• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Фитилчо - майстор
Е добър ден колеги. :wink:

Явно вече момента най накрая назря след всички докименти и глупости.
Тепърва предстои идната седмица да внасям проекта и да бъде одобрен в общината.Чакам само една декларация от съседа. С другия слава богу се разбрахме след една година мъки. :wink:

Идеята е да се направи гараж, който да е и за живеене. Цялата конструкция и всичко ще бъде изградено в духът на форума, направи си сам. :roll: Има кой да разпише после за 5 категория документите.
Размерите са 10 метра дължина на 6 метра ширина, височина 3 метра при събирането на скатовете и 3.30 при продължението на единият скат, който ще завърши с прозорец(неотваряем).В едната част ще има 60 сантиметра под нивото и отгоре ще се изгради подиум за да станат 2 нива в тази част.Ниска част на скатовете странично - 2.40 светло.

Идната седмица почвам изкопа за основите. Ивични основи ще се правят.
Като цяло последователността, която ще се следва е:
Направа на изкоп заедно с този за ивичните основи. Изкопът отстрани ще се оформи на ръка, за да се налеят ивичните основи без кофраж.
Прекарване и връзка към канализацията минаваща наблизо(това ще е зор, че е на над 3.50 метра дълбочина)
Посипка от камъни и трямбоване с пачи крак.
Подлагане изцяло на винил под основите над посипката.
Направа на кофрраж и поставяне на арматура - бигли за стените странично и ивичните основи и мрежа съответно за плочите.
Наливане на бетон с добавка Сика за водоплътност


Ще има снимков материал от процеса :wink:

Като цяло, нещо важно, което разбрах дотук е да искам документи за съответсвие за ВСИЧКИ материали при закупуването им.

Къщата отгоре ще е направена от метална конструкция 100/100/5 и пълнеж на клетката 50/50/3
Отгоре ще бъдат положени двойно фурнировани плотове за кухня за стени, навити с винтове за металната клетка.
Отгоре мембрана
15 см стиропор налепен с пяна и хванат с винтове за плотовете
Шпакловка с лепило и мрежа
Силиконова мазилка

Покрив:
Дъсчена обшивка от 3 см чамови дъски от дющеме
Н профили за дистанционер високи 15 см - вата в кухините меджу тях
Паропропусклива мембрана накована на такер
Скара ит дъски перпендикулярно на дистанционерните греди за ватата
Метални керемиди Тетто 0.5 мм шегрен
4 броя велукс прозорци 1.43 на 1.30

Отвътре ще е завършена на гипсокартон.
50 мм вата между металните части на клетката
+ пароизолационна мембрана от този тип - http://www.drymich.com/basement-waterpr ... rrier.html

Изображение



Всякакви съвети и дискусии/критики/акъли са добре дошли.

Като цяло ме интересува как оценявате "сандвича" на стените и покрива и правилно ли са подредени елементите.
bulhomes2 - майстор
Сложи хидроизолация от тая на бобчетата (или поне винил) на външните стени на фундамента. Няма да те сбърка и една тръба за дренаж да сложиш на дъното (от външната страна на хидроизолацията). Погледни колко теми има във форума за правене на дренаж на вече построени къщи! Всичките тия хора от зор го правят и ако сега почват да строят като теб - едва ли ще го пропуснат.
Каква е тая мембрана между плотовете и EPS-а?
Дъсчената обшивка за покрива. Добре е да се осигури вентилация на ватата и от долната страна. Затова, ако дъсчената обшивка няма да е представителна - може да се кове с луфтове от 2-3 см между дъските, пароизолация над нея поставена така, че влагата да може да излиза от ватата към подпокривното пространство, ватата и нататък както си го описал. Ако трябва обшивката да е плътна ще разчиташ да дишащите способности на обшивката. http://euromax.bg/?cid=13&NewsId=1
Последна промяна от bulhomes2 на съб сеп 27, 2014 5:25 pm, променено общо 1 път.
Фитилчо - майстор
нали ще имам винил отвсякъде включително странично отвътре и отвън на ивиците на ивичните основи?
Отделно, основите и плочата ще са по ниско от нивото, ще има битумна мебрана положена върху готовата плоча изцяло и стърчаща настрани. След полагането на стените ще бъде подгъната и налепена нагоре на 50 см на стените за да се получи като буквата U от битумна мембрана. :?
Над тази мембрана ще има 10 см изолация над плочата под замазката и чак тогава ще направя замазка. :?

Доколкото зная, тази изолажия на бобчетата е ефикасна ако бъде положена на направен бетон, тоест се обезмисля ако се сложи преди да е налят бетона.
Ще сложа 3 ивици винил:

По една ивица вътре във стъпките/ивиците на ивичните основи. Тези ивици ще правят буквата U и ще излезнат отгоре за да бъдат подгъната настрани.
Върху това, което стърчи от вътрешната страна към изкопа ще се положи трета ивица винил, която да припортие подгъвите идващи от парчетата положени ВЪВ ивичните основи.
bulhomes2 - майстор
Бързо си ми отговорил и не си видял другите неща, че ги писах после.

За винила не беше написал, че ще има от външната страна на фундамента. Да не влизаме в подробности за хидроизолацията - приемаме, че си си решил въпроса.

Тая посипка няма да можеш да я направиш преди да си излял ивичестия фундамент. Ще си събориш стените на изкопа при трамбоването. Излей си ивиците, остави арматури да стърчат за последващата плоча, па после си слагай посипки, трамбовай и след това излей плочата.

На моята къща освен хидроизолация и дренаж отвън на фундамента, сложих и по 5 см XPS. Не е кой знае каква цифра на фона на цялото, а се очаква само плюс от това.
Фитилчо - майстор
Нали се очаква да счупя студеното на основите с 10-те сантиметра EPS над битума-под замазката? Бъркам ли някъде?
За какво да правя основите топли, като няма да се "опирам" в тях.

Чакай да разнищим покрива: :razz: че нещо не му разбрах много пък може да има по добър начин

Почвам отгоре надолу:

Метални керемиди Тето от Вадим :wink:
скара(дървена на 30 см, за мет керемиди за захващане)
ПароПРОПУСКЛИВА мембрана захваната с такер на гредичките които ще го играят за дистанционер за 15-те см вата
Вата в кухините между тези гредички
Дъсчена обшивка
Метална клетка
5 см вата под металната клетка
лъскавата пароНЕпропусклива мембрана
гипсокартон

Не е проблем да оставя фуги между дъските , таман по малко мтрЯл ше отиде. НЕ Е представителна обшивката, въпреки, че защо пък да не е ... може да я оставя да се вижда евентуално, но по скоро не.


Тая посипка може ли да я няма.
Плочата ще е около 12- 15 см с мрежа.
Инак си прав, по добре да го направя на 2 пъти... първо ивиците и после плочата межсу тях :?

П.П. Няма ли да диша ватата отгоре, ще има около 5 см кухина под металните керемиди - над паропропускливата мембрана?
bulhomes2 - майстор
10 см EPS на пода?!? Това се мачка бе човек! За такива неща е XPS.

Защо е добре да си изолираш фундамента? Колоните ти ще "дърпат" по-малко студ от земята, който ще вкарват в стените. Виж тук - http://forum.imoti.net/read.php?17,2867 ... msg-286744 някога и аз се терзаех за това.

Да - покрива е добре. Не бях обърнал внимание, че и под металната клетка ще имаш пак вата и тогава мембрана. Ма тогава дъсчената обшивка може и да е съвсем рехава. Доколкото разбирам функцията и ще е само да държи горните 15 см вата (да не тежат на картона). Виж ако дистанционерите не съвпадат с ребрата на покрива вече е съвсем друго нещо.
Фитилчо - майстор
Дистанционерите не съвпадат с ребрата на металната конструкция.

По проет са ми пуснати само дебелите профили, 6 на брой са те,колоните и фермите, нищо друго няма като клетка.
bulhomes2 - майстор
Прави си я плътна тогава!
Фитилчо - майстор
Тоест съветваш ме, да не слагам повече джилезУ на клетката, а да сложа просто плътна дъсчена?

Дъските не са от онея смешните с корите по тях и мисля ще държат доста добре. 3 см са дебели изсъхнали дъски от бор, които са били подиум в една кръчма която затвориха :wink: . От година съхнат вече покрити на двора ми наредени на летвички :razz:
bulhomes2 - майстор
Ти не каза ли, че имаш проект? Този съвет би бил конструкторски, а не мога да давам такива. Не знам нито якостните качества на чама, нито конструкцията, нито пък мога да смятам такива. Покрива не е шега работа. Чувал съм, че смятат 200кг сняг и 200 кг вятър на квадратен метър, но не мога да дам съвет за това.
Последна промяна от bulhomes2 на съб сеп 27, 2014 6:52 pm, променено общо 1 път.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 27

Тема "Строеж на гараж/къща изцяло направи си сам" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: