Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Tsilkov - майстор
chandler_vt написа:
Какво имаш предвид с отделяне на гаража конструктивно?
Да стане отделна сграда долепена към къщата. Така избягваш всички термомостове през конструкцията и не ти се налага да изолираш гаража (което е скъпа работа). Също така можеш да го отложиш за след 1-2 годинки след като се нанесеш в къщата. Другите неща които е написал kolcho също са горе -долу верни ама доколкото разбирам "мача е свирен". Поне обаче накарай проектанта да ти отдели гаража, че накрая да не стане - гараж има ама къща няма!
KingLin написа:
Защо квадратната дневна да е най-куца?
Причини бол - ще ме заболят пръстите да пиша. kolcho е обяснил надълго и нашироко един от оснвоните проблеми. Аз щ се опитамд а бъда по кратък - начертай си един квадрат и се опитай да го разделиш на три равни квадратно-правоъгълни части (дневен кът, трапезария и кухня) :wink:
Например в случея на chandler_vt полвината квадрат е зает от дневния кът и трапезарията е станала само за 4 човека, а кухнята е като за гарсониера. Не че и така не може да се живее, ама човек като си дава парите (а и псоле времето за поддръжка) би трябвалод а очаква повече.
Много хора си казват " то мебелите ще ги редим като се нанесем" , ама пространството като не става това е като да "местиш от пусто в празно". Да не говорим че окабеляването става в стил "отмъщението на разклонителите".
m_markovski - специалист
Не съм архитект, но ми стана интересно понеже съм прекроявал и къща и апартамент, та реших да споделя
- премахване на вратата към гаража - гаражът е мръсно място и през тази врата ще се влиза с мръсни обувки, вижда ми се непрактично
- разширяване на дневната - преместване на бокса, така че да се обособи малка ниша
- намаляване на банята максимум с 1м и разширяване на спалнята, за да има място за гардероби и тн
- намиране на правилното място на входната врата

Като цяло имам чувство, че така се удовлетворява искането за оптимизация на коридора и малката къща става по-практична
Успех!

Прикачен файл

razpredelenie - Copy.jpg
chandler_vt - специалист
m_markovski написа:
Не съм архитект, но ми стана интересно понеже съм прекроявал и къща и апартамент, та реших да споделя
- премахване на вратата към гаража - гаражът е мръсно място и през тази врата ще се влиза с мръсни обувки, вижда ми се непрактично
- разширяване на дневната - преместване на бокса, така че да се обособи малка ниша
- намаляване на банята максимум с 1м и разширяване на спалнята, за да има място за гардероби и тн
- намиране на правилното място на входната врата

Като цяло имам чувство, че така се удовлетворява искането за оптимизация на коридора и малката къща става по-практична
Успех!
Благодаря, m_markovski, за съветите и за отделеното време да прекроиш така разположението. Знаех си, че има полза от темата.
Ако махна вратата към гаража и направя кухненската ниша, самата ниша може да е по-къса и същевременно ширината на предверието да е по-малка. Сега е 1,92 м. Така се решева проблемът с мястото на входната врата. А, и друго - складът става по-голям.
radius - майстор
Полза от темата има, постовете на колчо и Цилков я носят в най- голяма степен. Когато питаш нещо, бъди уважителен към отговарящите, колкото и да не ти харесват мненията им. Все пак са си направили труда да помислят по твоите проблеми.
prascho - майстор
Последната скица не е лоша. Дори може да се обособи входно антре с една допълнителна алуминиева преграда. Двете спални и хола стават по-функционални от където и да го погледнеш!
chandler_vt - специалист
Избрах си вече строител и ми предстои подписване на договор за строителство.
Получих го предварително, за да се запозная с него. Всичко ми изглежда наред. Плащенето става по приложен към договора график (предстои да се договори). Пише си, че сумите по договора и приложената към него оферта са окончателни и не подлежат на промяна при никакви обстоятелства. Има си срокове, гаранции и т.н.
Бих искал да попитам все пак по-опитните от мен дали има нещо важно, което на всяка цена трябва да присътва в договора?
BLUEPUPIL - майстор
chandler_vt написа:
Има си срокове, гаранции и т.н.
И като не ги изпълнят съдиш ли ги? При некачествено изпълнение кой носи материална отговорност?
chandler_vt написа:
Бих искал да попитам все пак по-опитните от мен дали има нещо важно, което на всяка цена трябва да присътва в договора?
Тука повечето са безумно опитни и от майстори нагоре...... Поне 10000лв. блокиран депозит на който да разчиташ при евентуални пропуски ....... Плащаш най-много на конструктора не на архитекта и преди всяко заливане го викаш да види армировката и да се подпише. При заливането най-честите магарии са три: разреждане на бетона с вода за да се увеличи обработваемостта му(затуй се турга пластификатор); недоброто уплътняване (вибриране); невъзможност да се положи бетона преди да започне процеса на свързване (масово се случва през лятото, когато няма добавени забавители) ИЗВОД: Ст. бетона само изглежда примамливо лесен и евтин.
chandler_vt - специалист
BLUEPUPIL написа:
chandler_vt написа:
Има си срокове, гаранции и т.н.
И като не ги изпълнят съдиш ли ги? При некачествено изпълнение кой носи материална отговорност?
Има един член, където пише: ако при приемане на работата се установят съществени недостатъци на изработенето, възложителят може: 1) да определи срок, в който изпълнителят да ги отстрани; 2) при отказ на изпълнителя възложителят да ги отстрани сам за сметка на изпълнителя; 3) да намали възнаграждението на изпълнителя
То да не се стига дотам де. И до съд между другото. Това е наистина крайната нежелателна мярка.

Това за блокирания депозит не се ли практикува само при по-големи обекти?
BLUEPUPIL - майстор
chandler_vt написа:

Има един член, където пише: ако при приемане на работата се установят съществени недостатъци на изработенето, възложителят може: 1) да определи срок, в който изпълнителят да ги отстрани; 2) при отказ на изпълнителя възложителят да ги отстрани сам за сметка на изпълнителя; 3) да намали възнаграждението на изпълнителя
И като оакат плочата събарят ли я, и я строят за собствена сметка? Голям смях. Само веднъж до сега съм виждал да се прави наново плоча и то защото изпусна кофража и стана мазано. Иначе в 90% от случаите независимо от пропуските плочите си остават така. С колоните е по лесно.
chandler_vt написа:


Това за блокирания депозит не се ли практикува само при по-големи обекти?
Фирмата си взема чукалата -пито платено и ти оставя увисналата плоча за спомен. После в съда се появява независима тройна експертиза дето доказва, че ти и само ти като инвеститор си виновен за въпросната обърквация и трябва да отстраниш проблемите за собствена сметка.
Последна промяна от BLUEPUPIL на пон апр 13, 2015 11:20 pm, променено общо 1 път.
chandler_vt - специалист
E, не така песимистично. Нали авторски надзор има, това-онова.
Просто питам за нещо задължително в договора, което строителят "обича" да пропуска.

Тема "Строителство на еднофамилна къща - съвети" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: