Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
l_bonev - специалист
Колко бавно съхне и не лепка ли после , иначе изглежда много добре.
ivouz - специалист
Като изсъхне(15-20 дена) не лепне .
Другото което е че не съхне равномерно, тоест някои участъци са матови други блестят но ,
накрая всичко се изравнява.
bisermonov - специалист
treger написа:
Предстои ми изграждане на нов покрив. Както се досещате, разбирачи и майстори много и всеки дава акъл. Имам чувството, че колкото и човека да питам, толкова различни мнения ще чуя. :) Та да питам и тук... Импрегнира ли се дървесината против мухъл и дървояди? Ако да, с какво? Всичко ли се импрегнира или само видимата част от покрива и гредите?
Според майстора, който ще прави покрива се лакира само видимата част от покрива. Според него било по- добре да се лакира с лак на водна основа. Та отностно лака, какъв е за предпочитане? Марка?
В крайна сметка вие ще си решите с какво ще си обработите дървото мнения много защото варианти много, лакове хиляди евтини скъпи качествени некачествени, каквото душа ти тегли. Импрегнацията (на латински : impraegnatio - напълване) означава напояване и то може да се извърши само в автоклав, различните дървесини като борове, смърч, елша, бук са с различни режими на импрегнация те всички попиват по различен начин. За какво ще бъде използвана дървесината хората са измислили различен клас дават до 60г. гаранция. Импрегнанта „Tanalith” напива в дълбочина, след като вкарат материала в автоклава се тегли въздуха вкарва се импегнанта и допълнително се създава налягане случвало ми се е определени дървесини да бъдат пропити на 100процента. Тук Tanalith попива в дълбочина и повърхността да изветрее, избледнее пак остава вътре в материала и продължава да го защитава.Не знам как с потапяне или с четката ще се постигне този ефект. За цената, ми за близо 700кв.м. ограда импрегнирането ми излезе в пъти по евтино, отколкото не да купя някакъв лак ми по-големия проблем беше с нанасянето му седмици боядисване.
А за лакиране нещо на водна основа защото водата има свойството да просмуква затова ги предпочитат.
chandler_vt - специалист
Да попитам какво ви е мнението за импрегниране на мокър дървен материал за покривна конструкция със смола и нафта. Смолата е на едри буци, топи се в загрята нафта и след това се маже дървесината. Ако не се прекалява със смолата, дървото не става много черно и след време изглежда добре.
Удачен ли е този подход според вас? Става въпрос за бюджетен вариант, разбира се, защото смолата и нафтата са налични.
sstefanov - майстор
VLADO66 написа:
Пръска се,пръска се :) Дюзата се наглася да не прави облак а една идея по-отворена.Тук във форума имаше един покрив направен по този начин,става лесно и бързо,вярно разхода е малко по-голям ама си е чиновническа работа-размахваш си пръскачката вместо да се гърбиш :)
А какви защитни средства трябва да се използват?
ivanov.z - напреднал
Здравейте
доста почетох из интернет по въпроса но нали знаете - все не стига.
Имам следното питане и ще се радвам на компетентни мнения по въпроса.
Оглеждахме един имот(къща с плоча и дървена конструкция на покрива) който смятаме да закупим - след по обстоен оглед на покрива в под покривното пространство се вижда как на места е намокрило след силните дъждове. Очевидно ще иска да се пренаредят керемидите и да се подмени някоя дъска . Гредите в подпокривното изглеждат добре - солидни ,квадратни греди без видими следи от мухъл и паразити , естествено това е на пръв поглед .
Притеснява ме друго - къщата има тераса над която се спуска част от покрива (нещо като навес се получава с дължина 1.50 от края на зида на таванското). В тази откритата част на покрива видимо се виждат зелени и бели петна по дървото (предполагам са някакви плесени/гъбички?) а по дървените греди които държат тази издадената част на покрива има следи от дървояди...Гредите са 3 на брой с размери ориентировъчно 25х25см с височина ~2.40м
Притесняват ме тези следи от дървоядите - гледах препарати разни за третиране на вече засегнати дървени материали и намерих Bochemit plus.
Интересува ме този препарат ефективен ли е?
Ако се стигне до раздигане на керемидите мисля да напръскам цялата конструкия на покрива с него отвън и отвътре.
Нужно ли е след като бъде обработено дървото с бохемит плюс да се третира с друго за "запечатване" - примерно Bochemit Forte или прехвалената смес от отработено масло и нафта?
Къщата е на около 40години - покрива предполагам не е търпял сериозни ремонти за този период тъй като в имота не живее никой от 10години поне
Приемам всякакви съвети и препоръки
За първоначално третиране аз ползвам Бохемит Оптимал Форте, концентрат, който се разрежда според инструкцията на етикета на бутилката с препарата. Аз лично го разреждам 1:12. За 60 кв.м конструкция /гараж и механа от дърво/, включително и покривната ламперия ми отидоха 8 литра концентрат, като го пръсках с лозарска пръскачка. В началото започнах с четка - разхода е по-малък, но много време отнема.
Тези дни четох тук /но сега нямам време да ровя точно в коя тема беше/, че колегата използвал Бохемит плюс за нападната от дървояди дървена конструкция на покрив и имало ефект.
Виж и тука има нещо - viewtopic.php?f=35&t=24541&p=242780&hilit=%D0%BD%D0%B0%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0+%D0%BE%D1%82+%D0%B4%D1%8A%D1%80%D0%B2%D0%BE%D1%8F%D0%B4%D0%B8#p242780
Успех!
nautilus33 - майстор
И аз да попитам- кой от двата е по-добрия вариант за покривната конструкция Оптимал Форте или Плюс. И трябва ли материалът да е напълно сух?
Virtex - майстор
Добър въпрос, в момента в една голяма "синьо-зелена" верига има "промоция" Opti F 5 литра концентрат за 120лв, не знам цената добра ли е, става ли за ползване или има по-добри :)
crez - майстор
Най бюджетния вариант който използвам от 30г. Целия дървен материал преди монтаж го мажа с горяло масло,местата на срезовете при монтажа също. Досега няма ни дървояд ни плесен. Комшията ги маза с бохемита и след 5г се навъдиха гадини. Въпрос на избор и налични средства. Ако робуваш на модерното но не ефективно мажи с тях.

Тема "Обработка на дървената конструкция на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: