Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
nobreak - специалист
Колеги, някой може ли да ми сметне процентно разликата в здравината между студено огънат п профил 100х50х4 и 120х50х4, както и на горещовацуван 100х50.....?
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
nobreak написа:
Колеги, някой може ли да ми сметне процентно разликата в здравината между студено огънат п профил 100х50х4 и 120х50х4, както и на горещовацуван 100х50.....?
То за моженето - може, ама тея горещовалцуваните профили, много различни и като размери и като сечение на профила. При някои дебелината е 4,5 пък при другите 6мм! И начертаването на профила е лек проблем, защото няма дадени всички размери. Ако бъдеш малко по-конкретен, може би ще стане.
При студено огънат с вътрешен R=4 е по-лесно.
При разпределен товар върху широката част (100/120) разликата е 1,1% в полза на 120.
При разпределен товар върху тясната част (50/50) разликата е 21% в полза на 120.
nobreak - специалист
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
nobreak написа:
Колеги, някой може ли да ми сметне процентно разликата в здравината между студено огънат п профил 100х50х4 и 120х50х4, както и на горещовацуван 100х50.....?
То за моженето - може, ама тея горещовалцуваните профили, много различни и като размери и като сечение на профила. При някои дебелината е 4,5 пък при другите 6мм! И начертаването на профила е лек проблем, защото няма дадени всички размери. Ако бъдеш малко по-конкретен, може би ще стане.
При студено огънат с вътрешен R=4 е по-лесно.
При разпределен товар върху широката част (100/120) разликата е 1,1% в полза на 120.
При разпределен товар върху тясната част (50/50) разликата е 21% в полза на 120.
Всищност това ми е достатъчно, отказах се от горещовалцования, че е прекалено скъп. А широката или тясната част понася повече товар? Благодаря ти много!
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
nobreak написа:
А широката или тясната част понася повече товар? Благодаря ти много!
Представи си хоризонтална гредата хваната в единият край за стена.
Ако е така хваната, че стъпваш на широката част - така е най-слаба.
Ако е така хваната че стъпваш на тясната е доста по яка.
На размер 100, тясната спрямо широката е по-яка с около 74%.
На размер 120, тясната спрямо широката е по-яка с около 108%.
Тясната на 120 е по-яка от тясната на 100 със 21%.
nobreak - специалист
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
nobreak написа:
А широката или тясната част понася повече товар? Благодаря ти много!
Представи си хоризонтална гредата хваната в единият край за стена.
Ако е така хваната, че стъпваш на широката част - така е най-слаба.
Ако е така хваната че стъпваш на тясната е доста по яка.
На размер 100, тясната спрямо широката е по-яка с около 74%.
На размер 120, тясната спрямо широката е по-яка с около 108%.
Тясната на 120 е по-яка от тясната на 100 със 21%.
Много благодаря. За да не се чуди никой ще обличам скелетни тръби, използвани преди време да подпират тераса на вилата. Ще използвам 2 п профила 100 мм, заварени като кутия, като единия ще го заваря за тръбата, преди да затворя с другия :)
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
nobreak написа:

Много благодаря. За да не се чуди никой ще обличам скелетни тръби, използвани преди време да подпират тераса на вилата. Ще използвам 2 п профила 100 мм, заварени като кутия, като единия ще го заваря за тръбата, преди да затворя с другия :)
Е ти като ги завариш един към друг стават 100*100, и така тясната и широката стават еднакви.
Да не би да подпираш с тях, т.е. натоварването да се прилага върху сечението? Така не съм го смятал.
nobreak - специалист
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
nobreak написа:

Много благодаря. За да не се чуди никой ще обличам скелетни тръби, използвани преди време да подпират тераса на вилата. Ще използвам 2 п профила 100 мм, заварени като кутия, като единия ще го заваря за тръбата, преди да затворя с другия :)
Е ти като ги завариш един към друг стават 100*100, и така тясната и широката стават еднакви.
Да не би да подпираш с тях, т.е. натоварването да се прилага върху сечението? Така не съм го смятал.
Значи терасата е подпряна със скелетни тръби, използвани като колони. Изкарах си удостоверение за търпимост и конструктора ми предписа да затворя тръбите в п профил 100 завареи един към друг като кутия и задължително да имат връзка (заварка) към тръбата, т.е. тръбата остава затворена в кутия от п профили, планки и анкериране към плочата. Точно ще подпирам един вид....
abcdefghijklmnopqrstuvwxz - майстор
Аха. То в това направление е доста по-здрав профила.
Едното П в това направление дава към 900кг.
Пък ако са едно срещу друго добре заварени дава много повече.
Пробвах както става квадратна тръба 100х100х4 - един детайл без заварки и дава 26 000 кг.
Трябва да направиш добре заварките и ще стане много яко.
:partyman:
nobreak - специалист
abcdefghijklmnopqrstuvwxz написа:
Аха. То в това направление е доста по-здрав профила.
Едното П в това направление дава към 900кг.
Пък ако са едно срещу друго добре заварени дава много повече.
Пробвах както става квадратна тръба 100х100х4 - един детайл без заварки и дава 26 000 кг.
Трябва да направиш добре заварките и ще стане много яко.
:partyman:
Голямо БЛАГОДАРЯ!

Тема "Въпрос за здравина на конструкция" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: