за правилно и удобно.

Прикачен файл

bae9068a-6164.jpg
любима френска къща за 4 членно семейство с 3 спални.
bae9068a-6164.jpg (92.16 KиБ) Видяна 2801 пъти

Прикачен файл

DSCF2526.JPG поглед от къщата към останалият двор,голяма денивилация
prascho - майстор
Брех в Сливен тази гледка къде я извади. На 13-ти минах от там и бих казал, че градът е разположен в подножието на Стара Планина, а пък на сниката сякаш планината е по-отдалечена.

П.П. Имаш много мили и кротки съседи /животните/. В сравнение с хората са направо безобидни.

При витата стълба ако се разглобява парапетът то ще могат да се качат доста неща. Дори и ъглова гарнитура.
siz - напреднал
В краят на града се намира тази гледка,във вилна зона,пътя за Карандила. На близо е планината,пресичам шосето и съм в подножието и,има хубава спретната гора с пейки и места за барбекю Моллова гора.
От всякъде виждаме планината и това е хубавото на този район.
Чакалите много вият,но се свиква :)
Жалко,че градът не става...
prascho - майстор
Мда, на Карандила ходих миналата година. Чувал съм, че Сливен е доста ветровит град. За вилна зона става ;). Няма страшно с чакалите - "куче дето лае не хапе" :). Къде искаш да живееш?

П.П. В Сливен ми бе първия работен ден преди години. Нямам добри спомени от хотел Сливен :).
  • 1
  • 21
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 27

Тема "Едноетажна или двуетажна къща?... или пък сглобяема..." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: