• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
djendov - специалист
До тук само общи приказки...И мен 3-ма архитекти ме разубеждаваха от плоския покрив. Нямало начин да се изпълни без да бера ядове после. Хората на Марс ще ходят вече, ние един покрив няма да хидроизолираме!
Почнах от газопламъчни и обмазни, минах през ЕПДМ мембрани и сега май се насочвам и аз към този покрив.
Май последната формолирувана идея в глават ми е нещо от рода на
1/ ХПС / ЕПС 10-тина см
2/ ХПС/ЕПС с 1% наклон. Фибран имат продукт с 1,5% наклон, а Аустротерм имат ЕПС с фабричен наклон пак 1%.
3/ ЕПДМ мембрана.
4/ Мисля да я защитя с 2-3-4 см ЕПС/ХПС. Така и дистанционерите за гренитогреса няма да я наранят
5/ геотекстил да отвежда повечето от водата
6/ дистанционери или чакъл, не ми е ясно още кое е по-подходящо
7/ гранитогрес 20мм.
Ако има някой, който е изпълнявал нещо подобно, да споделя бърже!
Tsilkov - майстор
Няколко неща за плоския покрив почти ОФФ-Топик ама ви гледам че сте се развълнували:
- покрива трябва да е с изчистени и обмислени наклони
- наклоните трябва да са добре изпълнени. В масовия случей ако са циментова замазка да е здрава и наистина равна. Звучи елементарно ама хидроизолаторджия замазка не прави и съм се нагледал на замазки приличащи на варопясъчен разтвор за тротоарни плочки. После ако щеш ми материал от НАСА слагай - все тая.
- избирайте външно отводняване - било с готов PVC барбакан или бетонен барбакан с воронка или някакъв вид излизащ водосток......
- минимални пробивания (примерно ВиК-то може да е на фасада)
- много внимавайте за термомостове. Водата е по проводима от въздуха на топлина и най-малкия термомост прави конденз. После ще има да ревизирате от къде тече и се да не намирате виновника.
- като гледате/съчинявате си/мечтаете за разни системи търсете за тях реална оферта - иначе само си правите мозъчни упражнения. Не казвам да се отказвате от намеренията си - ами се борете (не е много лесно на практика) да имат някаква практическа възможност.
Колкото и разни търговци да ви облъчват с разни системи и техните предимства практиката показва, че покривите текат от детайлите и/или бюджета за тях.

P.S. Не забравяйте и парата - пароизолации, отдушници, избягване на мокри процеси с обърнат покрив.... Иначе лятото парата става на мехури и вдига цялата изолация.
MASTER - специалист
Дайте картинка, да видя за какво става дума, че съм скаран с българските терминологии.

Не че съм специалист по покриви, но обикновено работя по едно и също време с тези де оправят покрива, и чат пат малко съм видял кое как го правят. :D
djendov - специалист
Tsilkov написа:
....
Благодаря за включването. Веднъж ме насочи да разкарам гипсокартона от вътрешните стени, сега се надявам и тук да ме вкараш в правилния път!
1) Проучих готовите системи на няколко "водещи" производители
2) Няколко съфорумци се включиха с ЛС във връзка с тази тема и другата, която пуснах - ЕПДМ мембрана
3) Имам 2 оферти за цялостно изпълнение с ЕПДМ и гаранция. Едната е от лидерите в бранша с ЕПДМ - Firestone. (или поне аз това прочетох)
На база горните - > Ето го и моето "свободно съчинение". Надявам се да съм близко до истината и с ваша помощ да изчистя грешките!
MASTER написа:
Дайте картинка
2 часа в ексела и пейнта, спецИАлно за теб :)
Прикачен файл:
ЕПДМ.jpg
ЕПДМ.jpg (112.91 KиБ) Видяна 2168 пъти
1/Паропреградата обмислям да е без отдушници.Слоя ХПС за топлоизолация и слоя ХПС за наклони 2% са положени свободно според ситемата на Фибран. Аз обмислям с малко ПУ пяна да залепя двата слоя Фибран, да не се разместят.
2/ЕПДМ мембраната е положена свободно, като само покрай бордовете е залепена за стоманобетона. Включително е залепена и за горната страна на борда.
3/ Следващия слой ХПС е с цел предпазване на ЕПДМ мембраната. Нещо като ДУО обърнат плосък покрив по система на ФИБРАН.
4/ Геотекстил пак по готовите системи, предполагам за оттичане на по-голямата част от водата и за защита на ХПСа от УВ.
5/На борда съм продупчил ХПСа и ЕПДМа, но няма как да хвана парапета по друг начин. Ще запълня хубаво със силикон, капачка и каквото е необходимо.
6) Воронката е "външна" хваната с фланец за епдма, облепена, залепена и всичко по FIRESTONE инструкции/технологична карта
7/ завършвам с гранитогрес 20мм на дистанционери, вместо баластра, искам използваема тераса за маси, басейн и такива работи.
8/ Много искам да избягам от ЗАМАЗКАТА. Дилатационни фуги, напукване, допълнително тегло и САМО ПРОБЛЕМИ. Надявам се на подкрепа за ХПСа за наклон. Интересното е, че Аустротерм имат такава система за наклон, обаче с ЕПС. Аз не искам там ЕПС.
Чакам градивни критики :)
kozl - майстор
Каква е защитата при този покрив от вятър?
djendov - специалист
Малко ли е гранитогреса? 40 -50 кг все ще ги докара на квадрат. Малко проблем ще са бордовете, че заради хидроизолацията ХПСа почти няма къде да го залепя. ама може да подпукам с дюбели от горната страна. И шапката на борда не съм измислил. Най-лесно ще е да шпакловам ХПСа, ама пък ще се цапа. Може би ще лепя гранитогрес там, с някое много флексово лепило и фугиране със силикон.
VLADO66 - майстор
Цилков, ще ме прощаваш, но външно отводняване на покрив през зимата е голяяяямо приключение.Когато се вкара тръбата вътре, няма да замръзва.
Tsilkov - майстор
VLADO66 написа:
Цилков, ще ме прощаваш, но външно отводняване на покрив през зимата е голяяяямо приключение.Когато се вкара тръбата вътре, няма да замръзва.
Така твърдеше теорията едно време и на моите учебници, но практиката показва друго. Под практика нямам предвид приумиците на изпълнителите , а практиката в Германия например :wink: Аз лично стигнах по трудния път до тоя извод. Що се отнася до замръзването има нагреватели - хабят доста по-малко ток отколкото студена тръба прекарана през сградата ти. Дори и да не сработи не е драма като ти омокри преливника. Разбира се външно отводняване на сгради над 10-15 метра е трудна работа, но при масовите неща няма защо сами да се "бутаме под шамарите".

djendov по твоите неща съвсем отгоре ми идват следните коментари:
- с EPDM и без замазка нямаш нужда от отдушници. То най-малкото самия EPDM не се лепи и не е толкова податлив на парни мехури. Файърстоун наистина са най-добрите в тая област. Фибрана задължително лепиш с пяна. Принципно и стиропор може да ползваш защото няма да се мокри, ама при тоя скъп използваем покрив дето ще направиш не е целесъобразно.
- отводняването ти е добре така, но трябва да сложиш и няколко аварийни барбакана(може и да си предвидил - не знам)
- тоя детайл с плочки не става - ще се наплатиш на монтажни столчета. Трябва ти гранит. Аз даже бих избрал декинг или дори баластра с декинг (за цена)
- парапета за да не дупчиш го слагай странично на борда а не отгоре :wink: Иначе за дупки аз имах предвид комини и т.н. Парапет на борд не е толкова зле - там не задържа вода и е видимо
- в момента на картинката отгоре на борда имаш термомост и то много линейни метри - там трябва фибран.
djendov - специалист
Tsilkov написа:
djendov по твоите неща съвсем отгоре ми идват следните коментари:
- с EPDM и без замазка нямаш нужда от отдушници. То най-малкото самия EPDM не се лепи и не е толкова податлив на парни мехури. Файърстоун наистина са най-добрите в тая област. Фибрана задължително лепиш с пяна. Принципно и стиропор може да ползваш защото няма да се мокри, ама при тоя скъп използваем покрив дето ще направиш не е целесъобразно.
- отводняването ти е добре така, но трябва да сложиш и няколко аварийни барбакана(може и да си предвидил - не знам)
- тоя детайл с плочки не става - ще се наплатиш на монтажни столчета. Трябва ти гранит. Аз даже бих избрал декинг или дори баластра с декинг (за цена)
- парапета за да не дупчиш го слагай странично на борда а не отгоре :wink: Иначе за дупки аз имах предвид комини и т.н. Парапет на борд не е толкова зле - там не задържа вода и е видимо
- в момента на картинката отгоре на борда имаш термомост и то много линейни метри - там трябва фибран.
1) Значи първия пласт фибран лежи върху пароизолацията(то няма де да го лепя него), а втория слой(този за наклоните) го лепя с пяна за първия?
2) четох за аварийните барбакани, не ми е много ясно още. Но ще питам после, когато уточняваме наклоните, че и там ще е филм!
3) Тоя декинг хич не ми се върза(ценово). А монтажа на плочки върху баластра не е ли..хлопащ? Намерих дистанционери еФтинки..
-Гледах ВПЦто, то под 120лв на кв/м не мога да намеря.
-Гранитогрес 20мм(дават го за повдигнат под) цена от 58 лв/кв.м. Намерих дистанционери за няколко левчета.
-Тоя гранит го гледам в интернет, нещо много лъскав ми стои. Няма ли да е хлъзгаво за тераса и басейн? По-здрав от гранитогрес 20мм ли е?
4)Парапета и странично да го сложа, ще пречи още повече на фасадната ТИ. Няма да има коминни и други дупки. Ще прекарам вода и канал от стълбището - хоризонтално. Терасата няма да се дупчи по никакъв повод, освен за воронки.
5) Сложил съм фибран по горната и вътрешна страна на борда. Не знам как ще го захвана. От горната страна с парапета, може да дупча и да дюбелирам. Ама фибрана от вътрешната страна не ми се иска да пробивам хоризонтално хидроизолацията на борда. А парапета, който ще минава през XPSа за да стигне химическия анкер, ще е малък термомост, ама колко е една алуминиева тръба...там няма как да го избегна.
6) Сега пак прочетох, имаш предвид вместо гранитогрес на монтажни столчета, да положа директно гранит(или гранит в/у баластра ли)?

Така изпълнен покрива (без да броя последната настилка гранит, гранитогрес или каквото и ще да е) излиза даже по-евтин от офертите които получих - газопламъчни, замазки, обмазни ХИ и т.н. Защо акцентираш толкова на СКЪП покрив, като май крайна цена ще дойде същото като скатен... А идеята ми с тази ЕПДМ беше, че много лсно се ревизира след време и после ще ползвам същите материали. Не е като със замазките, да къртя, то с нея и плочките ще изкъртя, после всичко на ново и т.н.
Ето и снимка на дистанционер 2,40лв. не е фрапантно, а ми се струва по-добре от гранитогрес положен върху баластра:
Прикачен файл:
distancioner.jpg
distancioner.jpg (54.08 KиБ) Видяна 2033 пъти
П.П. Сега пак се замислих, то не е на квадрат, ами на плочка. Те тея дистанционери ще станат 1500-2000 лв. Зави ми се свят. Дали няма да стане от ленти ХПС, а м/у плочките пластмасови кръстачки, да ги държат с фиксирана фуга?
Tsilkov - майстор
Ти май си си отговорил преди да ти пиша :lol: Както казах вземай оферти и тогава сравнявай.
Казвам скъп щото го правиш целия използваем - настилка (дебел грантогрес, термолющен гранит) на дистанционери е твърдо около и над 100 лв/м2. Парапет неръждавейка е 400 лв/линеен метър, а камъка за обличане на борда 50-100 лв/метър. Демек "матрял" си иска.
Тия неща са само отгоре и са за съвсем друга функция - няма как да ги сравняваш с нормален плосък или скатен. Иначе принципно плоския покрив е по-евтин от скатния ама от решение до решение разлика от земята до небето.
PVC (WPC се казва) декинга е около и под 100 лв/м2 ама си върви с поддържащата скара. Като е на големи дъски не хлопа (за разлика от плочките). Та спокойно може целия плосък покрив да го нариеш със заравняаща баластра, да си определиш една площадка 5Х7 метра за маса чадър и барбекю и отгоре да хвърлиш един декинг. После го ограждаш с дървени кашпи с храсти вместо парапет. Освен че пестиш пари и усилия става и по-гъзарско :cool:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Обърнат плосък покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: