Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
botseto - напреднал
В къщата, която се захванах да ремонтирам на село, има малка изба. Може би старото корито на реката е минавало от там или нещо от сорта, понеже винаги е супер влажно, а и подпочвените води са доста високо. Ако годината е влажна и дъждовна като тази и нивата на реките са постоянно високи, на "пода" на избата си имам от 4 пръста до педя вода. "Подът" всъщност не е под - няма подложен бетон, няма нищо, просто земя е, засипана със 70 см баластра преди доооста години, с цел именно да няма вода - представам си какво езеро е било преди насипът... Защо е направена при наличието на такива високи подпочвени води е съвсем отделен въпрос, но е факт. Въпросът ми е при това заварено положение има ли някакъв начин, по който мога да реша проблема, за да ползвам помещението. Дадоха ми няколко идеи (за жалост и няколко тип "пусни рибки"...), но знам, че тук е мястото с компетентните хора и затова питам за съвет. Помощ :)
shotik - майстор
В Мировяне,до София към 1974 г имаше високи подпочвени води и къшите не се правеха с мазета. В къщата на родителите на съпругата ми има само под стълбите едно помещение 1.7 Х 1.5 м ,може да се влиза само наведен и при силни дъждове и сега се пълни с няколко см вода,даже и жаби има ,от къде влизат не сме разбрали.Слагаме нещата на високо,над 25 см . и така,въобще не мисля за копаене и направа на мазе,до къщата има гараж ,който се ползва вместо мазе ,имам и един контейнер 6.1 Х 2.4 метра и там си съхранявам други неща.
mirochukov - напреднал
Изкопай в пода шахта в която да се събира водата и от там с помпа я изхвърляй на вън. Пода да има наклон към шахтата и помпата да се включва от нивото на водата. Късмет в начинанието!
l_bonev - специалист
И при мен е така, ако има постояно живеещ човек там , изкопай една шахтичка и при дъждове да я изгриба , ако няма е проблем. Тогава ти трябва по дълбока дупка и помпа с поплавък да я източва.
botseto - напреднал
Никой няма там в момента, но правя планове аз да съм там след колкото може по-малко време :) .. Та искам да се справя с влагата, понеже вътре всичко метално ръждясва, всичко дървено гние, дори сегашната врата е цялата мухлясала отвътре от горе до долу. Врата ще сложа алуминиева с тремо панел и уплътнения, което щ задържи влагата долу, но отново си остава неизползваемо помещението (стените също са влажни - дори силно видимо до новото на коляното). Ще споделя един от съветите, които получих и ми се виждат най разумни - макар и да е сурова идея. Ще се радвам, ако помогне и ня някой друг със сходен проблем, а и ако доразвием идеята, че има доста въпросителни.

Прикачен файл

izba-water-2.jpg

Прикачен файл

izba-water-1.jpg
sniks - напреднал
В подкрепа на по-горните две мнения за малка шахта и автоматично изпомпване.
Вижте това: http://bazar.bg/%D0%BE%D0%B1%D1%8F%D0%B ... 0%B4%D0%B0
botseto - напреднал
Та, посъветваха ме да "издебна" по-суха година и да копая колкото е възможно по-надолу, където да положа първи слой хидроизолация, и да направя поне 2 слоя такава изолация и чак тогава върху последния слой да направя замаска. Но понеже няма как да се спре влагата (то си е направо вода, не влага), в някои ъгъл да вкопая бетонен пръстен/и (като от кладенец), който да продължи и над нивото на змаската. Така цялото помещение (стени + под) - да се хидроизолира като вана, а на едно място да се остави шахта, която водата ще си я намери, а няма да се опитва да избива от други места (поне не много) - нещо като мини кладенец в избата, на който може да се сложи просто капак или вече да се мисли за помпа. Получава се нещо като скачен съд и не вярвам нивото да се качи, повече от колкото в момента. Качвам една бърза рисунка, за да онагледя нагрубо какво имам предвид.
До тук добре, но въпрос - каква да бъде тази хидроизолация за пода и каква за стените, тъй като повечето изолации се полагат на суха основа, а там е вечно влажно? Всъщност, не съм запознат и затова питам.

Прикачен файл

izba_hidroizolaciq.jpg
VLADO66 - майстор
Хидроизолация върху земя не се полага.Важно е да уточниш нивото на подпочвените води какво е защото ако е постоянно високо,съществува вариант помпата в кладенеца да не спира и да отводнява голям периметър.Предлагам ти да си направиш дренажен слой от чакъл с максимална дебелина,върху него водоплътен бетон В15 и отгоре циментова хидроизолация Сика 107 или Мапей мапеластик или Акуамат пенетрейт или други. На вътрешните ъгли полагаш мрежа за ТИ и изолираш нагоре докъдето смяташ че има влага ,ето ти едно филмче- https://www.youtube.com/watch?v=IAjRG0UMHWc Повърхностите трябва да са чисти и обезпрашени,не е задължително да са сухи,но и не трябва да се стича вода.
botseto - напреднал
Благодаря за съвета, Владо! А дали да не запазя идеята с бетонния пръстен? Избата е била с височина 2.80 м, а в момента е 2.10 - има 70 санта баластра, а при високо ниво на реката, отгоре си има около педя вода - ако насипя още 20 санта чакъл + бетон, ще е невъзможно да стоиш прав в помещението, а да се мисли за някакво изправяне на тавана става още по-немислимо тогава... Ако изчисля всичко, така че във финален вариант да имам 2 м чисто разстояние между пода и тавана, пак ще съм под нивото на водата в дъждовна година. Вярно, че на няколко години се случва една такава, но не знам дали ще е проблем.
VLADO66 - майстор
Смятам че ще може да се справиш и само с хидроизолащия върху бетона без допълнителен кладенец,но бетона трябва да е водоплътен.По ъглите е хубаво да се направи едно холкерче 5/5см. с еластично лепило за фаянс.Ако ще бъркаш бетона на ръка,си вземи добавка за водоплътност като тази http://www.gsstroimarket.bg/view/9538.html

Тема "Проблем - в избата извира вода при по-дъждовни години" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: