• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
prascho - майстор
Очевидно некадърността в България е плъзнала във всички сфери...лекари, инженери, архитекти, проектанти..... Стигнали сме до там да се плюем взаимо в даден бранш.

Видно е, че този форум не е направи си сам.... Задължително трябва да се потърси професионална помощ като се обърне човек към специалист при изготвянето на проектите.

В случая се опитах да дам насоки на автора от практичен опит какво е убаво и какво не от моята камбанария. Като се изправи пред "специалист" да си изясни за себе си какво иска. Явно е, че специалистът няма да му отвори вратите на рая.

П.П. Не виждам противоречие в това, което съм написал. Кухнята е обособен бокс в едно общо помещение заедно с трапезарията и хола. Безумно е да се канят гости през кухнята. С две думи може да има една допълнителна врата в кухнята единствено за лично ползване /въпросните продукти/. Но при проекта на автора няма място за кухненски шкафове.

Последно :Не отричам, че най-доброто, което може да се направи е проект, в който всички стаи са с южно изложение, входът и сервизните + котела са от север. Но за целта трябва да смени специалиста! Явно от човек до човек и от специалист до специалист има огромна разлика. Един ще ти свърши работа, втори ще ти вземе парите....
cybersas - специалист
Бе ти верно си прасчо бе мой - оспамил си цялата тема - никой не ти отговаря, че си и крив некакъв?! Кое не е направи си сам?! Човека къща ще строи - не бунгало - кой е некадърен - по твоя "проект" ли да строи?! И какъв акт ще вземе - прасчовски?!

И тва:

"Безумно е да се канят гости през кухнята" - що така? Зависи от кухнята?! Друго си е да ги вкараш през гаража?! Щото при мен е така - паркират си в гаража и през топлата връзка - у къщата?! Не би трябвало да има проблем да минеш през кухнята - то си е сърцето на гостуването - все пак каниш гости на трапеза - така е в БГ - оставят провизиите (или винцето, което носят), поздравяват се с домакинята / домакина които им готвят и продължават. Или ти много списания си чел... Или си в панелка?!


Ае по-спокойно! Сори за офтопика, но ми е интересна темата, а трябва да прескачам некви неадекватни прасета, сякаш модераторите са приспани :)

#-o
Последна промяна от cybersas на вт мар 04, 2014 12:56 pm, променено общо 1 път.
cybersas - специалист
Хайде сега и по темата:

kolcho е мн прав - ако имаш място - не ти трябва втори, трети и н-ти етаж. Къщата ми е на 3 с по 90м2 на етаж, асансьора не работи (хе хе) и е ненужна драма, но това можех да си позволя - готова къща. Ако стартирах от 0 - всичко на ет.0 - що ти е да качваш стълби?! Освен ако няма някаква невероятна гледка та да си заслужава?!

Замисли се - наистина е ненужно, ако имаш място.
kolcho - специалист
cybersas написа:
Бе ти верно си прасчо бе мой - оспамил си цялата тема - никой не ти отговаря, че си и крив некакъв?!
Колега, недей с лошо. В този форум има относително колегиален тон, нека го пазим, това е ценно!
Хубав ден :)
cybersas - специалист
prascho написа:
Очевидно некадърността в България е плъзнала във всички сфери...
Ми не можах да се сдържа дет се вика :)

По принцип аз съм див капиталист. Ако строя къща от 0 ще имам две неща предвид:

1) Да е удобна за мен и семейството ми;
2) Да е максимално лесно продаваема на максимална цена (робството и закрепостяването ми са чужди).

Изхождайки от тези две мои виждания - съветът ми е особено за проекта - да се обърне по-добре към "некадърен" проектант и/или архитект, да постави както ти си описал желанията си и от предложените проекти, защото обикновено "некадърните" предлагат по няколко - да се спре човека на най-приемливия за него, най икономичния и най-продаваемия такъв.

Това е моят съвет и не мисля, че е лош - не защото е мой. Нали така, колега?
kolcho - специалист
prascho написа:
Очевидно некадърността в България е плъзнала във всички сфери...лекари, инженери, архитекти, проектанти..... Стигнали сме до там да се плюем взаимо в даден бранш.
Прасчо, разбирам, че си се позасегнал от някои мои забележки по предложенията ти. Опитай се да не бъдеш толкова докачлив и с такава лекота да правиш обобщения, като горецитираното. Когато аз критикувам нещо, правя го аргументирано. И, бярвай ми, умея да хваля не по-зле, отколкото да критикувам!
Ако искаш да оспориш мое мнение - моля, направи го, но с конкретни контрааргументи по моите тези. Ето, казал съм / и настоявам на своето!/ че първоначалният проект е некадърно изготвен, защото възложителят несъмнено е осведомил проектанта за желанието си всичко да е по най-тънката лайстна, а проектът го набутва с доста повече от 10 000 лв в сравнение с компоновката, която предлагам аз. На фона на терзанията на колегата за бетона, които, в най-добрия случай ще го облекчат с около 300 лв, подобно завишение на цената е проява на убийствен непрофесионализъм. Ако имаш да възразиш нещо по тази моя теза - моля! Ако нямаш възражения - нека не обобщаваме заядливо.
Що се отнася до тълкуванията ти за прехода "дневна - бокс/трапезария", те могат да имат стойност само при маломерно жилище. Тук говорим за просторен дом над 100 кв.м. За такова жилища е непростимо дневната да се обединява с кухнята по този начин и в бокса да се влиза през краката на хората в хола! Ето защо нормалното е този тракт да има две врати - една за дневната и втора - за бокса. Връзката да е през портал, свързващ дневната със столовата. Това е най-доброто решение! Единствената разумна възможност да се запази конфигурация с една врата е ако вратата е на делитбената ос между дневната и столовата. И тогава - кеф ти към интимизираното място за почивка и контакти в едната посока, кеф ти - на другата страна, в кухнята. Без да минаваш през ничии крака! При наличната конфигурация в проекта на колегата, обзче, дори тази схема е неприложима, всичко е навързано като свински черва...В този смисъл съм критикувал предложението ти, което запазва това основно безумие на проекта. И тази моя забележка не е насочена основно към теб, а към колегата, който пита и очаква някакво разумно мнение, за да се ориентира по-добре в ситуацията.
Та така!
Хайде, нека не оставаме с лоши чувства - лек ден и на теб :)
prascho - майстор
Вие ме забавлявате, ама много ......

Изречението:
"Очевидно некадърността в България е плъзнала във всички сфери...лекари, инженери, архитекти, проектанти..... Стигнали сме до там да се плюем взаимо в даден бранш."

не бе отправено към нито един от Вас /съвсем ме изненадахте, че се припознахте с него/. Подчертавам Стигнали сме като включвам и себе си в него. Аз също съм инженер. Изречението бе продиктувано от факта, че в България има хора, които ще ти свършат работа /с удоволствие да им платиш/ и такива, на които само ще им платиш. Разпределението не е добро и е видна тезата на Колчо в първият му пост:

"2. Кой е този проектант, който ти препоръча да не връзваш котелното със коридора, като по този начин достъпът ще е единствено отвън? Абонамент за освежаващи зимни разходки при -20? Кажи на този кретен да си скъса дипломата.
3. Дневният тракт на първия етаж е образец за малоумие. Представлява широк коридор с две части. За да стигнеш с торбата продукти до кухнята, първо минаваш през краката на хората на канапетата / в това време те си удължават вратовете в опит да видят безумно разположения телевизор!/, после се спъваш в някой кухненски стол, докато стигнеш до хладилника. Директен достъп на кухненската част до коридора - йок! Подобни решения са допустими само в критично маломерни жилища. При над 40 кв. дневен тракт и толкова коридори, такава грешка говори само за едно - проектантът е дебил!
4. Непокрита тераса над обитаемо помещение? По нашите географски ширини? Никога не бих живял в подобно жилище!
..........................
"

Научих се да не се паля....Все пак авторът поставя дадено задание /да се запазят същите габарити, явно ще ползва някакъв си член 154 ../ и аз се опитах да отговоря на поставения казус. Типично за инженерната мисъл :wink: .

Второто изречение също не е разбрано:
"Видно е, че този форум не е направи си сам.... Задължително трябва да се потърси професионална помощ като се обърне човек към специалист при изготвянето на проектите"

Форумът е 'Направи си сам', но държавата изисква документация, която трябва да бъде подготвена от специалист. Авторът може и сам да строй, но не може да си подготви документи нито за арматура, нито за сеизмична устойчивост на сградата /конструктивен/, нито за ел. ток и ВИК....Обикновено, човек не е пенкелер, а разчита, че като отиде някъде с парите си ще получи качество съобразено с неговите изисквания. И тук се връщаме на първото изречение...Специалистът трябва да даде най-правилния съвет, дори да е в противовес с мнението на клиента! Клиентът обикновено идва с някакви "хорски" слухове и не винаги е най-правилното. Искам да кажа, че всеки уважаващ себе си специалист трябва да държи на своето реноме, знания и способности!
prascho - майстор
Кой от трима ни ще бъде полезен на автора и темата ще покаже времето и действията на собственика.

Вие предлагате най-доброто решение..Нов проект, в който да бъдат изпипани всички подробности....Връщане в началото и повтаряне на всички разходи до момента. Да правилно е, но личната ми преценка е, че авторът няма да се върне в началото и ще гледа с текущите основи да направи максимално удачно разпределение /което няма да е 100% перфектно/.. Все пак може и да съм подценил автора..всеки греши :lol: .
boqnkov - специалист
Хайде да се включа и аз. Направо подлудихте човека... :) Към автора:
ПЪРВО: изясни си на 100% дали си готов да зачеркнеш парите до момента за проектиране или не. Ти си знаеш колко са, с колко пот си ги изкарал и т.н. Ако си готов да започнеш всичко наново - добре, ако ли не - ще трябва да правиш компромиси с много неща. Ако пък тръгнеш на "своя глава" да си правиш свободни съчинения за строежа вероятността да ти излезе по - скъпо от ново проектиране е много голяма. За съжаление опит за това от какво имаш нужда и от какво не, се натрупва с живяне на много места - панелка, селска къща, гарсониера, боксониера и въобще колкото повече, толкова по - наясно си какво искаш и какво не, независимо колко консервативно или демоде е според съвременната архитектура. Съветите от мен които можеш да получиш са следните:
- където е възможно, изправи чупките, скосяванията и всякакви неправилни форми
- направи хола и кухнята да могат да се отделят на самостоятелни помещения и да имат отделни врати от коридор (по този начин печелиш хол с опция перфектна гостна)
StanZ - специалист
Здравейте колеги, бях ангажиран няколко дни с лични дела, но дебатите не са спирали май.
boqnkov написа:
Хайде да се включа и аз. Направо подлудихте човека... :)
Сдържат се колегите... колкото могат и за доста неща имат основание :) . Колкото до проекта категорично няма да правя нов и естествено нищо не правя на 'своя глава' ... тук просто се опитам да изясня нещата ... после при спецовете с идеите. Важното е , че благодарение на вас колеги, разбрах какво мога да подобря. С риск да отнеса още критики, малко по долу ще закача картинка. Всичко полезно според мен се опитах да приложа, но и аз имам свое виждане и съображения в конкретни ситуации. Водещо за мен е да не бутам конструкцията (колкото е възможно) и да се съобразя. Направих само две конструктивни промени:
1. 3те колони с червен цвят (дано да няма проблеми с конструктора, все пак няма да правя втори етаж). Две намалих от 35 на 25 см (остават си на по оста , третата която е 50*25 само я преместих с 25см, отново по оста(не ми пречи, а и е в центъра където напреженията са огромни).
2. 60см еркер северозапад на входа. Там така или иначе ще правя рамка с греди на кота +2.90. Изтеглих входа напред и изравних фасадата по вертикала.

Вътре разпределението:
1. Вече входа е отзад към градината.
2. На мястото на стълбищната клетка удобен общ коридор и лесна комуникация с цялата къща ... вече има място за по удобен шкаф.
3. Котелно с вход от антрето, до него е малък килер с пералня и рафтове ... плъзгаща врата.
4. WC между антрето и кухнята.
5. Кухня с трапезария и хол с отделни входове. Дали е нужен преход между двете :? може би като му дойде времето ще преценя по лесно.
6. Двете спални, пералното и банята свързани с малък отделен коридор. Банята ще отнесе няколко минуса знам, но така ми е удобна за двете спални, а и използвах "бившия вход и антрето". Водата и канала не са ми проблем, а топлата вода ще бъде автономна (бойлера няма да е в банята).

Това е общо взето. Може да приема малки забележки, но едва ли ще се мятам от череша на череша. Картинката е ситуирана точно. Дългия диагонал е перфектен север-юг.

Прикачен файл

last.jpg
last.jpg (113.51 KиБ) Видяна 2215 пъти
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

Тема "Започвам нова къща, имам нужда от съвет" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: