• 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27
Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
M.Yankov - специалист
Това са стълбите, за които ви споменах, някъде из по-горните постове.
Както с всичко досега, се сблъсквам за първи път с подобна трудова дейност :-D Смятам, че се справих.

В допълнение - страниците ще ги налепя с камък, както и най-горе, още един допълнителен ред от камъни. След заливането на бетона за пътеките, тухлата ще се скрие и ще остане видим само камъка.

Междувременно монтирахме и челните дъски. (и изпрахме чергите :partyman: )


П.С.
Въпрос 1: Пълнежа отстрани е изцяло със син пясък (миоз). Остана ми около два тона от него и във тази връзка, въпросът ми е - с това нещо може ли да се бърка бетон и ако може каква е рецептата?
Въпрос 2: Гнайса може ли да се лепи направо върху тухлите или трябва да ги измажа? Дали ще има ефект ако се грундират (какъв да е грунда) (лепя камъка с вароциментов разтвор)
Благодаря предварително!!! :prayer:

Изображение
upload img

Изображение
upload image online

Изображение
photo sharing

Изображение
how to screenshot on windows

Изображение
uploading pictures

Изображение
photoupload
M.Yankov - специалист
Продължавам монолога си :rock:

Колеги... с този пост възнамерявах да закрия темата, защото тежката работа май я свършихме... едва ли ще е интересно, как съм лакирал прозорците, как съм заковал 10 дъски, как съм окосил тревата и т.н :-D ... но пък все ще се намери какво още да се разкаже!

Та ето мислите, които от вчера напират да изрека!
Стоя си вчера, в края на почивните-работни дни с ръцете на "Ф". И гледйки свършената работа, изпитах едновремено учуда и неописуемо удовлетвотрение, и възхита! Казах си: "не може да бъде!"
Не може, ама може!!
За това съм си мечтал още от дете и за миг не съм се разколебавал, че един ден ще имам къща, като онези "захлупените с големите стрехи"!
Но пак - "не може да бъде"... наистина, не можех да повярвам, че се случва! Изживявам мечтата си. (една от всички :-D )

Почти не помня как изглеждаше имота, когато крака ми стъпи тук за първи път. (затова са снимките де :-D )
Има още страшно много работа, но общия фон вече е налице! Буквално и преносно, къщата е възродена!

Хората в селото, които са все възрастни, често идват на раздумка. Разбират какво се върши.. и изглежда това отключва спомените им. Разказват за воденицата, за старата чешма, за добитъка и нивката.. за тежката работа и трудния живот, след това за седянките, за празненствата...
От другата страна е приятелката ми, която казва: "много е хубава, но защо така старо" :roll: :lol:

Живеем в настоящето и гледаме напред към бъдещето... но миналото е това, което ни дава идентичност и ни съхранява като народ. Ние сме древен народ - според някой един от първите. Важно е да съхраним фолкора, обичаите и традициите си, и да научим и покажем това на тези, след нас!
Това е моето виждане - не чакам одобрение от никого - важното е, че постигнатото ми дава удовлетворение и ме прави щастлив :partyman:


П.С. Спирам да поствам след всяка новост, но ето в общ план, какво предстои - миндера под чардака също е готов.. предстои де се прави настилката и стълбището (с камък)... бетон около къщата, който също ще е налепен с камък... тогава ще продължа и парапета по стълбите, защото искам да хвана колоната с планки за бетона.. цокъла.. калдаръмени пътечки насам-натам, капаци на прозорците, вратички на мивката.. долния етаж още не е и до кривата круша... за оградата решението ми е, камена зидария с височина максимум 40-50см., а нагоре дъсчена ограда.. Задължителен е и навеса с пеща... Нова конструкция на асмалъка от ритловици...
Със сигурност пропускам нещо, но като цяло предстои още много, много работа...
Горе всичко е напълно готово и си я ползваме пълноценно - от тук на татък с малки стъпки продължаваме напред!

Сега ще отправя и благодарности към всички вас, които ми помагахте със съветите си. Това е "направи си сам", но си е тежко без чуждата помощ!

Останете със здраве! Сполай ви добри хора! :partyman:


Изображение
image hosting sites
Последна промяна от M.Yankov на ср май 25, 2016 3:41 pm, променено общо 2 пъти.
Djack - специалист
Страхотна е, поздравления! =D> Мечтите ни се припокриват! От всичко най не понасям, съвременна българска соц къща тип трансформатор, залепена за тротоара! А, когато видя такава като твоята ми се пълни душата! Още веднъж поздравления! =D> :partyman:
iavor - специалист
Поздравления и от мен =D>
Като гледам от къде тръгна и до къде стигна,шапка ти свалям !
Stefan2000 - специалист
При положение, че имаш толкова много планове за в бъдъще, продължавай да пускаш по някоя снимка.
Става много добре.
За съжаление, не всички хора мислят като нас. Стотици стари къщи се изоставят и се саморазрушават. Но проблемът опира и до възможности.
Все пак подобни проекти показват какво може да се направи, и евнтуално, дават импулс на някои колебаещи се.
Не знам как се възприема от младото поколение? Надявам се да има последователи.
От друга страна, като гледам как кичът и снобарията превземат живота, не знам.
M.Yankov - специалист
Благодаря ви много за хубавите думи - оценявам го!!!

Няма да е на всяка процедура, но ще гледам да качам по нещо, като има по сериозен напредък!


Еми, да кажем, че съм представител на младото поколение (30 след месец)
Единици сме верно с подобни интереси!
Ситуацията сред младите (и не само) е наистина повече от трагична - масова необразованост, изкуствено наложени нужди и ценности.. пълно отрицание на старото и фанатична пристрастеност към модерното - както каза, кич и снобария навсякъде.
Дълга тема :-D

Стига съм философствал, ето още някоя снимка:


В началото на тази страница е едната стая... това е другата. Има още една по-малка стая, където е задната тераса. За там още умувам какво ще е обзавеждането - може би ще остане за багаж и продукти.

А това е тавана на банята. Буквално до преди три дена тавана си беше отворен (така повече от година). Свалил съм го малко. Най отгоре си е каратавана. Профилна конструкция от долу и запълних с 15см вата.(не знам нужно ли е но имах и се чудех какво да я правя :-D ) За сега е лакиран една ръка, но при всички случай ще го мина, най-малко още веднъж.
Стана хубава баня.. НО.. ще махам тази мивка и ще направя това, за което си мислех много постове назад :-D
Направих си плота - получи се приблизително 50х38х3,5см - сега търся котле с подходящ диаметър :)

Изображение
image upload no ads

Изображение
free upload

Изображение
free photo hosting
Stefan2000 - специалист
Идеята с плота е много добра. Само с какво ще го импрегнираш?
За съд може да се използва и нещо друго бакърено.
Например леген. Още повече, че старата традиция е била леген с кана, така че ще е близо до истината. Пък и средно-голямо котле малко малее, голям пък котел ще е излишно дълбок.
Гледам и стари мебели си понасъбрал.
Аз като си помисля, какви възможности съм имал, но съм ги пропуснал... Но кдъе да се съхраняват, кога ли ще влезат в употреба, човек ако знаеше.
Е сега например от Владая мога да взема стар бюфет за реставрация, ама как да отиде до Смолско :? Златен ще излезе :cry:
crez - майстор
Браво Янков =D> =D> =D> Много работа си отхвърлил #-o Къщата е заживяла нов (стар) живот благодарение на вложеният труд и мерак.
M.Yankov - специалист
Дамм, така наречения "водник".
Имам една бакърена тава, дълбока, май ще стане добре с нея. Иначе мисля, с яхтен лак да е крайната обработка.. като ще си го освежавам във времето. Мислех с епоксидна смола, но смятам, че лака ще свърши работа. Няма пряко да се мокри, но все пак пръски няма как да няма.

Не знам по каква причина, но стари предмети и вещи са ми привличали вниманието още от малък. Събирам от край време. Спасих каквото можах, още като ученик, от селото на майка ми и от други роднини... но и много нещо бяха безвъзвратно изгубени. Голям стан, чакръци, дараци, ямурлук (айде ямурлука е станал на терлици и няколко чифта са си при мен :-D ) .. "кой да знае че ще потрябват на някого". Но като цяло спасих и консервирах много неща.. Наистина ценно за мен наследство :)


Благодаря ти crez!! :prayer:
m_markovski - специалист
Янков, отлично си се справил! Искрени поздравления! С удоволствие следя твоята тема и тази на Стефан, но за съжаление по нея няма движение. Сега и ти като спреш да качваш новини и съвсем скучно ще стане тук :yawinkle:

Сега малко приятелски огън - стълбището към мазето общо взето добре, но тухлите отстрани ще поемат влага и ще се разпаднат след някоя година. Надявам се си сложил някаква мушама откъм пръстта...
  • 1
  • 22
  • 23
  • 24
  • 25
  • 26
  • 27

Тема "Преустройство на селска къща." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: