• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
prascho - майстор
Привет,

Малко се поколебах дали да пусна темата в раздел "Саниране", но сметнах, че в този раздел ще е по-подходящо. Възнамерявам да отделя стълбищната клетка от таванския етаж за да стане независим..

Прилагам схема с размерите на коридора и стълбищната клетка както и няколко снимки за да придобиете 3D впечатление :).

В момента коридорът е направен по системата сух под на Кнауф с 8 см настилка. Целите, които гоня са поостигане на шумоизолация и топлоизолация на таванския етаж чрез отделяне от стълбището. Дограмата ни е дървена и в този стил би следвало да направим преградата от дърво, но аз категорично съм против интериорно вътрешно решение. Искам да има хоризонтален долен профил и да се уплътни добре. Знаем много добре, че на високо шумовете се открояват по-отчетливо и искам да ги намаля.

Имам колебания в избора на подходящото решение в моят случай.

Вариант с дървена профилна дограма /като за външен монтаж/ предполагам ще е доста скъпо. Може би двойно пред ПВЦ..

Вариант с ПВЦ дограма - Поразгледах из интернет и бих се спрял на профил Саламандър /Streamline или решението каса Salamander Design 2D, крило Salamnder 3D/. Обков Сигения. Цвят орех, дъб /на място трябва да видя цветовете/. Може би двукамерен стъклопакет б/б/к 32 мм :). Говоря на прима виста. Конкретните модели на Саламандър първо ще ги видя на живо и ще реша. Комбинацията 2D/3D показват, че е в една равнина. Чесно казано се чудя как най-удачно да се разпредели преградата. Ще е хубаво да има една врата от 90-100мм за да могат да минат електроуредите за кухнята. Останалите неща/мебели... ще се качват разглобени, може и през балконските тераси с въже. Ще Ви пусна четири варианта на разпределение. Стълбищната клетка има прозорец 90/100мм, който гледа на север. Дали да влиза светлина от него до коридора или пък да е плътно. Все пак тази преграда/врата ще представлява входа към таванския етаж. Трябва да е със секрет.

Погледнах в интернет подобни решения и, по-скоро вариант с врата до горе по-добре би излеждало. Въпросът е дали да е цяло стъкло, разделено стъкло на 4 или с пълнеж. Може би вариант 3 ...? Вие какво мислите?

Гледайки прозорци тип VW се замислих дали в моя случай не би било добре. С плъзгаща врата ще се спести място за отваряне в коридора, но пък вратата трябва да е с лайсна към стената. Двете части/стъкла да не застават една зад друга а да се плъзга врата по стената. Не знам дали въобще има подобно техническо решение....

Впрочем на няколко пъти съм ползвал препоръчани специалисти от форума и съм много доволен. Ако се спра на варианта ПВЦ дограма с профил Саламандър може ли да ме насочите към читава фирма? Все пак качественият монтаж е доста важен.

Прикачен файл

Shema.JPG
Разположение с размери.
Shema.JPG (17.3 KиБ) Видяна 3530 пъти

Прикачен файл

P1010031.JPG
коридор
P1010031.JPG (96.54 KиБ) Видяна 3530 пъти

Прикачен файл

P1010035.JPG
Преход между стълбището и коридора. Мястото на преградата.
P1010035.JPG (87.53 KиБ) Видяна 3530 пъти
prascho - майстор
Ето ги и драсканиците :). Давайте идеи. Долният профил искам да надскача с около 1,5/2см над нивото на сухия под за да има технологично отстояние за крайна финишна настилка /паркет, гранитогрес за коридора/. Профилите на ПВЦ дограмите са около 76 мм, което е точно по мярка. С 2 см луфт за пяна тамън 10см.

Прикачен файл

IMG_0671.JPG три части

Прикачен файл

IMG_0672.JPG четири части - от стъкло

Прикачен файл

IMG_0673.JPG от четири части - долу пълнеж

Прикачен файл

IMG_0674.JPG две части - само стъкло
prascho - майстор
Примерни модели от сайта на СААВ /да не се приеме, като плагиатстване/. Пускам няколко коментара заради броя снимки. Поздрави.

Прикачен файл

BIG_IMG_1271667407685.jpg
BIG_IMG_1271667407685.jpg (96.58 KиБ) Видяна 3527 пъти

Прикачен файл

BIG_IMG_115044487662.jpg
BIG_IMG_115044487662.jpg (54.71 KиБ) Видяна 3527 пъти

Прикачен файл

BIG_IMG_115043970650.jpg
BIG_IMG_115043970650.jpg (69.86 KиБ) Видяна 3527 пъти
prascho - майстор
Не искате да вземете отношение :). Очаквах по-голяма активност и съвети. Например дали си заслужава да се постави външен ПВЦ профил за вътрешно разделение на пространство, както и коментар за безопасността. Ако се пукне прозореца и падне върху стълбището дали ще ме убие?
Tsilkov - майстор
prascho написа:
Ако се пукне прозореца и падне върху стълбището дали ще ме убие?
Тва само "Маг-Светлина" може да ти каже :lol: Вместо да гадаеш земи си сложи закалено или още по-добре армирано стъкло и си ходи спокойно по стълбата.
ulieliadi - специалист
Неудобно е от стълбите да отваряш вратата и обратното. По-добре завърти вратата в коридора и така ще имаш площадка пред стълбите. Каква ще е вратата трябва ти да си решиш :roll:
prascho - майстор
Знам, че не е много удобно, но няма как....Вратата за една от стаите пречи да се обърне на 90 градуса. Долу на етажа ще я обърна, но тук трябва да е под ъгъл примерно 70-80 градуса /около 10 см разминаване/. Както се вижда от снимките има сух под от 8см. Стъпалото е около 20 см. Височината, която се получава е голяма, но дали ще стъпвам на площадка или през врата в коридора няма голямо значение. Височината ще е същата.

П.П. Стъклопакетът ако се пукне какво поведение има? Ако е пукнатина би трябвало държачите отстрани да го придържат? Ако е доста силно не се ли троши на малки парченца? Може ли да се комбинира ПВЦ профил със закалено стъкло? То все пак е около 8-10 мм. Каква шумоустоичивост има закаленото стъкло?

П.П2. При изграждане с ПВЦ профил вратата ще се отваря на ляво, пантите ще са на средното вертикално рамо. Има ли обков, който ще позволи средното рамо да бъде подвижно? Да стане като хармоника за да има възможност да се получи отвор при освобождаване до 1.20-1.30м. В този случай може би системата ще е доста нестабилна и не препоръчавате?

Благодаря.
Tsilkov - майстор
prascho написа:
Ако е доста силно не се ли троши на малки парченца?
Ако е стандартно стъкло си се троши на цели парчета които могат да те разнат доста лошо.
miliad - майстор
Това как да ти изглежда вратата само ти може да си го решиш.
При ПВЦ дограмата може долу да е завършена с алуминиев праг който е висок между 18-25мм според марката.
За стъклопакета ползвай триплекс като външно стъкло към стълбището и си решаваш проблема.

За П.П. възможно е подобно изпълнение.Две крила закачени едно за друго.
prascho - майстор
Триплексът видях, че е комбинация от стъкла /две, три.../ и смоли. Има ли възможност триплекса да се комбинира в едно или двукамерен стъклопакет?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Отделяне на коридор от стълбищна клетка - преграда" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: