Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nikolov333 - майстор
Конкретно от него не очаквай отговор.. :-D memberlist.php?mode=viewprofile&u=60735
Според моя "шарен боб" около три години.. :partyman:
jabata - специалист
Колко години отнема от парцела до влизането. Ами отговора зависи от финикийските знаци. Ако имаш предостатъчно, може и за 1 година. Ако ли не. 2-3 години. Защо казвам така ли, има 3 варианта на строителство. Казваш ще ми излезне по евтино с майстори. Намираш майстори за едно, второ, трето. Те започват да те цакат, да ти дават акъли. Накрая се оказва че в началото на довършителните работи, финансите са на приключване, или силно са намалели, и започваш някой по фини и пипкави неща сам да си ги правиш, защото майсторите искат да вземат много пари и то бързо.
Втория вариант е действаш само с майстори, и те като те видят че си на зор, взимат да те товарят още повече, като ефекта е всичко бързо свършено за около макс година (зависи от големината на къщата) и много неща претупани.
И третия вариант е, казваш аз няма да се занимавам с майстори, ще си наема фирма. Тя прави всичко от до (наемайки същите майстори) те претупват всичко, защото при тях се плаща на свършена работа, тя обаче е претупана но накрая замазано да изглежда добре. И за това удоволствие че не се занимаваш с майстори, си платил едни 30% отгоре.

При вариант 2 и 3 нещата стават за около година, много неща са претупани, за по бързо действие, и инвеститора нищо не е успял да обмисли по довършителните работи, и очаква майстора да го направи, а той обмисля както му е по-лесно на него.
При вариант едно, всичко за 2-3 години. Имаш шанс всичко да обмислиш, и успяваш нещата повече да ги контролираш и претупаните неща са по-малко.

Защо говоря толкова страшно, ами от опит. А той е базиран както на собствени преживявания, така и на познати нагърбили се с това начинание. За всеки който не вярва, нека да гледа филма Баш Майстора. Той за съжаление е актуален и днес, само където номерата на майсторите вече са други. Да времената вече са други, но манталитета на майсторите е същия.
Pipo71987 - специалист
пет авг 07, 2020 2:51 pmjabata написа:
Колко години отнема от парцела до влизането. Ами отговора зависи от финикийските знаци. Ако имаш предостатъчно, може и за 1 година. Ако ли не. 2-3 години. Защо казвам така ли, има 3 варианта на строителство. Казваш ще ми излезне по евтино с майстори. Намираш майстори за едно, второ, трето. Те започват да те цакат, да ти дават акъли. Накрая се оказва че в началото на довършителните работи, финансите са на приключване, или силно са намалели, и започваш някой по фини и пипкави неща сам да си ги правиш, защото майсторите искат да вземат много пари и то бързо.
Втория вариант е действаш само с майстори, и те като те видят че си на зор, взимат да те товарят още повече, като ефекта е всичко бързо свършено за около макс година (зависи от големината на къщата) и много неща претупани.
И третия вариант е, казваш аз няма да се занимавам с майстори, ще си наема фирма. Тя прави всичко от до (наемайки същите майстори) те претупват всичко, защото при тях се плаща на свършена работа, тя обаче е претупана но накрая замазано да изглежда добре. И за това удоволствие че не се занимаваш с майстори, си платил едни 30% отгоре.

При вариант 2 и 3 нещата стават за около година, много неща са претупани, за по бързо действие, и инвеститора нищо не е успял да обмисли по довършителните работи, и очаква майстора да го направи, а той обмисля както му е по-лесно на него.
При вариант едно, всичко за 2-3 години. Имаш шанс всичко да обмислиш, и успяваш нещата повече да ги контролираш и претупаните неща са по-малко.

Защо говоря толкова страшно, ами от опит. А той е базиран както на собствени преживявания, така и на познати нагърбили се с това начинание. За всеки който не вярва, нека да гледа филма Баш Майстора. Той за съжаление е актуален и днес, само където номерата на майсторите вече са други. Да времената вече са други, но манталитета на майсторите е същия.
Незнаеш колко си прав с тоя пост,аз също съм на път да строя,но съм запознат до болка с всички новера на майсторите и несериозноста на фирмите(особено тия дето ти докарват разни по тъмни събратя)Свело напред към автора на темата,заслужава си със сигурност!Само документацията да минеш(там е страшна бомащина).Успех
jabata - специалист
Даже бих казал че документацията е по малкия проблем в сравнение с баш майсторските номера после. И то номерата идват от това че майсторите бързат да си вземат парите и притискат клиента, съветват го грешно и т.н. А строеж на една къща си иска мислене на всеки един етап. Като започнеш от основи и стигнеш до покрив.
Но въпреки всичко си струва.
mkocev - специалист
Според мен, един от основните проблеми с т.нар. "сглобяеми къщи" (в случай, че са с дървена конструкция) е материала. Добър дървен материал със сертификат за конструктивна дървесина има, като естествено е вносен и цената е около три пъти по висока от "хубавия" материал, който се предлага у нас. Отделно, че за да бъде построена дървената къща добре, трябва да се спазят доста технологични изисквания. Едно от тях е, да има вентилирана фасада (вата опакована с мембрана и обшивка (сайдинг или друго), поставена на разстояние от ватата, за да се осигури вентилация на фасадата. Лепенето на стиропор директно върху външните плоскости и запечатването му с фасадна мазилка обрича конструкцията и другите дървени елементи в стената на гниене. Отделно е добре всичкото дърво по къщата да бъде третирано против дървояди иначе няма гаранция (не че така има кой знае каква), което от своя страна не е най-здравословната среда за живот на хора.
Като цяло има доста условности, които трябва да се изпълнят за да се получи дървената къща наистина добре и накрая като се тегли чертата разликата с масивна няма да е кой знае каква. В щатите масивните къщи са доста по-скъпи от дървените, но тук не е точно така и затова си струва човек да се възползва от този "бонус" :)
jabata - специалист
При дървените къщи дървото трябва да бъде сухо, шлайфано и обработено срещу дървояди и други гадини. Обработено срещу влага. И като се прави фасадата да се използва вата а не фибран или стиропор. Които запечатват фасадата. Отделно е добре фасадата да е вентилеруема. В България масово се правят дървени къщи от сандвич панели със стиропор. Ако случайно някой изгражда такава слага стиропор или фибран. отвън.
resistbody - майстор
нед авг 02, 2020 10:42 pmLuchgg79 написа:
Здравей колега. Колко години ти отне от празното място до нанасянето и каква част от строежа си си свършил сам?
Аз от 2018 съм на празно място още..
BLUEPUPIL - майстор
съб авг 08, 2020 3:28 pmjabata написа:
Даже бих казал че документацията е по малкия проблем в сравнение с баш майсторските номера после. И то номерата идват от това че майсторите бързат да си вземат парите и притискат клиента, съветват го грешно и т.н.

Като разреждането на бетона с вода;
недобро уплътняване и декофрирането
на плочата на 14 ден! :lol:


Оле майко, Ма що такъв голям
тумбак направи? :?:


И после, какво я правим, проектираната
за минимум 50 години плоча? :?:
Ами как какво, изравняваме я с дебели
замазки и тя още повече провисва!
Изключваме стоманената гредова
скара върху плочата, като скъпо
изравнително решение!


Затова Уважаеми Колеги, BLUE-то
ще си позволи да Ви даде съвет:

Или правите хубава плоча
или преминавате на гредоред. :rock:

Недейте да се подлъгвате,
че плочата не е скъпа,
напротив добре проектираната
и изпълнена плоча си е цифра. :idea:

Дежурната грешка, е че се
оставят арматуристи, кофражисти
и бетонджии да вземат важни
решения, за които хабер си нямат. :axe:

Затова ще си позволя да повторя
следната препоръка:

Повечето колеги предоставят
минималистични кофражни и
армировъчни планове с презумпцията,
че са предназначени за инженери
или вещи техници.

Договорете се да Ви направят
подробни чертежи с добре
представени илюстрации
на формата и конкретната
позиция на армировката,
като за хора, които трудно
четат (на български)! :rolleyes:

А на Вас ще Ви бъде много по-лесно
да конролирате армировъчните
работи! Ако решите да не се
предоверявате на техническия
или на бригадира на арматуристите! :partyman:
jabata - специалист
Какви 14 дена. Ела д видиш по кооперации и т.н. в София и строителството на къщи къде ли не, плочите се декорират след седмица, а греди и колони още следващия ден. Те хората за 2 седмици етаж вдигат, вие за декориране след 2 седмици ми говорите. Отделно птавят плочите по 15 см. И после викат достатъчно му е. Нали е покрило арматурата. При дървото масово не се импрегнира дървесината и какво ли още не. А пък после при ел-а кабелите масово се пускат по диагонал ако на майстора му е писнало. А колко често при ВиК то тръбите са преградни при запояване, и после защо църцори чешмата. И какво ли още не. Просто в момента баш майстора ряпа да яде. А майсторите бързат и претупват защото им се плаща на метър, възел, точка или зависи какво точно изпълнява
naster - майстор
пет авг 07, 2020 2:51 pmjabata написа:
Колко години отнема от парцела до влизането. Ами отговора зависи от финикийските знаци.
При мен най-големият проблем продължава да бъде кога изпълнителят е на разположение. Това по отношение на сроковете ме е забавило най-много. От 15-ти юни чакам да довършат едни шпакловъчни работи и да боядисат. Дюшемето ми чака на склад по тази причина от края на май.

Тема "Цени за сглобяеми и монолитни къщи?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: