Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
treger - помощник
Предстои ми изграждане на нов покрив. Както се досещате, разбирачи и майстори много и всеки дава акъл. Имам чувството, че колкото и човека да питам, толкова различни мнения ще чуя. :) Та да питам и тук... Импрегнира ли се дървесината против мухъл и дървояди? Ако да, с какво? Всичко ли се импрегнира или само видимата част от покрива и гредите?
Според майстора, който ще прави покрива се лакира само видимата част от покрива. Според него било по- добре да се лакира с лак на водна основа. Та отностно лака, какъв е за предпочитане? Марка?
rositodor - специалист
Да импрегнира се.Най-добре става със свинска маз ,нито ще ги ядат дървоядите,нито ще попива вода...Пък става и с безир...
п.п. Недей да лакираш лака пада след време и....
Tsilkov - майстор
Импрегнира се - не се лакира. Има и варианти за потапяне в автоклав с които цялата дървесина се пропива с химия ама на дали има смисъл да го рпавиш. Бохемит имат импрегнатори за дърво.
ArturDent - Почти Безобиден
Майсторе, майсторе...
Питай твоя майстор как кара дървоядите и мухъла де не ходят в невидимата част.
Абе и с лак на водна основа ще стане.
При две ръце в съотношение 1:2 лак/вода няма да падне и има частичен ефект на импрегниране.
Най-добре и съответно най-скъпо е на автоклав, после със специализиран препарат и т.н.
VLADO66 - майстор
Бохемит форте концентрат,лозарска пръскачка и яко пръскане/да напои/. :)
schuldiner - майстор
Импрегнира се, ако има бюджет за това. Според бюджета и решението.

Напоследък станах фен на бохемита, но не заради защитните му качества, а заради цвета, който дава. За видимите части е супер. С ръчно нанасяне попива около половин милиметър, така че не знам защо се говори за импрегниране. А и не съм забелязал да отблъсква насекомите - още неизсъхнал намазания материал го налазват всякакви твари, пък дали го ядат... надявам се не. Но и не ме интересува, има си специалисти за борба с вредителите, работи се със силни отрови, задължително със защитни средства и т.н. (Владо, как точно си го представяш това пръскане с лозарската пръскачка? Със скафандър и дихателен шланг като при пескоструенето? Цигането че го прави - негова си работа. Нормален човек трябва малко поне да се пази.)
За лакирането (ако се лакира) - твърдо за лакове с органичен разтворител. Естествено, трябва да се подновяват през известен период. Ама трябва и да се отстранява старото покритие... мързел голям. Що да не е нещо по-лесно като водноразтворим лак и ще се престорим, че ни харесва. А още по-лесно е с ПВЦ, вместо с дърво...
kozl - майстор
За пръскане има защитни очила и противогази. И кожляка требе да се пази :-D
Tsilkov - майстор
schuldiner написа:
Импрегнира се, ако има бюджет за това. Според бюджета и решението.

Напоследък станах фен на бохемита, но не заради защитните му качества, а заради цвета, който дава.
То Бохемите е импрегниране - самоче повърхностно (за разлика от лакирането което е слои които не прониква). И според мен това е най-добро съотношение цена-качество.
ArturDent написа:
Абе и с лак на водна основа ще стане.
Ако е наистина лак, а не повърхностен имрпегнатор които в магазина го продават за лак , след няколко цикъла натовераен със сняг/ненатоварен ще се напука/опада.
treger - помощник
Колко време съхне Бохемит-а? Може ли някъде да видя, какъв цвят придава Бохемит-а? Имал и смисъл първо да се импрегнира с Бохемит и отгоре да се лакира само видимата част?
VLADO66 - майстор
schuldiner написа:
Владо, как точно си го представяш това пръскане с лозарската пръскачка? Със скафандър и дихателен шланг ...
Пръска се,пръска се :) Дюзата се наглася да не прави облак а една идея по-отворена.Тук във форума имаше един покрив направен по този начин,става лесно и бързо,вярно разхода е малко по-голям ама си е чиновническа работа-размахваш си пръскачката вместо да се гърбиш :)

Тема "Обработка на дървената конструкция на покрив" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: