Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
yancho_lud - специалист
Здравейте, решил съм да си направя вътрешни стълби към използваем таван. Мястото ми е малко ограничено и за това се насочих към полу вити стълби тип пачи крак или нещо подобно. Имам няколко въпросчета на които се надявам да намеря отговор. Форума ми е помагал много пъти и за това съм обнадежден.
Стълбите мисля че трябва да вървят прави покрай стената под прозореца(климатика ще се махне) и на височина където започва прозореца да започнат да се извиват (виж снимката). На тавана трябва да се влиза от ляво погледнато към вратата.
Размерите са :от стената до вратата 73см., от стената до прозореца 85см. от земята до прозореца 105см., височина на коридора 223см., дебелина на плочата 12-15см. не съм много сигурен.
Първият ми въпрос е след като изкъртя плочата (лилавите линии) трябва ли да правя някаква колонка която да я подпира?
Как да сметна колко голям отвор да изкъртя?
Мястото дали е достатъчно за изпълнение на стълби?
Ако се сетите нещо друго което да ми помогне ще съм безкрайно благодарен.
Прикачен файл:
IMG_4517.jpg
Стиви - специалист
Мисия невъзможна!
EDI - майстор
Ако отпуснеш отгоре още място и да минат над вратата с една площадка има някакъв шанс да стане стълба, ама при тези размери в ъгъла, и аз мисля, че няма място за вита.
Стиви - специалист
За площадка мисията е още по-невъзможна.

За полу вита на теория става но... Отвора в горната плоча трябва да започне буквално от първото стъпало и да следва формата на стълбището. Силно ме съмнява това да е възможно от конструктивна гледна точка.
Tsilkov - майстор
Много въпроси - малко място. Мен ако питаш пускай си една моряшка в отвор от сорта 60/80 см и после стискай плочата да не поддаде. По принцип като я рабиеш е добре да укрепиш отвора с метална рамка и да завариш за нея арматурата а псоле да долееш.
dadko - майстор
Виж тазитема .
Може пък да се получат нещата
bisermonov - специалист
По принцип на всеки отвор може да се изработи стълба, стига ползвателя да е наясно при самото използване на стълбата колко ще бъде практична и удобна за използване. Ако собственика не иска да кърти повече тук може да се използва преносима стълба подпираш на стената и се качваш, ако кърти съответно се допитал до конструктор и колкото по-голям отвор толкова по удобно за използване. Ето два варианта за стълби като първия вариант отвора беше по спомен 100.на 70-80см. приблизително а втория вариант 160-80см.приблизително. Такива бяха желанията. Има и други варианти през едно стъпалата се правят по-широки и започваш с определен крак изкачването. И споменатия по-горе вариант.
Изображение
Изображение
Вита стълба се прави на отвор диаметър минимум 120см. това прави триъгълни стъпала с размери приблизително около 50см.повърхнина на която трябва да се стъпва и място за парапет. От снимката която виждам подхода трябва да е то не се вижда предполагам че има стъпала и точно там трябва да се влиза и във витата стълба.
yancho_lud - специалист
От другия край на прозореца мястото е по голямо, от стената до прозореца е 120см и мисля че стълбата от първата снимка на bisermonov ще пасне идеално там. В този случай ми остава един въпрос:
Ако изкъртя отвор в плочата с размери 100-120х70см как да я укрепя за да е сигурно и здраво и да не се налага да се моля да не падне.Дали ще има ефект ако се излее колона на вътрешния ъгъл на изкъртеното?
Tsilkov написа:
По принцип като я рабиеш е добре да укрепиш отвора с метална рамка и да завариш за нея арматурата а псоле да долееш.
Може ли да те помоля да ми обясниш как по точно да стане това укрепване.
Благодаря!
StanZ - специалист
yancho_lud, нещо не мога да видя вити стълби на такова място. Ще предложа нещо, ако не ти допадне здраве да е. Направи ги пачи крак, а модел и цвят по твой вкус. Разгледай тук за идеи. Нахвърлих ти на бързо един "чертеж". Обърни внимание и размера на отвора ... да не си блъскате главите като се качвате. Цилков ти е казал за слабото място. Ще се наложи да махнете ~1m² от плочата. Този "пилон" на картинките освен за захващане на парапет трябва и да носи. Сложете метална тръба с по дебели стени преди да започнете да отваряте ... после може да се облече с каквото решиш. Нямах време да "изрежа" стъпалата като за пачи крак ... линка горе. Използвах размерите които си дал, така че би трябвало да е в мащаб:

Прикачен файл

st1.jpg
st1.jpg (38.86 KиБ) Видяна 10333 пъти

Прикачен файл

st2.jpg
st2.jpg (102.5 KиБ) Видяна 10333 пъти

Прикачен файл

st3.jpg
bisermonov - специалист
Тъй като снимката не е достатъчна да се направи предложение как би изглеждала бъдещата стълба предполагам че тези варианти който са предложени не са много подходящи, не знам горното разположение на стените как е ако, тази стена от долния етаж на която би се подпряла стълбата продължава и на горния етаж тогава при излизане човека ще се срещне със стена, на първият пост yancho_lud е показал къде трябва да се влиза затова стълбата трябва да започне с тип права стълба и да завърши с тип вита стълба, и ако позволява може да се изкърти под формата на буквата Г. Принципа на изработка на витите стълби е метална търба на която се надяват стъпалата и тази метална тарба се облича с дърво и може да се използва да се подпре плочата. Почти на всякъде където се е изрязвало плоча след това съм виждал отвора се обикаля с П профил който се заварява с арматурата.

Тема "Вътрешни полу вити стълби?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: