• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
molt - специалист
BLUEPUPIL написа:
За да кажа какви приблизително ще са гредите остана да уточниш колко сняг да предвидя- Избери си едно число от 0 до 200кг на м2. Ако правилно съм разбрал от чертежа става въпрос за два броя ст. греди с дължина 6м. Тази на входа ще носи два пъти по-малко товар от тази в средата.
BLUEPUPIL написа:
За да са през 60см.(осево) разстояние,при обща дължина от 6м., ребрата трябва да са 11 броя с дължина 3м. по две стават общо 22 броя.
Да моя грешка 11бр +11бр.=22бр ребра през 0,6м. извинявам се.

Да две метални греди по 6 метра а за сняг смятай 200-300кг на м2. , че понякога си пада повечко сняг и малкия наклон ....страх лозе пази.

Замислям се да махна средната метална греда и да сложа колона в средата на гаража.За да може да сложа две 10х10см. 3м. бичмета.Ще си улесня доста работата и ще усиля точно средата където има най-голямо натоварване.И ще имам само една метална греда на входа.
Минус е че ще има колона в средата на гаража, но тя като се замисля май няма да ми пречи на маневрите с колите.Тя ще е на 3м. и да я няма пак не мога да въртя там заради другата кола.Ще пречи само ако няма кола и искам да паркирам където ми е кеф и после пак не мога да паркирам друга кола.Може и на вратите на колите да пречи като се отварят малко.
BLUEPUPIL - майстор
Значи средната ст. греда отпада и остава само предната, която е с дължина от 6м., товара се предава върху нея посредством, 9 бр. ребра през 60см. (без двете крайни) и общия товар, който ще носи е от 9м2 от покрива(6х1.5).
molt - специалист
BLUEPUPIL написа:
Значи средната ст. греда отпада и остава само предната, която е с дължина от 6м., товара се предава върху нея посредством, 9 бр. ребра през 60см. (без двете крайни) и общия товар, който ще носи е от 9м2 от покрива(6х1.5).
Да точно така.
Мисля че няма да сбъркам като сложа средна колона :?
VLADO66 - майстор
Щом е за две греди, може да ползваш конструктивна дървесина.Една греда 10/20 дължина 6м. ще ти излезе около 140лв.
BLUEPUPIL - майстор
Тука забелязвам някаква обърквация. Ребрата са 10х10 с дължина 3м. и разстояние между тях 60см. Според мен височината им е недостатъчна. Тука във форума има няколко наистина добри майстори на дървени покриви, помоли ги да се включат и да те посъветват за ребрата. Има и готови таблици... и калкулатори. Безпредметно е да изчисляваме ст. греда без да са уточнени ребрата и макс. товар който могат да носят.
p.v.x - майстор
p.v.x написа:
molt написа:
Почнахме гаража...
При тази ситуация , трябва да се посъветваш с архитект-конструктор , или да се включи такъв , тук в темата.
Но без ферми ми се струва , че няма да се разминеш.

:rock:
molt написа:
Навеса ще е с наклон от къщата към улицата.
:rock:
BLUEPUPIL - майстор
BLUEPUPIL написа:
Тука във форума има няколко наистина добри майстори на дървени покриви, помоли ги да се включат и да те посъветват за ребрата.
Май майсторите са на море, или имат много работа в активния стр. сезон. Ето няколко цифри, съобразени с чертежа на molt: Ребра с дължина 3м. и разстояние между тях 0.6м. Общо тегло от 120кг/м2(20 соб. тегло и 100 от сняг). Максимално допус. провисване L/250 или 300/250=1.2см. Решено е за равномерно разпределен товар.Три размера греди имаха честта да участват в смятането: Първа греда-14х16см. с провисване 0.127см; Втора греда 10х18см. с провисване 0.125см; и Трета греда 12х18см. с провисване от 0.104см; Провисването е десет пъти по-малко от допустимото, което означава, че дадените от мен сечения на гредите не са подбрани добре(защото ги решавах на крак, за което се извинявам) и могат да носят много по-голямо натоварване от това което ни е необходимо. Задачата е решена на обратно: Колко кг. на м2 могат да носят предложените от molt греди 10х10? Отговорът е макс. 170кг. на м2, ако покрива е 20-тина кг. то остава за сняг 150кг, пряко сили. При провисване от 1.03см. Като се уточни че тези цифри важат за дървесина първо качество, изсушена до влажност 20%.
Последна промяна от BLUEPUPIL на чет авг 04, 2016 2:29 am, променено общо 2 пъти.
VLADO66 - майстор
За това предложих 10/20 конструктивна греда.
BLUEPUPIL - майстор
Ето я и обещаната ст. греда от чертежа на molt намираща се на входа на постройката и работеща при следните натоварвания: 170кг/м2, носи товар от 9м2, ребра през 0.6м, L=6м. Решена е за якост и обща устойчивост при равномерно разпределен товар. Нe е изчислявано провисването. Гредите, които ще свършат работа са следните: HEA 100 (16.7kgm x6м=100kg); IPN 160 (17.9kgm x6м=107kg); IPE 180 (18.8kgm x6м=113kg); HSS 160x80x3 (10.8kgm x6м=65kg); HSS 140x80x4 (13kgm x6м=78kg). HSS гредите предполагам, че ще се наложи на невралгичните места да се усилят с планки с-щу местно смачкване.
molt - специалист
Реших да терасирам двора и за това не започвам навеса.Имам идея да го направя на 3 тераси.Като разликата между тераса 1-2=60см. а 2-3=50см. Ето примерно как би трябвало да изглежда - https://postimg.org/image/b1zfdz17d/ .Искам да направя стените с паркинг елементите.Мисля да ги сложа не отвесно а с лек наклон към високата част /да стане правоъгълен триъгълник - хипотенузата да е от паркинг елементи/.Въпроса е дали ще стане с тях , как ще изглежда и какви да с бетонни или пластмасови.
Бетонните -по-здрави, но там няма да се ходи/ще си личат повече от пластмасовите/ще оказват по-голям натиск на земята :) /нямат закрепване един за друг/тримера ще коси тревата без да ме е страх от счупване на елементите.
Пластмасовите -няма да си личат в тревата/леки за работа и по-чупливи/дали ще задържат ската

При мен земята е твърда и за сега няма голямо движение.Знае ли човек обаче дали след време няма да избута земята елементите и да изкриви "стените".
Ако имате други идеи моля пишете.....бетонни стени излизат повече , като време и пари.Бетонни елементи за 24м. стени на 0,8м. вис. с 80 бр. по 3,5лв. с 280лв материал.
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13

Тема "Едноетажна къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: