• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 18
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
BLUEPUPIL - майстор
10-20°
gogo7777 - майстор
съб мар 23, 2024 4:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
Наклонът на ската има ли някакво отношение?
Има. По-малък ъгъл при билото по-голяма стабилност на фигурата и по-малка динамика в ребрата.
пон мар 25, 2024 7:14 amgogo7777 написа:
съб мар 23, 2024 4:10 pmТрифон П.Трифонов написа:
Наклонът на ската има ли някакво отношение?
Има. По-малък ъгъл при билото по-голяма стабилност на фигурата и по-малка динамика в ребрата.
Сигурен съм, че има.
Все пак, беше уточнено- изчисленията са направени за наклон 10-20 градуса.
Приемам, че в този диапазон разликите в натоварването на ребрата са малки, към практически незначителни.
Съвсем друго нещо би било при конструкция "алпийско бунгало", както и ти уточняваш.
gogo7777 - майстор
При 10° ъгъла в билото ще е 160°. При това положение цялата тежест ще се поеме от билото и столиците под него. За да се избегнат подпори се прибягва до сложни стоманени конструкции, ферми, калета, кобилици, арки, въжета и др. конструкционни тайни.
:drinkers:
Мен лично, такива подробности не ме интересуват- беше ми отговорено, но ти продължавай- полезен си!
BLUEPUPIL - майстор
Сега мога да постъпя като hidrazin в тази тема

viewtopic.php?f=11&t=70349&start=180

, да обиждам, когато ми зададат въпрос и да прикривам невежеството с враждебност.
Но няма. Иначе ще победи злото.

Казах грубо, диапазона от 10-20 градуса. Обичам наклона да е в проценти. 20%(11°) - 40%(22°). Реално металният покрив не е добре да слиза под 20%, а керемиденият за естетика често се прави с минималния от 40%. Лично аз смятам класическия наклон за керамични керемиди от 50%(26.6°) за перфектен, ама на някои им се струва опасно да се качват на такъв наклон.
:wink:


На въпроса за оразмеряването на дървените ребра и наклона на ската. Увеличаването на наклона води до намаляване на силите, предизвикващи огъване на реброто и провисване. От друга страна, обаче увеличаването на наклона води до увеличаване на дължината на ребрата между столиците, и увеличава силите предизвикващи огъване на реброто и провисване.
Тъй като предложената „методика“ работи със стъпка (при дължина на ребрата) от 0.5м, което е доста грубо и приблизително, то за целите на това опростяване можем да приемем, че влиянието на наклона на ската, не оказва осезаемо въздействие върху напречното сечение на ребрата в диапазона 20–40%.
gogo7777 - майстор
пон мар 25, 2024 11:59 amТрифон П.Трифонов написа:

А можеш ли да приемеш, че задавайки въпрос, имам за цел нещата да се коментират и уточнят от специалист, понеже на мен ми е ясно, но нямам за цел да се правя на много умен?!

Каквото правя, правя го без да питам никого- всички вече сте си казали, а аз просто го намирам онова, което ми трябва.
Задача по "трудово обучение" 7-ми клас: Направете двускатен покрив без билна греда, попове, столици. Само с ребра и паянти.
:drinkers:
BLUEPUPIL - майстор
вт мар 26, 2024 8:37 amgogo7777 написа:
Задача по "трудово обучение" 7-ми клас: Направете двускатен покрив без билна греда, попове, столици. Само с ребра и паянти.

Прикачен файл:
124.jpg
124.jpg (51.46 KиБ) Видяна 255 пъти

Прикачен файл:
126.jpg


"Чисто!"


Прикачен файл:
127.jpg
127.jpg (19.95 KиБ) Видяна 253 пъти
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 18

Тема "Как да си направя армировката?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: