• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Фитилчо - майстор
MrSpasov написа:
В тоя ред на мисли , 100 лв средно - месечен разход за режийни обуславя разход за 200м2 комфорт
за около 20 000 лв.
На правилно разсъждение си, и аз така го мисля. :rock:

Ако си направиш сам изкопните работи и серпентината в двора си мисля, че можеш да се класираш в 20 К .
VLADO66 - майстор
Гусин Спасов, с изолацията която си предвидил ще са ти необходими около 7кW.Сметни си първоначална инвестиция,разходи за енергоносители КОП-ове и т.н.Ето ти една табличка да ти е по-лесно. http://otoplenie.info-mix.info/tablica-0.htm
Последна промяна от VLADO66 на чет мар 13, 2014 1:21 pm, променено общо 1 път.
MrSpasov - специалист
Фитилчо написа:
MrSpasov написа:
В тоя ред на мисли , 100 лв средно - месечен разход за режийни обуславя разход за 200м2 комфорт
за около 20 000 лв.
На правилно разсъждение си, и аз така го мисля. :rock:

Ако си направиш сам изкопните работи и серпентината в двора си мисля, че можеш да се класираш в 20 К .

Ама само си мислим ние, гаранциии и черно на бяло нищо!?
В крайна сметка не чух никой да казва "Хора това е добро , струва толкова, правете го - ето ми сметките" освен от ламери, спамери , интриганти, търговци без бъдеще и др. такива.
Tsilkov - майстор
Аз в началото ти писах от моя опит кои са удачните варианти в момента за нискоенергийна къща (или както и казваш "почти пасивна") - климатик на мултисплит, котел/камина на пелети (в краен случей дърва) и термопомпа вода-земя. Подредил съм ги по цена на системата от ниска към висока. Напълно идеален вариант няма - то ако имаше на пазара щеше да е само той.
MrSpasov написа:
гаранциии и черно на бяло нищо!?
Гранция за какво? Мога да ти обещая че която и от трите посочени от мен системи да избереш няма да съжаляваш (разбира се ако са изпълнени както трябва).
Фитилчо - майстор
Само като съвет - избягвай хамалогиите (били те пелети/дърва/въглища)
Ставай да палиш, чисти, мъгни гориво ....................!
Тая година 200 лева за тон, догодина 250 , по догодина .... и така :|

Повече не искам да чуя ....
Аз самият съм в къща с котел.

Купих 2 мулти сплита аз лично защото ми изпаднаха евтино и реших проблема.
MrSpasov - специалист
Tsilkov написа:
Аз в началото ти писах от моя опит кои са удачните варианти в момента за нискоенергийна къща (или както и казваш "почти пасивна") - климатик на мултисплит, котел/камина на пелети (в краен случей дърва) и термопомпа вода-земя. Подредил съм ги по цена на системата от ниска към висока. Напълно идеален вариант няма - то ако имаше на пазара щеше да е само той.
MrSpasov написа:
гаранциии и черно на бяло нищо!?
Гранция за какво? Мога да ти обещая че която и от трите посочени от мен системи да избереш няма да съжаляваш (разбира се ако са изпълнени както трябва).
Не е лично, четейки форума оставам с такова впечатление.
И все пак съм българин, роден съм "голям майстор" и "професионално ОТК".
Мисля, че ме разбираш :)
kalin72 - майстор
Тая година 200 лева за тон, догодина 250 , по догодина .... и така :|



Купих 2 мулти сплита аз лично защото ми изпаднаха евтино и реших проблема.
Що, тока няма ли да му скочи цената? Или пък да няма ток дълго време? Генератор - добре, но и за него гориво, което струва пари.
Фитилчо - майстор
[quote="kalin72"] Или пък да няма ток дълго време? [quote]

КомунизЪма свърши!

Харчи 3.2 Kw/h на отопление, отдава 11.3. Дайкин хипер инвертор с едно таванно тяло. По принцип е за 120кв/м (като кубични метри), но ще топли 58

Сметките ги оставям на теб :wink:

Да не говорим , че цъкаш копчето и забравяш

Другият сценарии:

Купуваш дърва готови - Много скъпо

Купуваш метровки - режи, цепи, внасяй, мъкни, пали (всеки ден) изхвърляй сгурия .... и тнт
Трябва да ти кажа, че сметката е пак 250 лева на месец в Най добрият случай - сега съм така
Пелети не зная как е и колко време ще държи като се запали, но пак си е мъкнене
Tsilkov - майстор
Фитилчо написа:

Купуваш метровки - режи, цепи, внасяй, мъкни, пали (всеки ден) изхвърляй сгурия .... и тнт

Пелети не зная как е и колко време ще държи като се запали, но пак си е мъкнене
Дървата освен цялата хамалогия и мърсотия имат и един дуг голям недостатък - за да са наистина евтини трябва да ги вземеш една година по-рано и по възможност отсечени ранна есен. Иначе топлиш влагата в тях. Другото е добре работещ котел+ буферен съд и помещение за цялата тая истроия + място за сушене на дърва. Верно са евтини и се предполага че каквото и да става все пак ще са евтини защото са локален продукт, но хамалогията си остава пък и баш без пари няма да станат.

Пелетите са с автоматика и са автономни - така да се каже практическата разлика с дървата е огромна. Мърсотията също няма нищо общо. Ако къщата е нискоенергийна зареждането е веднъж на няколко дни до няколко седмици. Проблемът при тях е че цената и качеството постоянно се лакътушат макар и не фрапиращо (както на газта например). Бонус спрямо климатика е евтината топла вода през зимата(предполага се че лятото са от термосифон).
Фитилчо - майстор
Е, към сплита също може да има бойлерче . :wink:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Какво разбрал, какво недоразбрал !?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: