Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nautilus33 - майстор
И аз това се чудя- на единият кг е 30 лв, на другия 40лв. Също се 1чудя и как да изчисля колко ще ми трябва.

Явно с crez сме писали по едно и също време. Мнението ти определено ме хвърли в тъча :) А толкова го хвалят тоя бохемит. Ти откъде се снабди с толкова количество горяло масло?
crez - майстор
Моля моя автомайстор ми събира стара масло,смесвам го това от дизелите(в него има нафта) и това от бензиновите и мажа 2-3 ръце,попива бързо.Събира ми и стар антифриз,но това е друга тема
nautilus33 - майстор
Благодаря. Ще попрочета още малко, че намерих точно темата за имрегниране с масло. Иначе само сух материал ли си мазал с масло или става и такъв с относително висока влажност? Че не знам на какъв ще попадна, но ще гледам да го взема поне месец по-рано, че ако карам с маслото, да има време да се изчисти от миризмата :)

ПП Минерално или синтетично ти събира, или няма значение с какво ще се маже?
шоп - майстор
чет юни 14, 2018 4:38 pmnautilus33 написа:
да има време да се изчисти от миризмата :)

Да не Ви плаша, но миризмата си я има :idea:
Особено лятото в жегите. Имам такъв покрив на 40 години обработен по такъв начин и още си мирише. Хубавото е, че няма "много" дървояди. Сигурно ще изкара още 10-20-40 години.

Така, че имайте едно наум. Ако подпокривното ще е обитаемо не е желателно да правите тази интервенция.

Миналата година правих основен ремонт на покрива на къщата ми ( 140м2 ) и понеже всичко под покрива е /ще е/ обитаемо заложих на проверената химия: бохемит форте концентрат.
Успехи!
nautilus33 - майстор
Ами не мислим да е обитаемо, само склад за вещи, но понеже казаха, че резултатите от бохемита след 5 години са нулеви, та за това почнах да размислям.
kozl - майстор
чет юни 14, 2018 4:17 pmnautilus33 написа:
откъде се снабди с толкова количество горяло масло?
Вероятно от автосервизите. Едни се чудят какв да го правят и го изливат в канализацията, други се отопляват с него.
preslav - майстор
Що си мисля, че темата е безумно стара и няма какво повече да се дискутира?
Аз "импрегнирах" с Бохемит, но си мисля, че всичко е за връзване на гащите. Мазането с отработено масло е нож с две остриета, от една страна гадините не им е кеф от миризмата и отровите, от друга и на мен не ми е кеф от същите миризми, от трета запечатаната с масло мокра дърсвесина не се знае на къде ще се изметне. Не съм пробвал, не мога да гарантирам за ефект, но се питам какво лази по дървенията - гъби и инсекти, за гъбите има фунгициди, за инсектите инсектициди и акарициди т.е. пръскането трябва да е със същите препарати като за овошки и лозя. Няма дъждове, но има атмосферна влага, значи пръскането може да е веднъж годишно, но трябва да го има.
Логиката ми е следната - гъбите се размножават със спори при наличието на подходящи условия, спорите се разнасят от вятъра т.е. всяка година имате условия за поява на гъби. Същата манджа е и с инсектите и акарите - размножават се гадовете като едни други мургави образувания - трябва да се прочистват ежегодно, че се движат със скоростта на светлината.
Все пак като компромис си мисля, че периодиното пръскане с Бохемит би помогнало, но еднократното няма как да убие всички вредители.
nikolov333 - майстор
За разлика от Хамериканците и понеже сме бедни "дяволи" по нашия край няма практика да се продава обработен импрегниран дървен материал.. Не знам дали цената на импрегнирането с автоклав или вакуум си заслужава, но аз лично бих търсил такъв материал, когато ми се наложи.. или ще помисля за алтернативна конструкция, ако говорим за покриви. В случая всякаква обработка е временна и аз също не съм сигурен, дали си заслужава инвестицията и труда.. По-скоро бих мислил за покритието над гредите и изолирането им от влага и течове..
plamen6703 - майстор
Импрегнират и по наше село. След десетина дни ще видя наяве за какво става дума. Ще ми правят импрегниране на мои материали /дървени греди/ за покрив, клас на защита "2" не пряко изложени на атмосферните условия. Цената е 85 лв. на кубик без ДДС. Изискването е да е сух материала и да е "пачки" метър на метър, автоклава поема на дължина до 6.5 метра. :partyman:
P K
Интересна темичка. В последно време съм се хванал да се погрижа малко за таванското помещение, та рекох да импрегнирам всичко по дървената конструкция. Намерих рецепта с естествени съставки, омесих ги и утре мисля да пробвам първия тест да видя какво ще стане. Рецептата е пак от нета - Син камък 2 кг, боракс 1 кг, вода 50 л и спирт 1 л - и нанасяш върху дървото. Води се фунгицид, инсектицид и противопожарна обработка. Нямам опит със син камък, ще трябва да прочета малко все пак, за да не го подценявам като напълно безвреден. Гредите и дъските са стари, доста прашни и сухи и попиват доста течност - вече пробвах с разни неща като Бохемит разреден с първак едно към две, и също едно друго бях взел - Timmer и него разреждах със спирт и го мазах - яко попива и после изглежда все едно нищо не е било, освен само дето не е толкова прашно и гадно по дървения материал, което само по себе си пак е плюс. Надявам се да не ме е срам да ъпдейтна после какво е станало. Тея двата химикала като видях след разреждане дори - колко малко успях да намажа с него - ми изчезна ентусиазма да ги ползвам. Иначе четох, търсих, проучвах какво да ползвам за импрегниране, обаче като почнах на практика и като видях как дървото попива, викам - зарежи таа работа.

Тема "Обработка на дървената конструкция на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: